DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Fiziksel mağazanızı e-ticarete taşımalı mısınız?

Fiziksel mağazanızı e-ticarete taşımalı mısınız?

​E-ticaret sadece yeni bir iş kurmayı düşünenler için benzersiz imkanlar sunmakla kalmaz, aynı zamanda hali hazırda bir fiziksel mağaza işletenler için de büyük fırsatlar barındırır. Eğer sizin de bir fiziksel mağazanız varsa, daha geniş bir müşteri kitlesine ulaşıp, satışlarınızı artırabilirsiniz. Üstelik hali hazırda ticaretin içerisinde olduğunuz için bu konudaki tecrübeleriniz sizin için önemli bir avantaj olacaktır.

 

Fakat unutmamanız gereken fiziksel mağazacılık ile e-ticaretin bazı önemli farklılıkları olduğudur. Bir online mağazaya sahip olmak için öncelikle bu farklılıkları değerlendirmek ve e-ticaretin size uygun olup olmadığına karar vermeniz gerekir.

 

Biz de IdeaSoft olarak fiziksel mağazacılık ve e-ticaretin belli başlı farklılıklarını bu yazıda bir araya getirdik. Böylece fiziksel mağazanız dışında bir de online mağazaya sahip olmalıyım sorusuna daha kolay yanıt verebileceğinizi umuyoruz.

 

Satış zamanları

Fiziksel mağazanız belirli mesai saatleri içerisinde açıktır ve bu saatlerin dışında kepenkleri indirdiğinizde satış olmaz. Fakat online mağazanız 365 gün 24 saat açıktır ve müşteriler her hangi bir zamanda alışveriş yapabilirler. Bu da satış potansiyelini büyük ölçüde artırmak anlamına gelir.

 

Satış görevlileri

Fiziksel mağazanızda satış yapmak için personel bir zorunluluk iken, e-ticaret sitesinde müşterileriniz kendi başlarına mağazanızı dolaşır, ürünleri inceler, siparişi verir ve ödemeyi gerçekleştirirler. Bu süreçte çoğu zaman bir satış görevlisine ihtiyaç duymazlar.

 

Teslimat

Fiziksel mağazaların büyük kısmında müşteri mağazaya girer, ürünü satın alır ve yanında götürür. Fakat e-ticarette satın almayı gerçekleştiren ürünü ulaştırmak sizin sorumluluğunuzdadır. Bunun içinse bir kargo firması ile anlaşmak yeterlidir. Fiziksel mağazadan farklı olarak siparişleri takip ederek, kargoya verecek bir personele ihtiyaç duyacaksınız.

 

Destek ekibi

Bununla beraber müşterinin herhangi bir zaman bir sorusu olabilir veya yardıma ihtiyacı olabilir. Bunun için mesai saatleri içerisindeyse telefon numaranızı kullanabilir veya mesai saati dışında ise sitenizdeki iletişim formunu kullanacaktır. Bu sorulara en geç 24 saat içerisinde (hafta sonları 48 saat olabilir) yanıt verebilecek bir destek ekibine ihtiyacınız olacaktır.

 

Online pazarlama

Fiziksel mağazanızın konumu satış potansiyelinizi doğrudan etkiler, fakat internette fiziksel bir konum olmadığı için mağazanızdan internetteki müşterileri haberdar edebilmeniz gerekir. Bunun için de online reklam vermek ve sosyal ağları kullanarak pazarlama yapmak gibi ihtiyaçlarınız oluşacaktır. Bu işlemleri biraz araştırma ile kendi başınıza yapabileceğiniz gibi, konuyla ilgili bir personelin veya bu konularda uzmanlaşmış bir firmanın desteği ile de gerçekleştirebilirsiniz.

 

Teknik ihtiyaçlar

Eğer daha önce e-ticaret ile uğraşmadıysanız doğal olarak bu konudaki en büyük sorunu e-ticaret alt yapısı olarak tanımlıyor olabilirsiniz. Bir e-ticaret sitesi hazırlamak, bunu yönetmek, teknik sorunlarla baş etmek, ödeme sistemleri ile uğraşmak sizin için önemli bir sorun olabilir. Ama IdeaSoft’un akıllı ticaret paketlerini kullanıyorsanız bu sorunları aklınızdan çıkartabilir ve özel bir teknik  bilgiye ihtiyaç duymadan, sadece işinize odaklanabilirsiniz.

 

Raf ve vitrin alanları

Fiziksel mağazanızda vitrin ve raf alanlarınız önemli kısıtlamalardır. E-ticarette ise sınırsız vitrin ve raf alanı olduğu gibi dilediğiniz an öne çıkarmak istediğiniz ürünleri değiştirebilirsiniz. Bu sayede de istediğinizde stok eritmek istediğiniz ürünleri, istediğinizde ise yüksek kar marjlı ürünleri öne çıkarabilirsiniz. Ayrıca boyutları veya yapısı gereği vitrinde sergilemenin zor olduğu ürünleri e-ticaret sitenizde kolaylıkla sergileyebilir ve müşterilerin beğenisine sunabilirsiniz.

 

Yukarıda fiziksel mağazacılık ile online mağazacılığın farklılık gösterebildiği 7 noktayı sizlere sunmaya çalıştık. IdeaSoft olarak derlediğimiz bu noktaları tek tek değerlendirerek fiziksel mağazanızı internete taşıyıp taşıyamayacağınıza daha kolay karar verebileceğinizi umuyoruz.

 

Eğer konunun özellikle de teknik tarafı ile ilgili sorularınız varsa size bu konularda yardımcı olmaktan mutlu oluruz. Bunun için bize 0216 326 0477 numaralı telefonumuzdan veya iletişim formundan ulaşabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğiE-ticarete giriş
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!