DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Girişimcilerin başarıyı yakalamalarını sağlayacak 10 tavsiye

Girişimcilerin başarıyı yakalamalarını sağlayacak 10 tavsiye

Girişimcilik zorlu bir süreç ve emin adımlarla hedefe gidilmesi gereken bir yol. Bu zorlu süreçte girişimcilerin birçoğu pes edebiliyor ya da başarıyı yakalayamıyor. Bu yolda hatalar yapmak mümkün; ancak her hata düzeltilebilir ve daha iyiye gitmek için çalışmalar yapılabilir.

Sevdiğiniz işi yapın

Sevdiğiniz işi yapmanız oldukça önemli. Bir girişim kurmayı ve kendi işinizin patronu olmak istiyorsanız, pazar büyük ve revaçta olduğu için bir işe girmemelisiniz. Yapacağınız işi gerçekten sevmelisiniz. Bu süreçte karşınıza birçok engel çıkabilir ve engeller çıktığında size güç verecek olan duygu sevdiğiniz işi yapıyor oluşunuzdur.

Vizyonunuzu paylaşan bir ekip kurun

Girişiminizi hayata geçirmek için bir ekibe ihtiyacınız olabilir. Ancak ekibinizi kurarken dikkat etmeniz gereken en önemli unsur, ekibinizin de sizin vizyonunuzu paylaşması.

Çalışanlarınızın tecrübesi elbette önemli; ancak vizyon olarak farklıysanız şirket olarak aynı yere gidemeyebilirsiniz ve kafanızdaki iş modelini hayata geçirmeniz zorlaşabilir. Bunun için sizinle aynı vizyonu paylaşan kişilerle çalışmaya özen gösterin.

Hatalarınızdan çok çabuk ders alın

Sıfırdan bir girişim kurarken sıkça hata yapabilirsiniz ve hata yapmaktan da korkmamalısınız. Ancak yaptığınız hatalardan ders almanız da oldukça önemli. Hatalarınızdan ne kadar hızlı bir şekilde ders alırsanız o kadar çabuk kendinizi geliştirebilirsiniz.

Hata yapmak tecrübelerinizi artırır ve ilerleyen zamanlarda neleri yapmamanız gerektiğini öğrenirsiniz.

Bir danışmanınız ya da mentorunuz olsun

Girişim kurarken tecrübeleriniz az olabilir. Bu oldukça normal bir durum. Bu nedenle de zorlandığınız zamanlarda size yol gösterebilecek, çözüm üretebilecek bir danışmanınızın ya da mentorunuz olması oldukça önemli.

Belli periyotlarda onlarla bir araya gelerek işlerin gidişatını konuşabilir, hazırladığınız stratejileri tartışabilir ve onlardan fikir alabilirsiniz.

Kaliteden ödün vermeyin

Girişiminizi kurarken, hem verdiğiniz hizmette hem de ürünlerinizde kaliteden asla ödün vermeyin. Her zaman yapabileceğinizin en iyisini tüketicilere sunmalısınız. Kaliteyi düşük tuttuğunuzda ulaşacağınız tüketicilere verdiğiniz hizmet de aynı oradan olacak. Tabii ki tüketiciler de böyle bir servisten faydalanmak istemeyeceklerdir. Bu nedenle verdiğiniz hizmet de ürünleriniz de en iyi kalitede olmalı.

Harika müşteri ilişkileri kurun

Müşteri ilişkilerinizi geliştirmek, girişiminizin başarılı olmasının arkasında yatan önemli faktörlerden biri. Müşteri hizmetleriniz ne kadar iyi olursa, sizden tekrar alışveriş yapmak isteyeceklerdir. Müşteri hizmet kalitesinin yüksek olması tüketiciler arasında da konuşulur ve onlara gerçekten iyi bir hizmet sunarsanız kulaktan kulağa bu hikayeler dolaşmaya başlayacaktır.

Müşterileriniz olmadan girişiminiz ayakta duramaz bu nedenle iş stratejinizi oluştururken müşteri hizmetlerine yönelik kapsamlı çalışmalar yapın.

Para odaklı olmayın

Girişiminizi tabii ki para kazanmak için kuruyorsunuz; fakat atacağınız adımları tamamen para odaklı oluşturmayın. Tüm odağınız para kazanmakta olursa, vereceğiniz hizmet kalitesini geri planda bırakırsınız. Kaliteyi ve müşteri ilişkilerini önemsemeyip sadece paraya odaklandığınızda tüketicilere bir değer sunamazsınız. Bir değer sunamadığınız için de yaptığınız yatırımlar ve çalışmalar boşa gidebilir.

Para kazanma hedefinden önce ulaşmak istediğiniz tüketicilerin neye ihtiyacı olduğunu keşfedin. Onlara nasıl bir değer sunabilirsiniz? Onların hayatını nasıl daha iyi bir hale getirebilirsiniz? Zaten bunları onlara sağladıktan sonra tüketiciler bir şekilde markanıza geri dönüş yapacaklardır. Onlar mutlu bir şekilde ayrıldığında siz de para kazanmaya başlayacaksınız.

Mükemmel olmayı beklemeyin

Mükemmel olmayı bekleyerek zaman kaybetmeyin. Çünkü siz beklerken başka biri sizin yapmayı planladığınız işi yapabilir. İlk adımı atın, yola çıktığınızda mükemmel olmak için çalışırsınız.

Aynı zamanda mükemmelliğin sonu hiçbir zaman gelmeyecektir. Bu nedenle siz bir şeyleri daha iyi yapmaya çalışırken sürekli olarak başka bir olay hoşunuza gitmeyeceği için onu da düzeltmeye çalışacaksınız. Bunun yerine ilk adımı atın, bırakın gerisini başladıktan sonra düzeltin. Önemli olan işe başlamaktır. İşe başladıktan sonra zaten mükemmel olmak için çalışacaksınız.

Girişimcilik varış noktası değil bir yolculuktur

Girişim kurmayı bir varış noktası gibi düşünmeyin. Bu bir süreç, bir yolculuktur. Önemli olan bu yolculuktan keyif almaktır. Keyif alarak yolculuğunuzu nasıl daha eğlenceli ve daha keyifli bir hale getirebilirsiniz bunun için kafa yorun.

Keyif aldığınızda zaten aklınıza yeni fikirler gelecektir ve bu fikirleri işinizi geliştirmek için kullanacaksınız.

Negatif insanlardan uzak durun

Herkesin çevresinde tüm konulara negatif yaklaşan ve moral bozan insanlar vardır. Bu insanlardan mümkün oldukça uzak kalmaya çalışın. Bu kişiler devamlı olarak sizi ve işinizi eleştireceklerdir. Yapamayacağınızı, bu işin tutmayacağını ve boşa kürek çektiğinizi söyleyeceklerdir.

Yakın çevrenizdeki insanlar sizin için oldukça önemli ve sizin motivasyonunuzu bozan insanlardan uzak durmak odak noktanızı daha iyi korumanızı sağlar. Eğer siz başarılı olacağınıza inanıyorsanız, başkalarının düşünceleri çok da önemli değil. Eğer yapıcı bir eleştiri de bulunuyorlarsa tabii ki onları dinleyin ve alacağınız dersler varsa alın. Fakat tek yaptıkları motivasyonunuzu olumsuz yönde etkilemekse bu konuları onlarla hiç konuşmayın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıGirişimcilik
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!