DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Facebook reklam kampanya stratejilerinin 4 temel taşı

Facebook reklam kampanya stratejilerinin 4 temel taşı

Facebook reklam kampanyalarında doğru stratejileri uygulamak, reklamlarınızın performansını artırırken sizin de bu reklamlardan daha fazl geri dönüşüm sağlamanızı sağlar. Her bir firmanın uyguladığı strateji farklılık göstersede, Facebook reklamlarının temel taşlarını ele aldığımızda, ortak 4 önemli nokta olduğu ortaya çıkıyor. Bu 4 temel taş stratejinin ne olduğu ile değil; stratejinin nasıl uygulanması gerektiği ile ilgili. Facebook reklam kampanyalarınızın geri dönüşümlerini artırmak için bu 4 özelliği göz önünde bulundurmanız oldukça faydalı olacaktır.

Sadelik

Facebook reklamlarında da görsel olarak sadelik sunuyor olmanız bir hayli önemlidir. Karmaşık içerikler, anlaşılması zor görseller reklamlarınızın performansını olumsuz yönde etkileyecektir. Bunun yanı sıra reklamlarınızı yönlendirdiğiniz internet sayfalarında da sadeliği ön planda tutmanızda fayda var. Asıl geri dönüşüm bu sayfalar üzerinde sağlandığı için, reklama tıklayan kullanıcıların, yönlendirildikleri sayfanın da içerik olarak sade bir yapısının olması gerekir. Reklamlarınızda ve varış sayfalarında sadeliği ön planda tutmak için:

  • Sadece bir eyleme çağrı ifadeniz olsun: Reklam kampanyanızda tek bir odağınızın olması oldukça önemli. Birden fazla eyleme çağrı ifadesini kullanmak, kafa karışıklığına neden olabilir. Sadeliği ön planda tutmak için görsel çalışmalarınızda tek bir mesaj üzerine odaklanın.
  • Sayfa üzerindeki gereksiz öğeleri kaldırın: Reklam ile yönlendirme yapılan varış sayfalarınız üzerinde de dikkat dağıtıcı ve gereksiz öğeleri kaldırmanız faydalı olacaktır. Kullanıcıları doğrudan reklamda verdiğiniz eylemi gerçekleştirmeye yöneltmeniz, alacağınız geri dönüşümleri artırmanıza yardımcı olur.

Dikkat çekicilik

Dikkat çekicilik de sadelikten sonraki bir diğer önemli özelliktir. Tüketicilerin dikkatini doğru noktalara çekere, onları yönlendirmek için yapabilceğiniz bir takım çalışmalar bulunuyor. Onların dikkatini doğru yerlere çekebilirseniz, elde edeceğiniz geri dönüşümler de artmaya başlayacaktır.

  • Uzun bölümleri parçalara ayırın: Özellikle reklam sonrasında yönlendirilen varış sayfasında, ilgili konuyu içeren bilgilerde uzun bölümleri parçalara ayırmak, listelemek veya daha kolay anlaşılabilir hale getirdiğinizde, kullanıcıları bu bölümlere daha iyi bir şekilde yönlendirebilirsiniz.
  • Tasarımınızı iyi bir şekilde yapın: Hem reklam görselinizin hem de varış sayfanızın tasarımını iyi bir şekilde yapmanız gerekiyor. Reklamınızda kullandığınız görselleri ve metinleri dikkat çekici bir şekilde hazırladıktan sonra; varış sayfanız üzerinde de sadeliği ön planda tutan ve kullanıcıları doğrudan eyleme geçirmeye odaklı bir tasarım kullanmanız gerekir.
  • Gerekli yerlerde görseller kullanın: Varış sayfalarınızı çok fazla görsele boğmak da size zarar verebilir. Gerekli yerlerde ürün ya da hizmeti öne çıkartmak için görseller kullanmak yeterli olacaktır. Görselliği ön planda tutmak için görsel konusunda aşırıya kaçmamalısınız.

İlgi çekici metinler

Reklam ve varış sayfalarında önemli bir rol oyayan diğer özellik de ilgi çekici metinlerdir. Tasarım ve görsellik kullanıcıların dikkatini yönlendirmek için önemli olsa da, onların fikirleri etkileyecek olan etken metinlerdir. Metinlerinizi ilgi çekici şekilde hazırlamanın yanı sıra yazım hatalarından ve çok fazla teknik terim kullanmaktan kaçınmanız faydalı olacaktır.

  • Başlıklara ve açıklama metinlerine önem verin: Varış sayfalarınız üzerinde kullanıcıların sayfanın sonuna kadar inmeyebileceklerini göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Bu sebeple de sayfa başlıklarınız ve sayfanın ilk bölümünde görünen metinlerinize ayrıca özen göstermelisiniz. Kullanıcıların dikkatin bu bölümde çekmek, onların satın alma kararlarını etkileyecektir.
  • Eyleme çağrı butonlarını görünür tutun: Varış sayfalarınızda eyleme çağrı butonlarınızı sayfanın üst bölümlerinde rahat görülebilecek bir yerde tutmaya özen gösterin. Bir önceki maddede de belirttiğimiz gibi kullanıcılar sayfanın tamamını görüntülemeyebilir; bu nedenle de onları eyleme geçirecek butonlarınızı sayfanın üst bölümlerinde tutmaya özen gösterin.

Mesajların uyumluluğu

Reklam kampanyalarınızda vadettiklerinizle, varış sayfanızdaki içeriklerin birbiriyle uyuşması gerekiyor. Mesajların uyumlu olması, reklamlardan alınacak geri dönüşümlerin artmasına da yardımcı olacaktır. Aksi takdirde kullanıcılar alakasız bir sayfaya geldiklerini düşünerek, siteyi terk edebilirler.

  • Mesaj metniniz birebir aynı cümle olmak zorunda değil: Varış sayfanızda daha farklı metinler kullanabilirsiniz; ancak önemli olan bir ürünle ya da hizmetle ilgili bir reklam oluşturduğunuzda kullanıcılar doğrudan bu ürün ya da hizmetle ilgili olan sayfaya yönlenmeliler. Farklı bir ürün ya da hizmet sayfası kafa karışıklığına neden olacaktır.
  • Görselleriniz ve renkleriniz uyuşmalı: Reklam kampanyanızda kullandığınız görseller ve renkler, varış sayfalarında da bulunmalı. Bir bütünlük sağlamak, tüketicilerin reklam sonrasında gittikleri varış sayfasında bu ürünleri daha iyi bir şekilde algılamalarına yardımcı olur.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!