DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Geçmiş satın almaların gelecek satışlara dönüşmesi nasıl sağlanabilir?

Geçmiş satın almaların gelecek satışlara dönüşmesi nasıl sağlanabilir?

E-ticarette pazarlama stratejileri çoğu zaman potansiyel müşterileri etkilemek ve yeni müşteriler edinmek amacıyla oluşturuluyor. Sektöre yeni giriş yapan e-ticaret siteleri için bu doğru bir adım olabilir. Ancak uzun bir süredir sektörde olan ve belli bir müşteri kitlesine sahip olan e-ticaret firmaları için yeni müşteriler elde etmenin yanı sıra marka sadakati yaratmak ve tüketicileri tekrar satın almaya teşvik etmek de büyük bir öneme sahip.

Ancak marka sadakati oluşturmak adına özel bir çaba göstermek gerekiyor. Kullanıcı deneyiminin beklenen düzeyde olması, WOM (word-of-mouth), yani başka bir deyişle diğer insanların deneyimlerinden etkilenen tüketici davranışlarının kontrol altına alınması ve markaya dair güven duygusunun aşılanması sadakat olgusunu yaratmanıza yardımcı olabilir.

Peki tüketicilerde marka sadakati ve tekrar satın alma niyeti oluşturmak için hangi noktaları göz önünde bulundurmalı?

Önce kullanıcı deneyimi

Kullanıcı deneyimi, müşteri memnuniyeti kazanamada büyük rol oynuyor. Bu nedenle düzenli olarak gelen öneri ve istekleri de değerlendirip kullanıcı deneyimini iyileştirmenizde fayda var.

Kullanıcı deneyiminin üst seviyede olmasını sağlayan birçok faktör bulunuyor. Bunlardan biri de e-ticaret platformunuzun tasarımı. Göz yormayan renkler, satırlar arasında okumayı kolaylaştıracak oranda boşluklar, yüksek kalitede görseller ve rahat okunan yazı karakterleri kullanıcı deneyimini artırmanızı kolaylaştırabilir. Aynı zamanda iletişim, sepet, önceki siparişler, kargo bilgileri gibi müşterilerinizin kolay bir şekilde ulaşmak istediği noktalara doğru yapılan yönlendirmeler ve web site hızı da bu deneyime katkı sağlayan diğer ögeleri oluşturuyor.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

Satış sonrası destek

Alışveriş sonrasında herhangi bir sorunla karşılaşan müşterinizle ilgilendiğinizi ve onu önemsediğinizi gösterebilmeniz müşteri sadakati yaratmanızda etkili olabilir. Sorunlarının hızlı bir şekilde çözüldüğüne şahit olan müşterilerin bir sonraki alışverişinde de sizi tercih etme olasılığı yüksek olacaktır. Bu nedenle e-posta, sosyal ağlar, telefon vb. yollarla sorunlarını iletmeye çalışan mütşerilerinize kulak tıkamamalı, bu konuda uzman bir ekip kurarak müşterilerinize yardımcı olmalarını sağlamalısınız.

Kişiye özel kampanyalar

Daha önce e-ticaret sitenizden alışveriş yapan müşterilerinizin geçmiş satın alma kararlarını inceleyebilir, tüketicilerinizin davranış biçimlerini değerlendirerek sonraki satın almaları teşvik etmek için kendilerini özel hissettirebilecek kampanyalar sunabilirsiniz. Alışveriş yapan müşterilerinize özel kupon kodları ve hediye çekleri gibi ayrıcalıklarla müşterilerinizin e-ticaret sitenizi daha fazla tercih etmelerini sağlayabilirsiniz.

Ödeme kolaylığı

Önceki satın almalarda sıklıkla tercih edilen ödeme yöntemlerini bilmeniz, aynı müşterinizin bir sonraki alışverişinde de yüksek olasılıkla hangi ödeme türünden faydalanmak istediği konusunda size yardımcı olabilir. Bu bilgiye erişmek size hangi banka ve ödeme kuruluşlarıyla anlaşmalara gidebileceğiniz ve müşterilerinize özel olarak hangi ödeme kolaylıklarını sunabileceğiniz konusunda yardımcı olabilir.

Mevcut müşterilerinizin gelecekte de sizi tercih etmesi için atılabilecek birçok adım bulunuyor. Bunların başında ise e-ticaret sitenizin hedef kitlenizi etki altına alabilecek donanıma sahip olması geliyor. Siz de tam donanımlı bir e-ticaret sitesine sahip olmak istiyorsanız, zaman kaybetmeden IdeaSoft’un ücretsiz demo hesabını inceleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret müşterisie-ticaret siteleriGeçmiş satınalmalarindirim kodukişiye özel kampanyalarkullanıcı deneyimimüşteri memnuniyetiMüşteri Sadakatiödeme yöntemleripotansiyel satın almalarsatın alma kararları
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!