DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Girişimciler fikirlerinin başarılı olup olmayacağını nasıl öğrenebilirler?

Girişimciler fikirlerinin başarılı olup olmayacağını nasıl öğrenebilirler?

Girişimcilik Türkiye’de önemli bir rol kazanmaya başladı. Her ne kadar kendi girişimini kurmak isteyen ya da kuran birçok girişimci olsa da hayata geçen bu girişimlerin ne kadarı başarılı oluyor? Ya da sorulması gereken bir diğer soru; girişimciler iş fikirlerinin başarılı olup olmayacağını biliyorlar mı?

Bir iş kurmadan önce, o işin ne kadar başarılı olabileceğini analiz etmek gerekiyor. Bu şekilde bir çalışma yapılmadığında kurulan girişimlerin başarısız olma ihtimalleri daha da yüksek oluyor.

Bu nedenle girişimciler kendi işlerini kurmadan önce fikirlerinin başarılı olup olmayacağını test etmeliler ve bu konuda araştırma yapmalılar.

Bir hedef ve vizyonunuz var mı?

İşinizi kurmadan önce, daha fikir aşamasındayken dahi belli bir vizyon ve hedefiniz var mı? İnsanlar neden sizin markanızı ya da ürününüzü tercih edecekler? Siz tüketicilere ne sunmayı hedefliyorsunuz? Şirketiniz nasıl bir strateji ile ilerleyecek?

İşinizi kurmadan önce bu sorulara cevap vermeniz gerekiyor. Nasıl bir boşluğu doldurmayı düşündüğünüze karar vermeli ve tüketicilerin hangi sorunlarına çözüm sunacağınızı bilmeniz gerekiyor.

Yapacağınız işin bir pazarı var mı?

Daha basit anlatmak gerekirse, sunacağınız hizmet ya da ürünü tüketiciler satın alacaklar mı? Pazar araştırması yapmanız bu nedenle çok önemli. İnsanlar yaptığınız ürünleri satın alacaklar mı? Böyle bir pazar mevcut mu?

Eğer ortada bir pazar yoksa ve sizin gücünüz bir pazar yaratmaya yetmeyecekse fikriniz işe yaramayabilir. Bunun yanı sıra henüz pazarın durumu da sizin ürününüze hazır olmayabilir. Birçok şirket zamanından önce piyasaya girme hatasında bulunuyor ve beklenen sonuçları alamadıkları için iflas ediyor.

Henüz var olmayan ya da yeni oluşmaya başlayan bir pazara dahil olmayı da düşünüyor olabilirsiniz. Tüketiciler, siz onlara bir ürün sunmadığınız sürece ona ihtiyaçları olduğunu bilmezler. Bu nedenle yeni bir pazar oluşturmak mümkün. Ancak böyle bir risk alabilecek sermayeye ve güce sahip olmanız da gerekiyor. Gerekli pazarlama ve reklam çalışmalarına bütçe ayırabilmeli ve ürününüzü tanıtabilmelisiniz.

İşiniz ve pazar büyümeye devam edecek mi?

Pazarın büyüme ihtimalini de göz önünde bulundurmanız gerekiyor. İşiniz ve pazar ilerleyen dönemlerde büyümeye devam edecek mi? Büyüyen bir pazara giriş yapmak oldukça mantıklı bir hareket olacaktır.

Pazarın büyüme olasılığının yanı sıra şirketinizin de büyümesi gerekmekte. Küçük adımlarla başlayacak olsanız bile, işinizin büyüme planını hazırlamanız gerekiyor. 6 aylık, yıllık ve 2 yıllık planlarınızda ne kadar büyüceğinizi planlamalısınız. İşinizin ne kadar büyüyebileceğini hesaplayamıyorsanız bu da fikrinizin aslında çok başarılı olamayacağının başka bir göstergesi olarak değerlendirilebilir.

İşiniz karlı olacak mı?

Pazar analizini ve insanların satın alma alışkanlıklarını inceledikten sonra işinizin karlılığının da olması gerekiyor. Uzun soluklu olabilmek için şirketinizin para kazanması ve masraflarını karşılaması gerekiyor.

Bu durumda da yine vizyonunuz ve hedefiniz önemli bir rol oynuyor. Tüketicilere vereceğiniz hizmetin ve satacağınız ürünün kalitesinin yüksek olması gerekiyor. Müşteri memnuniyetini sağlayamadığınız takdirde satışlarınızı artıramaz ve kar elde edemezsiniz.

Rekabetten nasıl sıyrılacaksınız?

İş fikrinizi hayata geçirmeden önce rakip analizi de yapmanız gerekiyor. Pazarda kaç tane rakip firma var? Ne tür işler yapıyorlar?Online ve offline taraftaki reklam çalışmaları nasıl?

Bu şirketlerin analizini yaptıktan sonra, siz bu rekabetten nasıl sıyrılabileceğinizi planlamılısınız. Rekabetin yoğun olduğu bir pazara girecekseniz, diğer şirketlerin yapmadığı ya da tüketicilere sunmadığı bir şeyler sunmanız gerekiyor. Bunun yanı sıra sektör standartlarını da tutturmanız gerekiyor. Belli bir standardın altında kalmanız durumunda bu rekabet ortamında başarılı olmanız oldukça zor olacaktır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıGirişimcilik
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!