DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Facebook ve Twitter’da yüksek etkileşimin sırları

Facebook ve Twitter’da yüksek etkileşimin sırları

Sosyal medya, birçok farklı özellikteki platforma ev sahipliği yapan ve e-ticaret sitelerinin potansiyel müşterilerine ulaşmasına yardımcı olan, etkili bir dijital pazarlama mecrası. Özellikle Facebook ve Twitter’ın, aktif kullanıcı sayılarının yüksekliği nedeniyle, bu konuda diğer sosyal ağlardan bir adım önde olduğunu söylemek mümkün.

Sosyal medyanın devleri olarak nitelendirebileceğimiz bu 2 platformu e-ticaret çalışmalarınızda etkin bir biçimde kullanabilmek için öncelikle kullanıcıların ilgisini çekmeniz ve bu ilgiyi sürekli hale getirmeniz gerekiyor. Gönderilerinizin çok sayıda beğeni ve yorum alması, kullanıcılar arasında paylaşılması ile etkileşim oluşturabilir; kullanıcı ağlarının çarpan etkisinden faydalanarak bilinirliğinizi kısa sürede artırabilirsiniz. Bunun için bu 2 mecrada en çok ilgi gören konulara göz atmak faydalı olabilir.

IdeaSoft olarak sizler için, Facebook ve Twitter’da en fazla etkileşim sağlayan konuları inceledik…

Sosyal medyanın yıldızı eğlence

Araştırmalar Facebook ve Twitter’da en çok eğlence ve günlük yaşama dair paylaşımların ilgi gördüğünü ortaya koyuyor. Her iki platformda, en çok etkileşim sağlayan konu müzik, ikincisi ise televizyon programları. Listenin ilk sıralarında yer alan diğer konular ise şu şekilde;

Facebook Twitter

1. Müzik Müzik

2. Televizyon Televizyon

3. Yazılım Tatil

4. Kutlama Yazılım

5. Tatil İnanç

6. Film Kutlama

7. İnternet Film

8. İş dünyası Kitap

9. Futbol İş dünyası

10. Spor Yemek

Facebook ve Twitter’da gerçekleşen etkileşimin yüzde 60’ı, bu başlıklar altında toplanıyor. Kalan yüzde 40’lık bölümde ise ağırlıklı olarak politika, sağlık ve teknoloji konuları yer alıyor.

Gündelik yaşam ve markalar

Her 2 mecrada kullanıcıların ilgisini uyandıran ve etkileşim oluşturan konular farklılık gösteriyor. Örneğin restoranlar hakkında beğeni ve yorumlar Facebook’ta daha fazlayken, Twitter’ın bu alanda fazla etkileşim sağlamadığı göze çarpıyor. Kullanıcıların firmalar ve markalar hakkındaki paylaşımları Twitter’da daha fazla reaksiyon alıyor. Lifestyle’da Facebook, teknolojide ise Twitter lider.

Sosyal medyanın genel karakterini belirleyen temel unsur, kullanıcı kitlelerinin tercihleri. Şimdilik Facebook ve Twitter’ın liderlik ettiği bu mecrada, her gün bir yenisi açılan ve özel ilgi alanlarında uzmanlaşmayı hedefleyen sosyal ağlar, kullanıcı kitlelerini peşlerinden sürükleyebiliyor. Değişen eğilimleri takip etmek ve sosyal medya pazarlamanızı en çok etkileşim alan konuları gözlemleyerek şekillendirmek, e-ticaret sitenize daha fazla potansiyel müşteri kazandırmanıza yardımcı olabilir. Aynı şekilde bu gözlemler, ürün ve hizmetlerinize bağlı olarak, ağırlık vermeniz gereken sosyal medya platformunu belirlemenize de yardımcı olabilir.

IdeaSoft, sosyal medya platformlarından maksimum geri dönüşü elde etmenize; e-ticaret sitenizin trafiğini ve satışlarınızı artırmanıza yardımcı olabilir. IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerinin sunduğu ayrıcalıklarla tanışmak için, ücretsiz demo hesabınızı bugünden oluşturun.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaSosyal medya pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!