Facebook üzerinden tüketicilere ulaşmanın 2 kritik yolu

Sosyal paylaşım sitelerinden faydalanmak, son yıllarda en popüler pazarlama taktiklerinden biri haline geldi. En ünlü sosyal platformlardan biri olan Facebook da kullanıcıların zamanlarının önemli bir bölümünü geçirdiği mecralardan biri olduğundan markalar açısından pazarlama anlamında oldukça önemli bir noktaya geldi. Bu kadar potansiyel müşterinin bu mecraya erişim sağlaması, e-ticaret sitelerine entegre edilebilecek “store” özelliği, Facebook’ta verilen reklamlar ile site trafiğinde ve satışlarda gözlemlenen artış, Facebook’u giderek e-ticaret sitelerinin gözdesi haline getirdi.

Ancak e-ticaret sitelerinin başarı hedeflerine ulaşmasında Facebook üzerinden tüketicilerle buluşmak ve potansiyel müşterilere ulaşmak için atılması gereken 2 önemli adım bulunuyor. Bu yolları izlemek, e-ticaret mağazasına daha çok sayıda kullanıcıyı çekebileceği gibi satış oranlarının da artmasına katkıda bulunabilir. İşte e-ticaret sitenizin hedef kitlesine ulaşabilmenin 2 önemli yolu…

Mobil uygulamalar

Gelişen teknoloji çağında mobil cihazların kullanım oranı, masaüstü ve dizüstü cihazlara fark atmaya devam ediyor. İnternet kullanıcılarının büyük çoğunluğu artık mobil cihazlardan erişim sağlamayı tercih ediyorlar. Facebook yetkililerinin verdiği bilgiye göre kullanıcıların yüzde 61’i e-ticaret uygulamaları indirmeyi tercih ediyor ve bu kullanıcıların yüzde 44’ü de mobil uygulama üzerinden alışveriş yapıyor. Bu nedenle e-ticaret sitelerinin bir mobil uygulamaya sahip olması da başarılı olmalarında oldukça büyük bir rol oynuyor.

Facebook’ta e-ticaret mağazasının reklamını yapmak, bu reklamları ön plana çıkarmak, potansiyel müşterilere ulaşabilmek için de bir mobil uygulamaya sahip olmakta fayda var. Mobil olmadan da gerçekleşebilecek bu gibi tanıtım çalışmaları, mobil uygulamanızın da dahil olmasıyla mobil kullanıcılara erişmeyi kolaylaştırabilir.

Bilindiği üzere internet kullanıcıları artık çoğunlukla mobil cihazlar yoluyla işlemlerini gerçekleştirmeyi tercih ediyor. Mobil uygulamalar, kullanıcılara bu anlamda büyük kolaylık sunuyor.

Videolar

Facebook istatistikleri gösteriyor ki, kullanıcılar Facebook’ta video izlemekten oldukça hoşlanıyorlar. Özellikle sayfa içeriklerine eriştiklerindesayfa içeriği okumak yerine video izleme seçeneğini tercih ediyorlar. Bu nedenle Facebook sayfalarında sayfa bilgilerinden sonra video’lar üst sıralarda yer alıyor.

E-ticaret sitenizin trafiğini artırmak için sosyal medyadan faydalandığınızda tanıtım için videolara da yer vermenizde fayda var. Facebook da bu nedenle videolu reklam türleri yayınlanmasına imkan tanıyor. Yayınlanacak videolarınızın sade ve anlaşılır olması, kullanıcıları sıkabilecek kadar uzun olmaması, ürün veya hizmet açıklamalarıyla tutarlı olması ve kaliteli içeriğe sahip olması ise daha çok kişiye ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Şirketlerin daha geniş kitleye ulaşarak potansiyel müşterilerinin haberdar olmasını sağlaması için internet kullanıcılarını es geçmemesi fayda sağlayabilir. Dolayısıyla Facebook tanıtımlarına yer vermesi, rakiplerinden bir adım öne geçme yolunda işlerini büyük ölçüde kolaylaştırabilir. Ancak henüz bir e-ticaret siteniz yoksa, şimdi IdeaSoft dünyasına adım atabilir ve ücretsiz demo hesabını inceleyerek ayrıcalıklar dünyasına giriş yapabilirsiniz.

Diğer Yazılar

Senem Savcu
15 Aralık 2022

İnternetten satış yapmak için e-ticarete başlamak isteyenlere rehber hazırladık. Bu e-ticaret rehberi ilk etapta ihtiyaç duyulabilecek birçok bilgiyi içerisinde bulundurmaktadır. E-ticaret nedir? İnternet ortamında ürün veya bir hizmetin satışının gerçekleştirildiği elektronik ticarettir. Geleneksel ticaretin yanı sıra internette bir site veya pazaryeri aracılığıyla satış yapılabilmektedir. Genellikle e-ticarete başlamak isteyen kişiler internet sitesi kurmak veya pazaryerlerinde satış…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurdunuz ve satış yapmak için tüm eksikleri tamamladınız. Aynı zamanda ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Böylece artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldıktan sonra ve diğer konularıda hallettikten sonra satışlarınıza odaklanacaksınız. Dikkatinizi çeken ilk konunun satış rakamlarına…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)