DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Farklı sosyal ağlar için daha fazla paylaşılan içeriklerin özellikleri

Farklı sosyal ağlar için daha fazla paylaşılan içeriklerin özellikleri

Sayıları giderek artan sosyal medya platformlarının her birinin kendi özgü bir tarzı var. O yüzden sosyal medya içeriklerinizin her biri tüm platformlar için uygun olmayabilir. Bu da farklı sosyal platformlarda paylaştığınız içeriklerin, her platformda aynı ilgiyi görmemesinin nedeni olabilir. Örneğin oluşturduğunuz bir içerik blogunuzda çok fazla ilgi görmemişken, Facebook’ta yüzlerce beğeni alabilir.

Sosyal ağlar arasında her şeyden önce bazı teknik farklılıklar bulunuyor. Örneğin Facebook içerikleri; büyük görsellerin paylaşımına olanak sağlayan, bağlantı (link) paylaşabileceğiniz ve okuyucu yorumlarının bulunduğu bir sosyal ağ sitesi. Facebook’ta insanları içeren görseller daha sık paylaşılırken, Pinterest’te ise insan yüzü yer almayan görsellerin paylaşım oranları çok daha yüksek. Ayrıca Pinterest analizlerinde kırmızı ve turuncu renklerin ağırlıkta olduğu görsellerin daha çok paylaşıldığı belirtilirken Facebook paylaşımlarında böyle bir sınıflandırma söz konusu değil.

Peki farklı sosyal medya platformları için hazırladığınız içeriklerin daha fazla paylaşılması için nelere dikkat etmeli? İşte farklı kanallar için, farklı öneriler…

Blog içerikleri

 • Etkileyici başlık: İlginç bir başlık, sayfanın ilk görüntülendiği anda okuyucuyu yazının tamamını okumaya teşvik eder. Anahtar kelime kullanımı ve başlığın 70 karakteri aşmaması da başlığın etkisini artırabilir.
 • İlk paragraf: Arama sonuçlarında üst sıralarda görüntülenebilmek için ilk paragraf çok önem taşır. Bunun için özellikle ilk pargrafta anahtar kelime kullanımına dikkat etmek faydalı olacaktır.
 • Görsel: Konu ile ilgili ve etkileyici görsel kullanımı içeriğin paylaşım oranını artırmanın en iyi yollardan biri.
 • Kelime sayısı: Blog içeriklerini mümkün olduğunca kısa tutmak paylaşımlarınızın kolay okunmasını sağlar.
 • Call to action: İçeriğin son parafında “call to action” kullanmak okuyucuyu hedeflenen aksiyona yönlendirmek konusunda faydalı olabilir.
 • Sosyal medya paylaşımı: İçeriğin altında sosyal medya paylaşımını sağlayan eklentilerin kullanılması yazının kolaylıkla paylaşılarak, daha çok görüntülenmesine fayda sağlar.

Facebook

 • Bilgilendirici başlık: Durum güncelleme alanında bilgilendirici bir cümleyle okuyucuların dikkatini çekebilirsiniz
 • Pozitif olmak: Kullandığınız yazı dilinin pozitif olması genellikle içeriğin paylaşılmasını kolaylaştırır.
 • Başlıkta bağlantı (link) kullanmak: Facebook paylaşımında bağlantı kullanmak kaç kişinin Facebook aracılığıyla web sitenize yönlendirildiğini ölçebilmeniz açısından önemlidir.
 • Görsel kullanmak: Uygun ölçülerde ve etkileyici görsel kullanmak içeriğin daha çok paylaşılmasını sağlayabilir.
 • Yorumların önemi: İçeriğinize yapılan yorumlarla potansiyel müşterilerinizle bağlantı kurabilirsiniz.

Pinterest

 • Görselin içeriği: İnsan yüzü olmayan görseller yüzde 23 oranında daha fazla paylaşılıyor. Görsel içeriğinizi bu orana dikkat ederek oluşturabilirsiniz.
 • Renklerin kullanımı: Genel olarak kırmızı, koyu yeşil ve pembe renklerin ağırlıklı olduğu görseller 3 kat daha fazla paylaşılıyor.
 • Arka plan kullanımı: Görselde arka planının yüzde 40’tan daha az alanı kaplaması, görselin paylaşılma oranını yüzde 50 oranında artırabilir.
 • Görsel yerleşimi: Dikey yönlü yerleşime sahip görsellerin yatay görsellerden daha çok paylaşıldığı belirtiliyor.

E-ticarette başarıya ulaşmak için çeşitli pazarlama kanallarından daha fazla kişiye ulaşbilmeniz gerekiyor. Sosyal medya platformlarında daha çok görüntülenmek ve daha fazla kişiye ulaşmak için her platformu ayrı ayrı değerlendirmekte fayda var. IdeaSoft artan sosyal medya paylaşımlarınızı satışa dönüştürmek için size, ihtiyacınız olan tüm profesyonel desteği sağlayabilir. IdeaSoft’un sunduğu imkanlar ve sağladığı kolaylıklarla hemen tanışmak için demo hesabınızı oluşturun ve farkı kendi gözlerinizle görün…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaSosyal medya pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!