DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Geleneksel perakendecilerin e-ticaretten öğrenebileceği 3 önemli strateji

Geleneksel perakendecilerin e-ticaretten öğrenebileceği 3 önemli strateji

E-ticaretin başlangıcından bu yana; defalarca, geleneksel perakendeciliğin bir gün yok olacağına dair çeşitli fikirler ortaya atıldı. Ancak bugüne dek birçok yeniliğin temelini oluşturan geleneksel perakendecilik, bugün hâlâ yaşıyor.

Diğer taraftan; günümüzün hızlı ve telaşlı temposu insanları, az zamanda çok iş yapmayı sağlayacak yöntemler bulmaya yöneltiyor. Bu anlamda, sağladığı kolaylık ve hız nedeniyle e-ticaret; geleneksel perakendeden farklı avantajlar sağlıyor. Çünkü e-ticaret sayesinde müşteriler; trafik ve kalabalık ile mücadele etmeden, kendi evlerinden diledikleri ürünleri satın alabiliyor veya mobil araçları aracılığı ile hareket halindeyken dahi alışveriş yapabiliyor. Bu nedenle, geleneksel perakendecilerin e-ticaretten öğrenebilecekleri stratejiler var. İşte bunlardan bazıları…

1. Mobil teknolojiler ve araçlar

E-ticaret pazarının büyümesinde, mobil kullanımın önemli bir etkisi var. Mobil kullanım hızla artmaya devam ediyor ve tüketiciler hem akıllı telefonlardan hem de tabletlerden yararlanıyor. Bu nedenle e-ticaret sitesi sahipleri artık, potansiyel müşterilerinin mobil araçlarından da onlara hizmet verebilmek için; özel, ‘mobil uyumlu’ web siteleri geliştirmeye bütçe ayırıyor.

Geleneksel perakendecilerin, “satış iyileştirme stratejileri” açısından da e-ticaretten öğrenebilecekleri çok şey var. Bu nedenle, geleneksel perakendecilerin kendi pazarlama stratejilerini belirlerken esnek ve yenilikçi olabilmeleri; mobil araçların sunduğu büyük fırsatlardan yararlanabilmeleri son derece önemli.

Bu anlamda, geleneksel perakendeciler; fiziksel mağazalarını ziyaret eden potansiyel müşterilerini kayıt altına alarak, onları özel promosyon kampanyalarından haberdar etmek için bağlamsal pazarlamayı (contextual marketing) kullanabilir. Ayrıca geleneksel perakendeciler, web sitelerinin bir mobil versiyonunu oluşturup müşterilerin sitelerine kolay erişimini sağlayarak da mobil teknolojilerin gücünden yararlanabilir.

2. Kişiselleştirme

Müşterilerin alışveriş deneyimlerini kişiselleştirme konusunda, e-ticaret siteleri genellikle çok iyi bir karneye sahip. Bu anlamda, birçok e-ticaret sitesi; potansiyel müşterilerinin daha önce incelediklerinden yola çıkarak onlara, ilgilenebilecekleri ürünlerinin görülmesini sağlayan öneriler veya bölümler sunabiliyor.

E-ticaret sitesi sahipleri çoğunlukla, online satış yapmak için birbirleriyle ilintili olabilecek ürünleri çok iyi bilir. Ayrıca müşteriler de birbiriyle ilintili ürünleri satın almaya daha yatkındır. Bu nedenle, e-ticaret sitesi sahipleri; mümkün olduğunca “kişiselleştirme” konusunda çalışarak, onların bir ürün daha satın alması için potansiyel müşterilerini ustaca teşvik ederler.

Geleneksel perakendeciler de müşterilerinin daha önceki alışverişlerini takip ederek onlara özel kampanyalar düzenleyebilir, tamamlayıcı ürünleri önererek; müşterilerin kendisini özel hissetmesini sağlarken, aynı zaman da satışlarını da artırabilir.

3. Ürün değerlendirmeleri

Daha fazla müşteri ve daha bilinçli alışveriş kararları için, ürün değerlendirmelerine güvenmek son derece önemli. Araştırmalar; potansiyel müşterilerin yüzde 88’inin, bilmediği bir markadan veya daha önce alışveriş yapmadığı bir siteden ürün satın almak için düşünürken, online ürün değerlendirmeleri de göz önünde bulundurduğunu gösteriyor. Bu eğilim nedeniyle e-ticaret sitesi sahipleri, potansiyel müşterilerini müşterilerine dönüştürme sürecini kolaylaştırmak için; müşterilerinden ürün değerlendirmeleri almayı önemsiyor.

Buradan yola çıkarak geleneksel perakendeciler en çok ve en fazla olumlu geri dönüş alan ürünleri belirleyerek müşterilerine bu konuda bilgi verebilir, ürün değerlendirmelerine ilişkin yaratıcı uygulamalarla satışlarını ve müşteri memnuniyetini artırabilir.

Paylaştığımız ipuçlarından yararlanarak ve e-ticaretten öğrenebileceğiniz diğer yenilikçi yöntemlerle, siz de geleneksel perakende sektöründe rekabetçi bir fayda sağlayabilir ve fiziksel mağazanızdaki satışlarınızı artırabilirsiniz. IdeaSoft, e-ticarette satışlarınızı ve kârlılığınızı artıracak her konuda size özel ve akıllı çözümleriyle her zaman yanınızda. Gelin siz de demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile kazanmaya hemen başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğiE-ticaret Sektörü
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!