DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Facebook’ta organik erişiminizi artırmanın 5 yolu

Facebook’ta organik erişiminizi artırmanın 5 yolu

Facebook, algoritma değişikliği nedeniyle firma sayfalarında paylaşılan gönderilerin organik erişim oranlarını, Ocak 2014’ten itibaren düşeceğini açıklamıştı. Belirtilen tarihten bu yana yapılan analizler de bu değişikliği doğruluyor. Kuşkusuz ki bu durum, e-ticaret şirketinizin Facebook’taki organik erişimini artırmak konusunda yapmanız gerekenleri daha önemli hale getiriyor.

Facebook gönderilerinizin organik erişim oranının azalması sorununun temelinde; takipçilerinizin, Facebook içeriklerinizin yalnızca yüzde 6’sını görebiliyor olması yatıyor. Hatta bazı kaynaklarda, şirketlerin organik erişim oranlarının, yakın bir gelecekte yüzde 1’e kadar düşeceği savunuluyor. Facebook’un bu değişikliği firmaları ücretli reklam satın almaya yönlendirmek için gerçekleştirdiği biliniyor. Peki organik erişimdeki tüm bu azalamayı göz önüne alarak, e-ticaret sitenizin Facebook’taki organik erişim oranını artırmak için neler yapabilirsiniz?

İşte bu konuya ilişkin önerilerimiz…

1. İlgi çekici içerikler

E-ticaret sitenizin Facebook sayfasında aktif etkileşim kurmayan takipçileriniz, genellikle paylaşımlarınızla da daha az ilgileniyor. Bu da firma sayfanızda gerçekleştirdiğiniz paylaşımların onların ana sayfasında daha az görünmesine yol açıyor. Çünkü Facebook algoritmaları gösterimleri belirlerken kullanıcıların etkileşimlerini de değerlendiriyor. Bu nedenle, ilk olarak Facebook sayfanızda aktif olarak etkileşim sağlayan takipçilerinizi belirleyerek öncelikle onlara ulaşmanız daha kolay olabilir.

Diğer taraftan; doğrudan etkileşim kurmasalar da, içeriklerinizi izleyen takipçilerinizi de ihmal etmemenizde fayda var. Bunun için onları meraklandırabilecek içerikler üreterek, onların etkileşimlerine de diğer takipçilerinizle kurduğunuz etkileşim kadar önem vermeniz yararlı olur.

2. Paylaşım sıklığı

Kullanıcılar Facebook’a, günde ortalama 30 ile 60 dakika kadar vakit ayırıyor. Bu da; Facebook’ta daha fazla kişiye ulaşmak için, daha sık paylaşımda bulunmak gerektiğini gösteriyor.

Önceki yıllarda sayfaların organik görüntülenme oranı, sayfanızı beğenen kişilerin toplam sayısının yaklaşık yüzde 15′i ile yüzde 25′i arasında değişiyordu. Facebook’un 2014′te yaptığı algoritma güncellemelerinden sonra; organik erişim oranı yüzde 5 ile 10 arasında azaldığı için, günde iki veya üç defa paylaşımda bulunmanız, takipçilerinizin paylaşımlarınızı kendi haber kaynaklarında görebilmelerini sağlar.

3. Eski içeriklerin yeniden paylaşımı

Araştırmalar daha önce yüksek etkileşim almış içeriklerin ikinci, üçüncü kez paylaşıldığında da etkili olduğunu gösteriyor.

Paylaşımlarınızın sıklığını artırabilmek için özellikle yeni içerikler üretme konusunda zorlandığınız durumlarda; hem zaman hem de üretim anlamında işinizi biraz kolaylaştırabilmek için daha önce paylaştığınız ve yüksek etkileşim elde ettiğiniz içeriklerden yararlanabilirsiniz. Bunun için, eski içeriklerinizi gözden geçirerek, paylaşmaya değer bulduğunuz, eski popüler içeriklerinizi yeniden değerlendirebilirsiniz.

4. Takipçilerin çevrimiçi oldukları zamanlar

Facebook gönderilerinize erişimi artırabilmeniz için, takipçilerinizin çevrimiçi olduğu zamanları bilmeniz önemli. Çünkü yanlış bir zamanda paylaşımda bulunmak, organik erişim oranınızı önemli ölçüde düşürebiliyor.

Bu bilgilere ulaşmak için, Facebook sayfanızın “Insights” bölümünde yer alan, “Hayranlarınız Ne Zaman Çevrimiçi” başlığındaki tablodan yararlanabilirsiniz. Bu tablo; takipçilerinizin size ait ve sizin dışınızdaki tüm içerikleri, hangi zaman aralıklarında görüntülediğini gösteriyor.

5. Görsel kullanımı

Araştırmalara göre, görsel içerikli paylaşımlar, organik erişim oranını artırıyor. Bu nedenle, içeriklerinizde görsel kullanmaya özen göstermenizde fayda var. Farklı tür içeriklerden yararlanmak için paylaşımlarınızda; yüzde 50 fotoğraf, yüzde 25 bağlantı (link), yüzde 25 durum güncellemesi gibi bir formülü kullanmak işinize yarayabilir.

Organik erişim oranının düşmesine rağmen Facebook, pazarlama konusunda hala en önemli sosyal ağlar arasında yer alıyor. Bahsettiğimiz ipuçlardan yararlanarak, organik erişim oranınızı artırmanız ve Facebook’ta daha fazla takipçinize ulaşmanız mümkün. Yalnızca sosyal medya konusunda değil; IdeaSoft, ihtiyacınız olan her konuda yanınızda. IdeaSoft’un farkını yakından görebilmek için, gelin siz de hemen ücretsiz e-ticaret demo hesabınızı oluşturun, kazançlı çıkın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaSosyal medya pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!