DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

“Gerilla pazarlama” ve “Growth Hacking” nedir, nasıl yapılır?

“Gerilla pazarlama” ve “Growth Hacking” nedir, nasıl yapılır?

Ticaretle uğraşan her firma gibi e-ticaret firmalarının da büyümeye ihtiyaçları olduğu tartışmasız bir gerçek. E-ticaret şirketiniz için klasik pazarlama yöntemlerini kullanıyorsunuz ancak işinizi daha da büyütebileceğiniz başka yöntemlerden haberdar mısınız?

Rekabetin yüksek olduğu ticaret ortamında girişimciler her türlü pazarlama stratejisini etkili kullanmanın yanında, yeni, geleneksel olmayan ve ölçülebilir yöntemler denemek durumunda kalıyorlar. Genel olarak “Gerilla Pazarlama” olarak bilinen bu yöntemler bugün dijital ortamda da hemen hemen her sektör için kullanılabiliyor.

2010 yılında isim babası Sean Ellis tarafından, eski Twitter kullanıcılarını yeniden siteye yönlendirmek amacıyla kullanılan “Growth Hacking” yöntemi de gerilla pazarlamanın dijital dünyaya uyarlanmış hali olarak düşünülebilir. Peki, nedir bu growth hacking ve nasıl uygulanır? Bu yazımızda basitçe bu soruların cevaplarını bulmaya çalıştık.

Growth Hacking temelinde ne var?

Growth hacking, sıra dışı yöntemlerle daha çok potansiyel müşteriye ulaşmanıza ve onları satış platformunuza yönlendirmenize yardımcı olabilir. Markanızın bilinirliğini arttırırken, insanların karşısına beklemedikleri bir yer ve anda çıkabilecek ve insanların kullandığı her alanda uygulanabilecek, basit ancak ses getirecek fikirler işinize yarayabilir. Üstelik bu tip pazarlamanın en önemli avantajlarından biri de yüksek maliyetlere katlanmak zorunda olmamanız.

Growth Hacking kimler tarafından kullanımalı?

Dijital platformda yeni iş kuran, mevcut işini büyütmek isteyen, müşteri yelpazesini genişletmek isteyen her türlü yatırımcı bu yöntemleri uygulayabilir. Günümüzde müşteri odaklı çalışan her türlü dijital girişim hem daha fazla müşteri edinmek hem de mevcut müşterilerin geri dönüşlerini arttırmak için growth hacking yöntemlerinden yararlanıyor. Özellikle pazarlama için yüksek bütçesi olmayan girişimciler ve yeni kurulan şirketler için büyük fırsatları ucuza yaratabilmenin anahtarı olan gerilla pazarlama yöntemleri, her alandaki girişimciler tarafından kolayca kullanılabilir.

Gerilla pazarlama yöntemleri

Genel olarak aklınıza gelebilecek her türlü platformu ve yöntemi gerilla pazarlamada kullanabileceğiniz için sizin için sıraladığımız, örnek olabilecek birkaç fikirden yola çıkarak kendi taktiklerinizi geliştirebilirsiniz;

– Sosyal medya hesaplarından bol bol paylaşım yapabilir, markanızı mümkün olduğunca göz önünde tutabilirsiniz.

– Kısa ama etkili ürün videoları hazırlayıp bunları yayınladığınız bir YouTube kanalını ürün gönderim paketlerine eklemek iyi bir fikir olabilir.

– İnternette en çok aranan ürünleriniz için kampanyalar ya da indirim kuponları kullanabilir, bunları başka ürünlerin satışlarıyla ilişkilendirebilirsiniz.

– Satışını yaptığınız markalarla ortak kampanyalar yapmak etkili ve ucuz bir pazarlama yöntemi olarak düşünülebilir.

Gerilla pazarlama ve growth hacking tamamen yaratıcılığınız ve hayal gücünüzle sınırlı. Günlük yaşam içinde kullandığımız toplu taşıma araçları hatta durakları, teslimat araçları, kurye paketleri gibi aklınıza gelebilecek daha birçok alanda gerilla pazarlama yaparak e-ticaret işinizi büyütebilirsiniz. Gerilla pazarlama ile büyüttüğünüz işinizden en yüksek verimi almak içinse IdeaSoft yanınızda. Gelin Türkiye’nin lider e-ticaret altyapısı üreticisi IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ücretsiz demo hesabınızı hemen oluşturun, ve e-ticarette daha çok kazanmaya hemen başlayın!

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaretgerilla pazarlamagrowth hacking
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!