DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Girişimciler için gelir gider yönetimi ipuçları

Girişimciler için gelir gider yönetimi ipuçları

Gelir gider yönetiminin doğru bir şekilde yapılması bir girişimin uzun soluklu bir şekilde devam edebilmesini sağlar. Girişimciler, ellerindeki bütçeleri doğru bir şekilde yönetmeliler. Aksi takdirde gelen ve giden para doğru bir şekilde yönetilmediği için şirket borca girmek zorunda kalınabilir ki bu da zaten girişimin iflasına neden olabilir.

Şirketin kuruluş aşamasında yapılan gelir gider hataları, uzun vadede sorun çıkartmaya başlar ya da şirket kurulurken belli bir gelir gider yönetim planının çıkarılmaması da ilerleyen zamanlar da sorunlara neden olabilir.

Bu yazıda girişimcilere, gelir gider yönetimi konusunda bazı ipuçları vereceğiz.

Kişisel hesaplarınızla şirket hesaplarınızı ayırın

Bir ortağınız olmadan, tek başınıza bile çalışıyor olsanız, kişisel hesaplarınızla, şirket hesabınızı ayırmanız gerekiyor. Bunun sebebi ise iki taraftaki finansal tablolarınızı görmenizi sağlar. Bir süre sonra şirket hesabınızla şahsi harcamalarınız birbirine karışabilir ve bu da belli sıkıntılara neden olur. Uzun vadede oluşabilecek sıkıntıların önüne geçebilmek için bu hesapları ayırmanız gerekiyor.

Ödemelerinizi mutlaka banka üzerinden alın

Yeni kurulan girişimlerde genellikle ödemelerin elden, nakit olarak yapılması istenir; bu ilk etapta girişimcilere mantıklı bir seçenekmiş gibi gelse de aslında uzun vadede yine şirkete zarar verir.

Elden nakit para almak şirketinizin karlılığının düşük gösterir. Bu da tabii ki ilerde yatırım almak istediğinizde, finanasal tablolarınızı çıkardığınızda bir sorun teşkil eder. Yatırımcılar, karlılığı düşük gözüken bir şirkete yatırım yapmak istemeyeceklerdir. Bu nedenle de ödemelerinizi banka üzerinden almanız gelecekteki olası yatırım görüşmeleriniz için yararlı olacaktır.

Gelir giderlerinizi eksiksiz bir şekilde raporlayın

Gelir gider tablosu yapmak ve bunları raporlamak oldukça önemli bir ayrıntı. Yeni kurulan girişimlerin birçoğu bu işlemi yapmıyor. Bu da tabii ki işlerin takibinin yapılmasını zorlaştırıyor.

Gelir gider raporlarını tutmak, sizin önünüzü görmenizi sağlar. Bir sonraki ay ne gibi harcamalar yapabileceğinizi gösterirken, önceki aylarda elinizdeki parayı nereye harcadığınızı da gösterir. Böylelikle gereksiz harcamalar varsa bunların önüne geçmiş olursunuz.

Raporlarını tutmanız gereken başlıca maddeler ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Müşterilerinizden ne kadar ödeme alacaksınız?
  • Size en çok kazandıran müşterileriniz kim?
  • Aylık, üç aylık ve yıllık kazançlarınız ne kadar olacak?
  • Gecikmiş ödemeleriniz var mı?
  • Şirket içi aylık ne kadar harcama yapıyorsunuz?
  • Aylık KDV tutarınız ne kadar?
  • Gelecek 30 gündeki nakit akışınız ne kadar olacak?
  • SGK ödemeleriniz ne kadar olacak?

Muhasebe ve banka hesaplarınızı karşılaştırın

Muhasebe hesaplarının kontrol edilmesi de oldukça önemlidir. Aynı zamanda bu bir alışkanlık olarak girişimcilerde yerleşmelidir. Bu alışkanlığı kazanmak için de işin başında bu hesap karşılaştırılmalarının yapılması gerekiyor.

Muhasebe hesapları ile banka hesaplarınızın aynı olması ve aralarında bir fark olmaması gerekir. Şirket içi çalışan bir muhasebeciniz yoksa, bu karşılaştırmaları yapacak olan kişi de siz oluyorsunuz.

Bu nedenle düzenli aralıklarla muhasebe hesaplarını karşılaştırmaları ve aralarında bir farklılık olmadığını doğrulamanız gerekiyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıGirişimcilik
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!