DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Geleneksel ticaretin kurallarıyla e-ticareti geliştirmenin yolları

Geleneksel ticaretin kurallarıyla e-ticareti geliştirmenin yolları

Gelişen teknolojiyle birlikte hız kazanan e-ticaret faaliyetlerine rağmen günümüzde hala geleneksel satış kanalları varlığını sürdürüyor. Bu kanallar müşteriler için cazibesini koruduğu müddetçe, online ticaret yapanların geleneksel pazarlamadan öğrenebilecekleri bir şeyleri olduğunu düşünebiliriz.

Online satış müşterilerle anlaşmanın, ürünlerinizi pazarlamanın ve siparişleri takip etmenin yeni yolu. Giriş maliyetlerinin düşük oluşu, daha geniş bir hedef kitleye erişim şansı ve 7/24 iş yapabilme şansı, e-ticaretin ilk anda akla gelen avantajları arasında. E-ticaret ile fiziksel mağazanızda oturup müşteri beklemek yerine zamanınızı sunduğunuz ürün, hizmet ve müşteri deneyimini geliştirmeye ayırabilirsiniz. İnternette satış yapıyor olmak ayrıca, mağazanıza olan ilgiyi de artırabilir.

Dell Computers firmasının sahibi Michael Dell bir sözünde “İnternet geleneksel pazarlama kanalları için bir tehdit değildir. Satışları artırmak için ihtiyacımız olan tek şey herkesi mutlu etmektir” diyor. Ideasoft olarak sizler için geleneksel ticaretin kurallarından yararlanarak e-ticaret müşterilerinizi mutlu etmenize yardımcı olabilecek ipuçlarını derledik.

Doğrudan etkileşim

Geleneksel ticaret yüz yüze etkileşime dayalı bir sistem. Müşteri kafasına takılan soruları satıcıya direkt olarak sorup tatmin edici bir satın alma deneyimi yaşayabiliyor. Müşterilerin yıllardır alışveriş yaptığı geleneksel mağazaları, sırf bu ilişki sebebiyle değiştirmediği, bilinen bir gerçek.

E-ticaret işinizde de bu etkileşimi en hızlı ve bire bir düzeyde sağlamak, müşteri tatmini ve sadakati oluşturmak için oldukça önemli. Müşterinizin yaşadığı herhangi bir sorunda, yüz yüze olmasa da, telefon yoluyla ve online olarak karşısında gerçek bir firma görevlisi ile karşılaşmasını mümkün kılmak gerekiyor.

Alışveriş deneyimi

Müşteriler çoğu zaman satın almak istedikleri ürüne dokunmak ve onu hissetmek isteyebiliyorlar. Ürün ile müşteri arasındaki bu temas, satın alma kararını da hızlandırıyor. E-ticarette müşterinize tam anlamıyla bu tür bir tecrübe yaşatmak mümkün olmasa da, ürüne ilişkin zengin içerik ile deneyim oluşturmak; kaliteli fotoğraflar ve videolar, müşterinizin satın alma sürecine olumlu katkı sağlayabilir.

Değer algısı

Fiziki temas olmaksızın, internet yoluyla satın alınan ürünün kalite algısını güçlendirebilecek en güçlü araçlardan biri içerik pazarlama. Ticaretin temelini ise satılan ürünün ya da hizmetin değeri oluşturuyor. Bu değer aynı zamanda ürün ya da hizmetin fiyatını da belirliyor. Satış işleminin gerçekleşmesi, satıcı ve alıcının bu değer-fiyat ekseni üzerinde anlaşmasının doğal bir sonucu. E-ticarette değer algısını güçlendirmenin yolu, geleneksel ticarette de olduğu gibi, satış öncesi ve satış sonrası hizmetlerden geçiyor.

Topluluk psikolojisi

Hem e-ticarette hem de geleneksel ticarette müşteriler, alışveriş sırasında diğer müşterilerle temasa geçerek ve satıcıyı gözlemleyerek ürünler ve hizmetler hakkındaki görüşlerini sağlamlaştırıyor. E-ticaret sitenizde müşterilerinizin ürünler hakkındaki yorumlarına yer vermek, geleneksel ticaretin fiziksel avantajlarını e-ticaret işinize taşımanıza yardımcı olabilir. Müşterilerinizden, ürünlerinizi satın aldıktan sonra çektikleri ürün fotoğraflarını sizinle paylaşmasını istemeniz, bu etkiyi artıracak bir yöntem olabilir.

Güvenlik kaygısı

Geleneksel ticarette müşteri, çoğunlukla nakit ya da kendi gözü önünde gerçekleşen satışta kredi kartıyla ödeme yapıyor ve mağazaya kişisel bilgilerini vermekten çekinmiyor. Ancak e-ticarette, günümüzde her ne kadar giderek azalmış olsa da, güvenlik hala önemli bir kaygı. E-ticaret sitenizin güvenilir bir ödeme sistemine olması, firmanızla iş yapanların güvenlik konusunda içlerinin rahat olmasını sağlayabilir.

E-ticaret işinizde geleneksel ticaretin avantajlarından faydalanmak için elinizdeki en önemli değer, web siteniz. IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile güvenilir ve gelişmiş bir e-ticaret altyapısına sahip olarak rekabet üstünlüğü sağlayabilirsiniz. Eğer henüz IdeaSoft’u denemediyseniz hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturun ve farkı kendiniz deneyimleyin.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret GirişimciliğiE-ticaret İşletmeciliği
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!