DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Facebook’ta yarışma düzenlemek satışlarınızı nasıl artırabilir?

Facebook’ta yarışma düzenlemek satışlarınızı nasıl artırabilir?

​Facebook sanal mağazalar için son derece önemli bir pazarlama aracı. En büyük özelliklerinden biri de e-ticaret sitelerine birden fazla şekilde katkı sağlayabiliyor olması. Örneğin ihtiyacınız yeni oluşturduğunuz markanızı tanıtmaksa bunu sosyal medya üzerinden sağlayabilirsiniz. Eğer pazar araştırması yapmak istiyorsanız sosyal medya bu konuda da size yardımcı olabilir. Hatta sosyal ağ siteleri müşteri hizmetleri için bile size büyük fayda sağlayabilir. E-ticaret ve sosyal medya konusunda ki bu ve benzeri detayları sizlere daha önce aktarmıştık zaten.

 

Sosyal medya ile ilgili gözden kaçırılmaması önemli diğer bir detay ise, bu pazarlama yönteminin e-ticaret işinize ciddi bir katkısı olması için genellikle zamana ihtiyacı olmasıdır. Ama tabi ki bu durumun da istisnaları var.

 

Bu yazıda IdeaSoft olarak sizlere sosyal medyadan çok kısa bir süre içerisinde, çok etkili bir geri dönüş sağlamanın yolundan, Facebook’ta nasıl yarışma düzenleyebileceğinizden bahsedeceğiz.

 

Facebook’ta yarışma düzenlemek aslında çok zor bir iş değil. Fakat bunun için doğru uygulamayı kullanıyor veya geliştiriyor olmanız gerekiyor. Piyasada bu amaç için kullanabileceğiniz pek çok farklı alternatif bulabilirsiniz. Bu yarışma uygulamalarına daha sonra başka bir yazıda değineceğiz, ama bu makaledeki konumuz Facebook’ta yarışma düzenlemek hakkındaki diğer önemli detaylar.

 

Kurallar

Facebook’ta yarışma düzenlemek konusunda ilk dikkat etmeniz gereken detay kurallar. Facebook’un bu yarışmalarla ilgili pek çok kuralı bulunuyor. Bu kuralların koyulmasının nedeni ise yarışmaların, Facebook kullanıcıları için güvenli ve keyifli olmasını sağlarken, onların sosyal ağ sitesindeki tecrübelerine de zarar vermemesini sağlamak.

 

Bunun için Facebook’un Sayfa Koşulları bölümündeki “Promosyonlar” başlığı altındaki kuralları okumanız ve yarışmanızı buna göre planlıyor olmanız gerekli.

 

Yarışmayı ne amaçla kullanabilirsiniz?

Facebook üzerindeki kullanıcıların yarısından fazlasının bir markanın sayfasını beğenmesinin nedeni yarışmalara katılmak. Dolayısıyla bir yarışma düzenlemek Facebook sayfanızın takipçisini artırmanın en hızlı ve en düşük maliyetli yöntemi olacaktır.

 

Bunun dışında potansiyel müşterilerinizin e-posta adreslerini paylaşmalarını sağlamak veya satışa sunmayı düşündüğünüz ürünlere nasıl bir ilgi gösterileceğini ölçerek, sipariş adetinizi ona göre ayarlamak mümkün olabilir.

 

Hedef belirleyin

Bu yukarıdakiler veya kendi özel ihtiyaçlarınıza göre yapmanız gereken bu yarışma ile ulaşmak istediğiniz hedefe karar vermek olacak. Yarışmayı daha fazla takipçiye sahip olmak için mi, takipçiler ile etkileşimi artırmak için mi yoksa örneğin satışları artırmak için mi düzenleyeceğinizi baştan belirlemelisiniz. Daha sonra yarışmanın kurgusuna da bu hedefi göz önünde bulundurarak karar verebilirsiniz.

 

Koşullarınızı duyurmayı unutmayın

Yarışmanızın koşullarını katılacak kişilere net bir şekilde aktarmayı unutmayın. Bu sayede daha sonra oluşabilecek yanlış anlaşılmaları veya hatalı beklentileri en baştan giderebilirsiniz.

 

Facebook’ta yarışma düzenlemek e-ticaret siteniz için son derece etkili bir yöntem olabilir. Diğer yöntemlerle ulaşamayacağınız hayran sayısına ve trafiğe bu şekilde ulaşabilir ve hızlı bir şekilde kazanmaya başlayabilirsiniz. Fakat bunun için güvenilir bir e-ticaret alt yapısına sahip olmanız gerekiyor. Eğer IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerinden birini kullanıyorsanız sorun yok ama eğer IdeaSoft ürünleri ile henüz tanışmadıysanız, daha fazla geç kalmamak için ücretsiz demo hesabına hemen başvurmanızı öneririz.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaSosyal medya pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!