DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Facebook sayfanızın başarılı olması için cevaplmanız gereken 5 soru

Facebook sayfanızın başarılı olması için cevaplmanız gereken 5 soru

​Elektronik ticaret siteleri için potansiyel müşteriler doğrudan bağ kurabildikleri her kanal altın değerindedir. Günümüzde sosyal medya hakkında bu kadar çok konuşulmasının nedeni de işte bunu sağlıyor olması. Tüm sektörler ve özellikle de e-ticarette sosyal medya çok önemli bir itici güç haline gelmiş durumda.

 

Sosyal medya hem pratik, hem de yüksek etkiye sahip bir pazarlama kanalı fakat asıl etkisi ancak doğru bir şekilde ele alındığında ortaya çıkıyor. Bunun için de ev ödevinizi yapıp, ufak bir ön çalışma gerçekleştirmeniz gerekli.

 

Peki bu ön çalışmada neleri dikkate almalısınız? İşte IdeaSoft olarak sizler için Facebook sayfanızdan en büyük verimi sağlayabilmeniz adına cevap vermeniz gereken 5 soruyu bir araya getirdik…

 

1- Facebook sayfanızın hedefi nedir?

Muhtemel cevaplar arasında marka bilinirliğini artırmak, ürünlerinizi tanıtmak, müşteri hizmetleri sağlamak, sitenize trafik yönlendirmek veya satışlarınızı artırmak olabilir. Ne kadar çok sayıda hedefiniz olursanız hedeflerinize ulaşma şansınızın da düşeceğini unutmayın. O yüzden etkiyi artırmak için daha az sayıda hedefe yoğunlaşmak en doğru karar olacaktır.

 

2- Hedeflere ulaşmak için ne yapacaksınız?

Yukarıdaki örnek hedefler sosyal medyadan beklentileriniz doğrultusunda çoğaltılabilir. Ama en önemli olan nokta, her bir hedef için yapmanız gerekenlerin de farklı olduğudur. Örneğin marka bilinirliğini artırmak ile sitenize trafik yönlendirmek için yapmanız gerekenler farklıdır. O yüzden hedeflerinizi belirledikten sonra bu hedeflere ulaşmak için ne yapacağınızı da hesaba katmalısınız.

 

3- Paylaşımları ne zaman yayınlayacaksınız?

Pazarlamada zamanlama her şeydir. Peki Facebook için uygun bir zamanı nasıl belirleyeceksiniz? Bunu en sağlıklı şekilde kendi verilerinizle ölçebilirsiniz ama genel bir fikir vermesi açısından Facebook’ta Perşembe ve Cuma günlerinin en yüksek etkileşim sağlayan iki gün olduğunu, Cumartesi gününün ise haftanın en düşük etkileşim oranına sahip günü olduğunu belirtelim. Ayrıca gün içerisinde Facebook’un en çok ziyaretçi ağırladığı saatlerin öğlen 13:00 ile 15:00 arasında olduğunu bilmek de işinize yarayabilir.

 

4- Yorumları nasıl ele alacaksınız?

Facebook üzerinde başarılı olmanın kriterlerinden biri de gönderilerinize çok sayıda yorum gelmesidir. Fakat bu yorumların hepsi övgü dolu olmayabilir. Bu yorumları nasıl yöneteceğinizi, ne tarz yorumların kabul edilmez olup silinmesi gerektiğini ve hangi koşullarda yorumlara, ne şekilde yanıt vereceğinizi baştan planlamak çok işinize yarayacaktır.

 

5- Kullanıcılar sanal mağazanızın sayfasını neden beğensinler?

Facebook pazarlamasında en önemli sorulardan biri de bu. Yapılan araştırmalar kullanıcıların büyük bir bölümünün Facebook sayfalarını, o markanın indirim ve fırsatlarından haberdar olmak için beğendiklerini ortaya koyuyor. Kullanıcılara istediklerini vermeli ve indirim ya da kampanyalarınızı Facebook üzerinden paylaşıyor olmalısınız. Hatta Facebook’a özel kampanyalar düzenlemeyi de düşünebilirsiniz. Bu konuda özellikle Facebook üzerinde yarışmalar düzenleyerek, ödüller vermek de çok etkili olacaktır.

 

Çağımız e-ticaret çağı ve kendi işinizin sahibi olarak e-ticaret ile yüksek gelirlere ulaşmanız mümkün. Bunun içinse size çok güvenilir bir e-ticaret altyapısı ile her an yanınızda olacak bir çözüm ortağı gerekli. IdeaSoft her iki konuda da yanınızda. Gelin ücretsiz demo hesabına başvurun ve sizin için neler yapabileceğimizi kendiniz görün…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaSosyal medya pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!