DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Fiziksel mağazanızı internete taşımanız gerekiyor mu?

Fiziksel mağazanızı internete taşımanız gerekiyor mu?

Fiziki mağazanız üzerinden satış yaparken, aynı zamanda internet üzerinden de satış yapmanız mümkün. Online satışın fiziki mağazalar için birçok avantajı bulunuyor; ancak iki alanda da yer almak için gerekli ekibe ve bütçeye ihtiyaç duyulur.

E-ticaretin son dönemlerdeki popülerliğinin ardından birçok fiziki mağaza sahibi, internet üzerinden satış yapmak üzere internet sitelerini kursalar da öncelikle e-ticarete gerçekten yönelmeniz gerekip gerekmediğine karar vermelisiniz.

İnternet üzerinden satış cazip gelse de, bu işi gerçekten yapabileceğinize karar vermeniz ve gerekli alt yapıları oluşturarak bu işi zaman ayırıp ayıramayacağınızı bilmeniz gerekiyor. Bu yazıda fiziki mağazanızı gerçekten internete taşıyıp taşımamanız gerektiği konusunda size bazı fikirler vereceğiz.

Yeterli sermayeye sahip misiniz?

E-ticaret alt yapısını sağlayabilecek yeterli sermayeye sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekiyor. İnternet sitesinin kurulumu, alt yapısı, ödeme sistemi entegrasyonları, kargo maliyetleri ve depo yönetimini gibi konular için belli bir sermayeye sahip olunması gerekiyor.

Bunların yanı sıra internet sitesinin tanıtımı için gerekli olan pazarlama ve reklam bütçelerini de unutmamanız gerekiyor. Bu sermayeye sahip olmadan internet üzerinden satış yapmanız oldukça zor olacaktır.

Bu iş için bir ekibiniz bulunuyor mu?

E-ticaret sitenizin yönetimini yapabilecek bir ekibinizin olması da şart. İnternet üzerinden gelen siparişlerin takibini yapacak, bu ürünleri paketleyerek kargoya verecek, reklam ve pazarlama çalışmalarını yapacak ve sitenin teknik işleriyle yönetecek bir ekibe ihtiyacınız olacak.

Büyük çaplı bir e-ticaret operasyonu yapmayı düşünüyorsanız, bu işleri yapması için büyük bir ekibe ihtiyacınız olacaktır. İlk etapta küçük çaplı bir e-ticaret işi yapmayı düşünüyorsanız yine de bir ekibe ihtiyacınız olabilir ve bu kişilerin maaşlarını ödemek için de bir sermayeye ya da fiziki mağazanızdan gelen bir karınız olmalıdır.

İnternet üzerinden gelen talebi karşılayabilecek misiniz?

İnternet üzerinden satış yapmaya başladığınızda, reklam ve pazarlama çalışmaları yaptığınızda müşterileriniz artabilir ve bu durumda da sipariş sayınız artabilir.

Siparişleriniz arttığında bu yükü kaldırabilmeniz gerekiyor. Stoklarınız, fiziki mağazanızın yanı sıra internetten gelen siparişleri de karşılayacak durumda olması gerekiyor.

Stok durumunuzu devamlı olarak kontrol edebilmeniz ve tedarikçi ağınızın bu yoğunluğu karşılayacak büyüklükte olması gerekiyor.

Dijital pazarlama alanında çalışmalar yapabilecek misiniz?

İnternet üzerinden satış yapmak için reklam ve pazarlama çalışmaları da yapmanız gerekiyor. Bunun için de dijital pazarlama yöntemlerine başvurmanız gerekecektir. Bu alanda yeterli bilginizin olmaması durumunda, doğru reklam kampanyaları yapamazsınız ve bu da gereken geri dönüşümü alamadığınız için e-ticaret sitenizin zarar etmesine neden olur.

Aynı zamanda reklam çalışmaları için harcadığınız bütçe de boşa gideceği için, şirket olarak zarar edebilirsiniz.

Online müşteri hizmeti sağlayabilecek misiniz?

Fiziki mağazanızda müşterilerinize destek sağlamanız daha kolaydır; fakat internet ortamında bu desteği sağlayabilmek için gerekli CRM alt yapısına ihtiyacınız olacaktır. Müşteri destek hattınız üzerinden, gerekli desteği sağlamanız lazım. Aksi takdirde müşterilerinize iyi bir hizmet sunamayacağınız için satışlarınızda sorun yaşayabilirsiniz.

İnternet üzerinden satışlarda gerekli güvenlik önlemlerini alabilecek misiniz?

E-ticaret üzerinden satış yapan kişiler, internet sitelerinin güvenliklerine oldukça fazla önem verirler ve güvenli görmedikleri sitelerde alışveriş yapmak istemezler. Sitenizi ziyaret edenlere gereken güvenlik önlemerini sunmanız bu nedenle oldukça önemlidir.

Aynı zamanda internet üzerinden yapılan sahtecilik işlemlerine karşı da bir takım önlemler almanız gerekiyor. Aksi takdirde bu sahtecilik işlemleri nedeniyle hem marka bilinirliğinize zarar verebilirsiniz hem de önemli ölçüde para kaybedebilirsiniz.

Kuracağınız ödeme sistemi alt yapısı üzerinde gereken güvenlik önlemlerini alabilmeniz, hem müşterilerin hem de sizin mağduriyetinizin önüne geçecektir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankası
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!