DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Fiziksel mağazaların dijital dönüşümü için önemli ipuçları

Fiziksel mağazaların dijital dönüşümü için önemli ipuçları

Teknolojideki hızlı gelişmeler ve tüketicilerin bu değişime aynı hızla uyum sağlayan davranışları sonucunda etkili bir dijital dönüşüm süreci başladı. Bugün her sektörü kapsayan bu hızlı dijital dönüşümün, çağa ayak uydurmak isteyen işletmeler için neredeyse bir zorunluluk halini aldığını söylemek yanlış olmaz. Müşterilerine mümkün olan her kanaldan ulaşmayı hedefleyen perakende sektörü de bu sektörlerin başında geliyor.

Yeni bir araştırmaya göre batı Avrupa’daki perakendecilerin yüzde 64’ü dijital bir dönüşüm sürecinde. Eğer siz de dijital dönüşüm içindeyseniz veya dijital dünyanın avantajlarından yararlanmak için bu adımı atmaya karar verdiyseniz doğru yerden başlamanın ve doğru yolu izlemenin önemi büyük.

İşte bu noktada, başarılı ve etkili bir dijital dönüşüm gerçekleştirebilmek için bu dönüşüm yolculuğunda işinizi kolaylaştıracak ipuçlarını sizler için açıklıyoruz.

Hedef kitlenizle iletişim kanallarınızı çeşitlendirin

Sadece tek bir fiziksel mağazaya sahip olmanız ve bu mağazanın büyüklüğü hiç önemli değil. Çünkü günümüzde tüketiciler akıllı telefonlar ve tüm mobil cihazlar sayesinde nerede, ne zaman olursa olsun internete bağlanabiliyorlar. Özellikle cihazların konum bazlı arama özelliklerini kullanarak, yakın çevrelerindeki, ihtiyaç duydukları tüm ürün ve hizmetlere ulaşabiliyorlar.

Dijital dönüşüm sürecinde müşterilerinizle etkili bir iletişim kurabilmek için dijital dünyanın size sağladığı her türlü avantajı değerlendirmeniz çok önemli. Örneğin, fiziksel mağazanıza birçok tanıtım ve iletişim avantajı sunan beacon gibi yeni nesil iletişim şekillerini inceleyebilirsiniz.

Potansiyel müşterilerinizin fiziksel mağazanızın tam adresini, açık olduğu saat ve günleri online kanallardan kolaylıkla öğrenebilmeleri, kusursuz müşteri deneyimi sağlamanız açısından çok etkili olabilir. Fakat çok kanallı bir strateji oluştururken, müşterilerinizin markanızı tanıması ve bağ kurabilmesi için yer aldığınız tüm kanallarda tutarlı bir marka bütünlüğü sağlamayı ihmal etmeyin.

Müşterilerinizle ilgili her türlü veriyi değerlendirin

Satışlarınızı ve kazancınızı artırabilmek için müşteri ilişkilerinin önemi tartışılmaz bir gerçek. Müşteri ilişkileri sadece markayı, ürünü tanıtmak, satış yapmak ve bir sorun olduğunda devreye girmekten çok daha öte bir süreç. Özellikle dijital dönüşümünüz açısından müşterilerinizin markanızla, ürünlerinizle ilgili her türlü reaksiyonunu kayıt altına almanız, ölçümlemeniz ve stratejilerinizi geliştirirken bu verilerden yararlanmanız çok önemli. Bunun için CEM (müşteri deneyimi yönetimi) yazılımlarından yararlanabilirsiniz.

Tüm verilerin dijital bir sistem üzerinden erişimini sağlayın

İşinizle ilgili her türlü veriyi online olarak kolayca güncelleyip, paylaşabilmenin dijital dönüşüm sürecinin en önemli adımlarından biri olduğunu söyleyebiliriz. Fiziksel mağazanızdan, e-ticaret işinize, müşteri ilişkileri departmanınızdan, yönetime kadar tüm departmanların gerekli verilere ulaşabilmelerini ve tüm güncellemeleri eş zamanlı olarak paylaşabilmelerini sağlayabilirsiniz. Bunun için, tüm verilerinizi sistemli bir şekilde tutma ve paylaşma konusunda, işinizi kolaylaştıracak farklı yazılımlardan ve programlardan yararlanabilirsiniz.

Fiziksel mağazanızı online dünyaya taşıyın

Mağazanızı online dünyaya taşıyarak, ürünlerinizi daha fazla sayıda potansiyel müşteriyle buluşturabilir, markanızı daha ulaşılabilir bir hale getirebilir ve böylece kazancınızı artırabilirsiniz. Size sadece fiziksel mağazanızdan ulaşan müşterileriniz bile bir süre sonra online mağazanız üzerinden de diledikleri zaman ve diledikleri yerde alışverişlerini gerçekleştirebilirler.

Mobil kullanımının gün geçtikçe yaygınlaştığı günümüzde dijital dönüşüm sürecinizi gerçekleştirirken, her cihazdan sorunsuz bir şekilde görüntülenebilmeye dikkat etmeniz de çok önemli. Mobil e-ticaret sitesi, zamanlarının büyük bir bölümünü mobil cihazlarında geçiren günümüz tüketicilerine ulaşmanız için göz ardı etmemeniz gereken bir adım.

Siz de yaşadığımız dijital çağda verdiğimiz bu ipuçlarını değerlendirerek dijital dönüşüm sürecinizi en başarılı şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Türkiye’nin tercih ettiği lider altyapı sağlayıcısı IdeaSoft olarak biz e-ticaret konusunda size her türlü teknik alt yapı desteğini sağlıyoruz. Hemen siz de ücretsiz demo hesabınızı oluşturun e-ticarete başarılı bir giriş yapın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaE-ticaret İşletmeciliği
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!