DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Gerçek zamanlı pazarlama nasıl yapılır?

Gerçek zamanlı pazarlama nasıl yapılır?

Pazarlama alanında artık sadece geleceğe yönelik kampanya çalışmaları yapmıyoruz. Artık anlık olarak gündemde olan olayları ele aldığımız pazarlama çalışmalarının üstünde de duruyoruz. Sosyal medyanın evrimi ve günlük haber akışının çoğunu sosyal ağlar üzerinde takip ediyor oluşumuz “gerçek zamanlı pazarlama” kavramının doğmasını sağladı.

Anlık olarak güncellenmesi nedeniyle sosyal medya üzerindeki olayları takip ederek bu konular üzerinden markalar pazarlama çalışmaları yapıyor. Televizyon ya da diğer kanallar gerçek zamanlı pazarlamaya bu kadar kolay adapte olamıyor. Ancak sosyal ağlar bunun için oldukça elverişli.

Gerçek zamanlı pazarlama nedir?

Gerçek zamanlı pazarlama, sosyal mecralar, televizyon ya da diğer yayın organlarındaki güncel olayların takibinin yapılarak, bu olaylarla ilgili içerik, reklam ya da ürün yerleştirme çalışmaları yaparak hedef kitleye ulaşmaktır.

Böylelikle gündemde konuşulan olaylar marka ile özdeşleştirilmiş bir hale getirilir ve gündemin yoğunluğu kullanılarak marka hakkında konuşulması sağlanır. Bu yöntemle ürünler öne çıkartılabilir ve markanın bilinirliği artırılabilir. Gündemde olan bir konu birçok kişi tarafından takip edildiği için markanın ulaşabileceği kitle de daha da artmış olur.

Gerçek zamanlı pazarlama nasıl yapılır?

Gündem takibi yapmalısınız

Gerçek zamanlı pazarlamadan yararlanmak için gündem takibi yapmanız oldukça önemli. Sosyal mecralarda kullanıcılar neler konuşuyor, hangi konular hakkında tweet atılıyor, kullanıcılar en çok hangi paylaşımları yapıyor?

Markanızın da dahil olabileceği özel gün ve tarihleri de takip etmeniz gerekiyor. Bu tarihler kullanıcıların devamlı olarak paylaşım yaptıkları zaman dilimleridir.

Yaratıcı olmalısınız

Gündemdeki her konu markanız ya da sektörünüzle ilgili olmayabilir; fakat bunu fırsata dönüştürmek sizin yaratıcılığınızda. Gerçek zamanlı pazarlama aslında bir içerik pazarlama çalışmasıdır. Bu nedenle gündemi analiz ederken bir yandan da içerik pazarlaması yapmanız gerekecek. Oluşturacağınız içerikler hem markanızla hem de gündemle ilgili olmalı.

7/24 aktif olmalısınız

Gündem sadece mesai saatleri içerisinde değişmez. Bazen mesai saatleri dışında da önemli bir olay olabiliyor ve birden tüm kullanıcılar bu konu hakkında konuşmaya başlayabiliyor. Bu nedenle gerçek zamanlı pazarlamadan faydalanmayı düşünüyorsanız 7/24 aktif olmanız oldukça önemli.

Sosyal medya ekibiniz bu konularda devamlı olarak tetikte olmalı. Markanızla bağdaştırabileceğiniz bir konu olduğunda doğrudan bu konu hakkında bir içerik oluşturmanız oldukça önemli.

Zamanlama çok önemli

Zamanını kaçırdığınızda bu içeriklerin bir önemi kalmayabilir. Bu nedenle de zamanlamanız çok iyi olmalı. Gündemin en sıcak olduğu zamanda bu içerikleri paylaşmalısınız. Kullanıcılar artık bu konu hakkında konuşmayı bıraktıklarında paylaştığınız içeriğin değeri kaybolur ve istediğiniz sonuçları almakta zorlanırsınız.

Gündemde olduğu için her konuya yönelik içerik üretmemelisiniz

Gündemi takip etmek ve gündeme bir şekilde dahil olabilmek önemli; fakat her konu hakkında da içerik üretmemelisiniz. Yaratıcı olmak ve konu ile ilgili içerik üretebilmek çok önemli. Hazırladığınız çalışmaların kullanıcılar eğlendirmesi ve ilgi çekici olması gerekiyor. Bu nedenle gündemle ilgili her konu için böyle bir çalışma yapmak çok da mümkün olmayacaktır. Doğru zamanı ve doğru konuyu beklemeli ve çalışmalarınızı bu şekilde yapmalısınız.

Basit her zaman iyidir

Bu çalışmalarda mümkün olduğunca basit çalışmalar yapmanız oldukça önemli. Basit ve sade çalışmalar hem yaratma açısından daha kolaydır hem de daha rahat anlaşılır. Gündem ile ilgili bulacağınız fikirlerde sadelik üzerine yoğunlaşmaya özen gösterin.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıPazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!