DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Geleneksel mağazacılığın başarılı taktiklerini e-ticaretinize taşıyın!

Geleneksel mağazacılığın başarılı taktiklerini e-ticaretinize taşıyın!

E-ticaretin pazarlama stratejileri, aslında birçok yönüyle geleneksel ticaretinkilerle ciddi bir şekilde örtüşüyor. Fakat ortamın ve araçların farklı olması; bazen bu gerçeğin unutulmasına ve geleneksel mağazacılıkta hiçbir şekilde gözden kaçırılmadığı halde online mağazacılıkta, bazı önemli konuların göz ardı edilmesine yol açabiliyor.

Oysa geleneksel açıdan baktığınızda siz de online mağazanız için bazı detayların ne kadar önemli olduğunu ve müşteri memnuniyetini sağlamak için bu noktalara daha fazla özen gösterilmesi gerektiğini net bir şekilde görebilirsiniz…

Vitrininizde neler var?

Geleneksel alışverişlerde, tüketiciler bir mağazanın vitrinine bakarlar ve camın arkasında hoşlarına giden bir şey varsa mağazaya girip o ürünü yakından inceler, dener ve beğenirlerse alırlar. Geleneksel mağazacılıkta nasıl ki, vitrinin tasarımına, vitrin ürünlerine özen gösteriliyorsa siz de e-ticaret sitenizde vitrininize bu özeni gösterebilirsiniz.

Müşterilerinizin ilgisini çekeceğini düşündüğünüz ürünleri vitrininizde öne çıkarabilir, sitenizin çeşitli alanlarında bu ürünlerin bannerlarına yer vererek geri dönüşümlerinizi artırabilirsiniz.

IdeaSoft’un sunduğu tasarım çözümlerinde, standart vitrin tasarımlarının yanında dinamik tema editörü ile ürüne göre vitrinlerinizi özelleştirebilir, özel bölüm ve arayüz uyarlama imkanlarına da sahip olabilirsiniz.

Mağazaya yatırımın önemi!

Geleneksel alışverişte bir mağaza var ve mağaza sahibi; aydınlatma sisteminden, ürünlerin sunulduğu rafların sağlamlığına, içerinin ısısından, çalan müziklere kadar her detayı, müşterilerinin alışverişlerini güven içinde ve keyifle yapabileceği şekilde ayarlar.

Çünkü hiç kimse duvarları kırık dökük, vitrin camı çatlak, aydınlatması olmayan izbe bir mağazaya girip de kaliteli bir ayakkabı alabileceğini düşünmez.

E-ticaret sitenizin de her detayının bu şekilde önemli olduğunu unutmayın. Dakikalarca açılmayan sayfalar, yüklenmeyen görseller, güncellenmeyen bilgiler müşterilerinizin hemen kaçmasına sebep olabilir. Unutmayın ki müşterilerinizin sıkılıp çıkması tek bir klik…

Bu açıdan, online mağazanız; açılma süresiyle, navigasyonuyla, güncelliğiyle, güvenlik sistemleriyle, tasarımıyla dönüşümleri artırabilecek güçlü bir altyapıya sahip değilse işiniz oldukça zorlaşır. Müşterilerin alışverişlerini rahatça yapmasına olanak vermeyen e-ticaret siteleri, ürünleri ne kadar kaliteli olursa olsun maalesef hedefledikleri başarıya ulaşamazlar.

Sizi tanıtacak ve ürününüzü satacak bir satış temsilcisi şart!

Geleneksel mağazacılıkta mağazayı, ürünü tüm özellikleriyle tanıyan, o ürünün satışı gerçekleşinceye kadar müşterinin yanında olan ve ona her türlü desteği sağlayan görevliler var. Online mağazacılıkta ise bu görevi her bir bölümüyle siteniz üstleniyor.

Müşterileriniz, kimden ne aldığını bilmek için sitenizi gezerken, onlara bu bilgileri net bir şekilde sunduğunuzdan emin olmanız, çok önemli. Örneğin, ‘Hakkımızda’, ‘İletişim’ gibi bilgilerinizi detaylı olarak paylaşabilir ve onların güvenini kazanabilirsiniz.

Ayrıca online mağazacılıkta, müşterilerinizin ürünlerinize dokunup, onları deneyemeyeceğini göz önünde bulundurarak bu olumsuz durumun etkisini azaltmaya daha fazla özen gösterebilirsiniz. Bu amaçla, ürünlerinizi tüm detaylarıyla tanıtan kolay okunur metinlerle desteklemeyi, mümkünse kaliteli fotoğraflar ve videolarla anlatmayı deneyebilirsiniz.

Yine, klasik mağazacılıkta yapıldığı gibi, müşteriniz beğendiği bir ürünü incelerken, ona benzer başka bir ürün gösterebilir ya da yanında tamamlayıcı bir aksesuar önerebilirsiniz. Bir ürünü almaya karar verdiğinde ise ikinci bir ürüne indirim gibi kampanyalarla onu daha da memnun edebilirsiniz.

E-ticaret sitenizin, tüm bu taktikleri sizin için kolaylaştıracak güçlü bir altyapıya sahip olması hedeflediğiniz başarıya ulaşmak ve dönüşümlerinizi artırmak için çok önemli. Türkiye’nin en çok tercih edilen e-ticaret altyapı sağlayıcısı IdeaSoft olarak biz, tüm bu özellikleri ve çok daha fazlasını size sağlıyoruz. Hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturun, hedeflerinize ulaşın.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret GirişimciliğiWeb sitesi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!