Geçmiş satın almaların gelecek satışlara dönüşmesi nasıl sağlanabilir?

E-ticarette pazarlama stratejileri çoğu zaman potansiyel müşterileri etkilemek ve yeni müşteriler edinmek amacıyla oluşturuluyor. Sektöre yeni giriş yapan e-ticaret siteleri için bu doğru bir adım olabilir. Ancak uzun bir süredir sektörde olan ve belli bir müşteri kitlesine sahip olan e-ticaret firmaları için yeni müşteriler elde etmenin yanı sıra marka sadakati yaratmak ve tüketicileri tekrar satın almaya teşvik etmek de büyük bir öneme sahip.

Ancak marka sadakati oluşturmak adına özel bir çaba göstermek gerekiyor. Kullanıcı deneyiminin beklenen düzeyde olması, WOM (word-of-mouth), yani başka bir deyişle diğer insanların deneyimlerinden etkilenen tüketici davranışlarının kontrol altına alınması ve markaya dair güven duygusunun aşılanması sadakat olgusunu yaratmanıza yardımcı olabilir.

Peki tüketicilerde marka sadakati ve tekrar satın alma niyeti oluşturmak için hangi noktaları göz önünde bulundurmalı?

Önce kullanıcı deneyimi

Kullanıcı deneyimi, müşteri memnuniyeti kazanamada büyük rol oynuyor. Bu nedenle düzenli olarak gelen öneri ve istekleri de değerlendirip kullanıcı deneyimini iyileştirmenizde fayda var.

Kullanıcı deneyiminin üst seviyede olmasını sağlayan birçok faktör bulunuyor. Bunlardan biri de e-ticaret platformunuzun tasarımı. Göz yormayan renkler, satırlar arasında okumayı kolaylaştıracak oranda boşluklar, yüksek kalitede görseller ve rahat okunan yazı karakterleri kullanıcı deneyimini artırmanızı kolaylaştırabilir. Aynı zamanda iletişim, sepet, önceki siparişler, kargo bilgileri gibi müşterilerinizin kolay bir şekilde ulaşmak istediği noktalara doğru yapılan yönlendirmeler ve web site hızı da bu deneyime katkı sağlayan diğer ögeleri oluşturuyor.

[snippet slug=”blog-content-action” /]

Satış sonrası destek

Alışveriş sonrasında herhangi bir sorunla karşılaşan müşterinizle ilgilendiğinizi ve onu önemsediğinizi gösterebilmeniz müşteri sadakati yaratmanızda etkili olabilir. Sorunlarının hızlı bir şekilde çözüldüğüne şahit olan müşterilerin bir sonraki alışverişinde de sizi tercih etme olasılığı yüksek olacaktır. Bu nedenle e-posta, sosyal ağlar, telefon vb. yollarla sorunlarını iletmeye çalışan mütşerilerinize kulak tıkamamalı, bu konuda uzman bir ekip kurarak müşterilerinize yardımcı olmalarını sağlamalısınız.

Kişiye özel kampanyalar

Daha önce e-ticaret sitenizden alışveriş yapan müşterilerinizin geçmiş satın alma kararlarını inceleyebilir, tüketicilerinizin davranış biçimlerini değerlendirerek sonraki satın almaları teşvik etmek için kendilerini özel hissettirebilecek kampanyalar sunabilirsiniz. Alışveriş yapan müşterilerinize özel kupon kodları ve hediye çekleri gibi ayrıcalıklarla müşterilerinizin e-ticaret sitenizi daha fazla tercih etmelerini sağlayabilirsiniz.

Ödeme kolaylığı

Önceki satın almalarda sıklıkla tercih edilen ödeme yöntemlerini bilmeniz, aynı müşterinizin bir sonraki alışverişinde de yüksek olasılıkla hangi ödeme türünden faydalanmak istediği konusunda size yardımcı olabilir. Bu bilgiye erişmek size hangi banka ve ödeme kuruluşlarıyla anlaşmalara gidebileceğiniz ve müşterilerinize özel olarak hangi ödeme kolaylıklarını sunabileceğiniz konusunda yardımcı olabilir.

Mevcut müşterilerinizin gelecekte de sizi tercih etmesi için atılabilecek birçok adım bulunuyor. Bunların başında ise e-ticaret sitenizin hedef kitlenizi etki altına alabilecek donanıma sahip olması geliyor. Siz de tam donanımlı bir e-ticaret sitesine sahip olmak istiyorsanız, zaman kaybetmeden IdeaSoft’un ücretsiz demo hesabını inceleyebilirsiniz.

Diğer Yazılar

Senem Savcu
15 Aralık 2022

İnternetten satış yapmak için e-ticarete başlamak isteyenlere rehber hazırladık. Bu e-ticaret rehberi ilk etapta ihtiyaç duyulabilecek birçok bilgiyi içerisinde bulundurmaktadır. E-ticaret nedir? İnternet ortamında ürün veya bir hizmetin satışının gerçekleştirildiği elektronik ticarettir. Geleneksel ticaretin yanı sıra internette bir site veya pazaryeri aracılığıyla satış yapılabilmektedir. Genellikle e-ticarete başlamak isteyen kişiler internet sitesi kurmak veya pazaryerlerinde satış…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurdunuz ve satış yapmak için tüm eksikleri tamamladınız. Aynı zamanda ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Böylece artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldıktan sonra ve diğer konularıda hallettikten sonra satışlarınıza odaklanacaksınız. Dikkatinizi çeken ilk konunun satış rakamlarına…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)