Facebook Store (Mağaza) kurulumu nasıl yapılır?

facebook store nasil kurulur

Dünyanın en büyük sosyal ağı olması nedeniyle Facebook, e-ticaret şirketlerinin de en aktif oldukları mecralardan biri. Kullanıcılara erişim, ürün tanıtımı ve pazarlama aracı olarak kullanılmasının yanı sıra Facebook üzerinden ürün satışı da yapılabilmekte.

Facebook üzerinden satış yapabilmek için Facebook Store kurulumunu yapmanız gerekiyor. İdeaSoft Facebook Store uygulamasıyla, takipçileriniz ürünlerinizi inceleyebilir ve arkadaşlarıyla paylaşabilir. Dilerlerse ürünleri sepetlerine ekleyebilir ve sonrasında e-ticaret siteniz üzerinden ödeme işlemlerini tamamlayabilirler.

Facebook Store mağazası kurmak için neler yapmak gerekiyor

Adım adım mağaza kurulumuna geçmeden önce markanıza ait bir Facebook sayfası olması gerekiyor. Burada Facebook profilinden bahsetmiyoruz. Profiller, kişilere özel olan hesaplardır. Bu nedenle reklam ve tanıtım işlerinin yanı sıra Facebook Store oluşturabilmek için markanızın Facebook sayfasının olması gerekmektedir.

Markanızın Facebook sayfası yoksa, sosyal ağ üzerinden “Yeni Sayfa” oluştur seçeneğine tıklamaları gerekiyor.

Buraya tıklayarak da sayfa oluşturabilirsiniz.

Açılan sayfada işinizle ilgili olan “Yerel işletme, Şirket, Kuruluş vb” seçeneklerinden birini seçip sayfanızı oluşturun.

Bu işlemi tamamladıktan sonra “İdeaSoft Facebook Store” eklentisini yüklemek için buraya tıklayın. Sonrasında hangi sayfaya bu eklentiyi yüklemek istediğinizi seçin.

Bu işlemin sonrasında Facebook sayfanıza giriş yapın. Sayfanızda “Sanal Mağaza” isminde bir sekme oluşacak. Buraya tıkladıktan sonra açılan formda sitenize yönlendirme ayarlarını yapmaya başlayabilirsiniz.

form

Bu formda site adresi, e-posta, lisans kodu, ürün gösterim tipi, vitrindeki ürün sayısı ve ürünlerin resim boyutlarının ayarlarını yapabilirsiniz.

Burada sitenizin adresini girerken URL’nin başına “www” koymayı unutmayın. Lisans kodunuzu ise İdeaSoft yönetim paneline giriş yaparak görebilirsiniz. Bu bilgileri eksiksiz olarak doldurun.

Bu formda yer alan ana sayfa ürünlerini seçtiğiniz takdirde, e-ticaret sitenizin ana sayfasındaki ürünler Facebook mağazanızda görünecektir. Eğer indirimli ya da yeni ürünleri seçerseniz de bu ürünlere Facebook sayfanızda yer verilecektir.

Tüm bilgileri eksiksiz girdikten sonra “Kaydı Tamamla” butonuna tıklayarak Facebook sayfanızı aktif hale getirebilirsiniz. Sayfanızı yenilediğinizde artık ürünler sayfanızda görünmeye başlayacak.

Uyarı:E-ticaret siteniz üzerindeki ürünlerde değişiklik yaptığınızda, Facebook mağazanızda bu ürünlerin güncellemesi 48 saat içinde gerçekleşecektir.

Facebook mağazanız aşağıdaki gibi görünecektir.

facebook magaza ön

Takipçileriniz ürünleri detaylı incelediklerin de ve ürünleri sepete eklemek istediklerinde ise şu şekilde göreceklerdir.

facebook mağaza detay

[snippet slug=”blog-content-action” /]

Diğer Yazılar

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret dünyasında müşterilerin satın alma kararlarını etkileyen faktörlerin başında, ürün yorumları geliyor. İnternetten alışveriş yapan kullanıcıların ilk incelediği detaylardan biri daha önce üründen satın almış kişilerin verdikleri puanlar ve yorumları oluyor. Müşteri yorumları, güveni kazanma, satışları artırma ve marka imajını güçlendirme açısından büyük önem taşıyor. Sattığınız ürünleri doğru şekilde gösterdiğinizden emin olarak müşterilerle olan iletişiminizi…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret sitelerinin yüksek satışlar yaparak başarılı olması için müşteri memnuniyetini sağlayarak iade sayılarını azaltmak büyük önem taşıyor. Müşterilerin ürünleri iade etme oranı memnuniyetleri ile paralel olarak seyrettiğinden iade sayılarını azaltmak büyük oranda memnun müşterilere sahip olmaktan geçiyor. İade sayılarını azaltmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için kullanılabilecek bazı yöntemler bulunuyor.  Bu yöntemlerin başında adil ve şeffaf…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret indirim kuponları sayesinde müşterilere çeşitli avantajlar sunarak satışları artırabilirsiniz. Kupon stratejileri, müşterilerin alışveriş yapma motivasyonunu artırmak, sadakat oluşturmak ve yeni müşteriler çekmek için çok önemlidir. Satış arttırma taktikleri arasında başı çeken indirim kuponları ile özel teklifler oluşturabilir böylece e-ticaret sitenize müşteri çekebilirsiniz. E-ticaret sitenizde yapacağınız indirim kampanyaları,  yeni müşteriler bulmanıza ve var olan müşterilerinizin…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

Bireysel e-ticaret yapmak isteyenlerin en çok merak ettiği soru şirketsiz e-ticaret yapmak mümkün mü? Evet, şirket olmadan veya açmadan da e-ticaret yapmak mümkündür. Günümüzde birçok platform ve pazar yeri, bireylerin veya küçük girişimcilerin ürünlerini çevrimiçi satmalarına olanak tanır. Bu platformlar aracılığıyla, bir şirket kurma formalitelerine gerek kalmadan, kişisel bir hesapla ürünlerinizi listeleyebilir, satış yapabilir ve…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret, gün geçtikçe dünyası giderek daha fazla girişimcinin ve işletmenin tercih ettiği büyüyen bir alan haline geldi. Fakat başarılı bir e-ticaret işletmesi yönetmek sadece ürünleri satmakla sınırlı değil. Aynı zamanda temel finansal kavramları anlamak ve doğru bir şekilde uygulamak da gerekli. E-ticaret işletmesi yönetirken gelir ve giderlerinizi dikkatlice analiz etmek başarılı olmanız için büyük önem…(Continue Reading)