DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Facebook videolarının önemi neden arttı ve bunun e-ticaret şirketlerine etkisi ne?

Facebook videolarının önemi neden arttı ve bunun e-ticaret şirketlerine etkisi ne?

Video içerikler son dönemde oldukça popülerleşmeye başladı ve birçok e-ticaret sitesi de bu kanala yönelik yatırımlarını artırdı. Video içerikler üretmek konusunda herkes artık hem fikir olsa da bu videoların nereye yüklenmesi ve kullanıcılarla nasıl paylaşılması gerektiği konusunda farklı alternatiflerin bulunması, markaların kafasını karıştırabiliyor.

Video içerikler söz konusu olduğunda ilk akla gelen platform Youtube olsa da son dönemlerde Facebook üzerindeki video paylaşım oranı ciddi oranda arttı. Bunun en büyük nedeni Facebook’un Youtube ile bir rekabete girmesi diyebiliriz.

Peki, bu rekabetin arkasında hangi sebepler yatıyor? Facebook zaten birçok konuda diğer sosyal mecralardan daha fazla imkan sunuyor olsa da video içerik konusunda bu atağı yapmaya kendini mecbur hissetti?

Bu sorunun yanıtı aslında oldukça basit. İçerik pazarlamanın yazılı içeriklerden, görsel içeriklere kayması. Kullanıcılar artık oturup uzun uzun blog yazıları okumak istemiyorlar. Görselliğin ön plana çıkması ve Instagram, Snapchat, Vine ve Twitter’ın video içeriklere yönelik yatırımlar yapmaları Facebook’u da bu konuda çalışmalar yapmaya itti.

Neden şimdi?

Facebook üzerine uzun zamandır video içerikler yüklemek mümkün. Fakat neden son dönemlerde Facebook bu konuya daha fazla önem vermeye başladı?

Burada da devreye kullanıcı alışkanlıkları giriyor. Yukarıda da belirttiğimiz gibi artık görsellik kullanıcılar için çok daha önemli. Bir yazıyı okumak yerine o konuyla ilgili bir video izlemek kullanıcılara daha cazip geliyor.

Hem daha keyifli hem de okuma eyleminin zorluğuna gerek duyulmaması nedeniyle videolar daha çok ilgi topluyor. Sosyal medya kullanıcılarının bu davranış değişiklikleri de Facebook’u bazı yenilikler ve değişiklikler yapmaya yönlendirdi.

Facebook ve Youtube arasındaki rekabet

Son dönemlerde Youtube üzerindeki kanallara olan ilginin artması, içerik üreticilerinin Youtube üzerinde kendilerine kanallar açarak, buradaki hedef kitlelere ulaşmaları, Facebook’un dikkatini çekmiş olsa gerek ki, Youtube ile bir rekabete girme gereksinimi duydu.

Sonuçta video içerik üreticilerinin hedef kitleleri de doğrudan video izleyen kullanıcılar. Youtube üzerindeki kullanıcıların, bu mecrada olmalarının ve kanalları takip etmelerinin nedeni de buradaki kanalların sadece video içeriklere odaklanıyor olmaları. Facebook sayfaları üzerinde, markaların her tür gönderiyi paylaşmaları Youtube’da yer alan kullanıcıların ilgisini çekmeyebiliyor.

Facebook her gönderiyi öne çıkartmıyor

Facebook’un içerik algoritması da içerik üreticilerinin ve kullanıcıların canını sıkan durumlardan biri. Reklam gelirlerini artırmak için içeriklerin organik erişimlerini oldukça sınırlayan Facebook, sayfalarda paylaşılan tüm içerikleri kullanıcılara göstermediği için de içerik üreticileri Youtube’u tercih etmeye başladı.

Facebook bu rekabette neler yapıyor?

Youtube’un bu alanda oldukça ileri gitmesinin ardından Facebook tarafında da hamleler gelmeye başladı. Bu hamlelerden en önemlisi Facebook’a yüklenen videoların organik erişimlerinin daha fazla olması oldu.

Son birkaç aydır, Facebook video içerik algoritmalarını değiştirmeye başladı ve doğrudan Facebook’a yükelenen videoları daha fazla kişiye ulaştırmaya başladı. Erişim sayısının artması da doğal olarak markaların dikkatini çekti.

Facebook sadece kendi platformuna yüklenen videoların erişim organik rakamlarını artırmakla kalmadı; aynı zamanda Youtube link paylaşımlarının organik erişimlerini de biraz daha sınırlamaya başladı. Yani burada Facebook kendi videolarına daha fazla önem vererek, Youtube link paylaşımlarının erişim oranlarını azaltıp, video paylaşımı konusunda markaları Facebook’a yöneltmeye çalışıyor.

Bu tutumu da Facebook’a istediği meyvaları vermeye başlıyor. Organik erişimin arttığını gören markalar Youtube yerine Facebook üzerinden videolarını paylaşmaya daha fazla ağırlık veriyorlar.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

Facebook’un eksikleri neler?

Facebook organik erişimi artırarak, markaların dikkatini çekmeyi başarsa da halen bu konuda eksikleri bulunuyor. Video paylaşımında Youtube’un tercih edilmesinin arkasında yatan en büyük sebep derinlemesine içerik analizinin yapılabiliyor olması.

İçerik üreticileri/markalar Youtube üzerinde paylaştıkları videolarla ilgili tüm detaylara ulaşabiliyorlar. Youtube çok geniş bir istatistik imkanı sunarken, Facebook bu alanda oldukça geri kalıyor. Videoların izlenme sayısı, süresi, ortalama kaç dakika izlendiği, demografik yapı, toplam izlenme sayısı, en çok izlenen videolar gibi birçok farklı verinin Youtube tarafından sunuluyor olması, Facebook’u bu alanda oldukça geri planda bırakıyor.

E-ticaret firmaları ne yapmalı?

E-ticaret firmaları ile doğrudan içerik üreticileri arasında bir takım farklar bulunuyor. İki tarafında içerik paylaşımındaki amacı farklılık gösteriyor. E-ticaret firmalarının burada bazı ayrımlarda bulunması gerekiyor.

Eğer hali hazırda bir Youtube kanalınız ve bu kanalda takipçi kitleniz varsa Youtube üzerinden iyi bir etkileşim alabilirsiniz. Burada yapmanız gereken karşılaştırma Youtube’tan mı yoksa Facebook’tan mı daha fazla etkileşim alıyorsunuz? Eğer Facebook’tan aldığınız etkileşim ve izlenme oranı daha azsa Youtube sizin için daha doğru bir kanal olarak değerlendirilebilir.

Bir Youtube kanalınız yoksa ya da takipçi ve izlenme sayınız düşükse; ancak Facebook sayfanızı etkin bir şekilde kullanıyorsanız videolarınızı Facebook üzerinden yayınlamak daha mantıklı olacaktır. Burada yaptığınız video paylaşımları hem organik olarak daha çok kişiye ulaşacaktır hem de etkileşim oranlarınızın daha fazla olmasını sağlayacaktır.

Youtube’daki videolarınızı Facebook’a da yükleyin

Hem Youtube hem de Facebook üzerinde etkileşim sağlamak istiyorsanız videolarınızı bu iki platform üzerinde de yayınlayabilirsiniz. İzlenme sayıları bölünmüş olsa da her iki platform üzerindeki hedef kitlelerinize de ulaşmış olursunuz. Aynı zamanda Facebook’a video yüklediğiniz için organik erişim oranlarınızı ve etkileşiminizi de artırabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıİçerik pazarlamaSosyal medya
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!