DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret şirketleri için Facebook istatistikleri kullanım rehberi

E-ticaret şirketleri için Facebook istatistikleri kullanım rehberi

Sosyal medya kulaktan kulağa pazarlama için oldukça önemli pazarlama araçlarından biri. Bunun yanı sıra sosyal mecralarda yaptığınız paylaşımlar sonrasında marka bilinirliğinizi artırabileceğiniz gibi müşterilerinize online olarak destekte sağlayabiliyorsunuz. Türkiye’deki internet kullanıcılarının büyük çoğunluğunun sosyal ağlara üye olmasından dolayı, markalar bu kanalları geri dönüşüm oranlarını artırmak için birkaç yıldır aktif bir şekilde kullanıyor.

Daha önceki yazılarımızda sosyal medya kullanımına ve sosyal medya analizine dair bilgileri paylaşmıştık. Bu yazıda da Facebook’un istatistik bölümden nasıl yararlanabileceğinize detaylı bir şekilde değineceğiz.

Facebook’ta paylaşım yapmak ya da reklam vererek yeni hedef kitlelere ulaşmak mümkün; ancak burada harcadığınız emeği ölçümlemek de bir o kadar önemli. Yaptığınız paylaşımlara nasıl bir geri dönüş olduğunu ölçebilmek için Facebook’un istatistikler bölümünden faydalanabilirsiniz. Bu yazıda da Facebook İstatistikler bölümü, sayfa yöneticilerine ne gibi imkanlar sunuyor onları ele alacağız.

Facebook İstatistik kullanımı

Sosyal medya çalışmalarından verim alabilmek için belli aralıklarla (haftalık ya da aylık) bu istatistiklerin üzerinden geçmeniz ve çalışmalarınızın analizini yapmak, sosyal medya stratejinizi belirleme konusunda size yardımcı olur.

Genel Bakış

genel-bakis

Facebook sayfanızın üstündeki istatistikler sayfasına tıkladığınızda ilk olarak Genel Bakış bölümü karşınıza gelmekte. Burada son bir hafta içinde sayfanızı beğenenlerin önceki hafta ile kıyaslamasını görebilirsiniz. İkinci sekmede ise paylaştığınız içeriklerin gönderi erişimini yine bir önceki hafta ile karşılaştırmalı halini bulabilirsiniz.

3. sekmede ise sayfanız üzerindeki etkileşimler yer alıyor. Son bir hafta içinde kaç kişinin etkileşimde bulunduğu, içerikleri beğendiği, yorum ve paylaşım yaptığı ve ayrıca paylaşın linklere kaç kere tıklandığı da bu sekmede yer alıyor.

Bir alt sekmede ise en son gönderdiğiniz son 5 içeriğin erişim ve etkileşim rakamlarına erişebilirsiniz. Genel Bakış ilk etapta haftalık karşılaştırma yapmak için oldukça önemli bir araç.

En alt sekmede ise İzlenecek Sayfalar bölümü yer almakta. Burada 5 farklı Facebook sayfasını ekleyerek, onların aldıkları etkileşim sayılarını görebilirsiniz. Bu sekme rakip analizi yapmanız için oldukça önemli.

Beğenmeler

begenmeler

Genel Bakış sekmesinden bir sonraki sekme Beğenmeler. Burada sayfanızı kaç kişinin beğendiğini, hangi zaman aralarında sayfa beğenmelerinin gerçekleştiğini görebilirsiniz.

İlk sekmede sayfa beğenmelerinin önceki dönemlerdeki grafiğini görebilirsiniz ve burada istediğiniz bir zaman aralığını seçebilirsiniz. Facebook otomatik olarak haftalık, aylık ve çeyreklik raporu seçmenize olanak sağlıyor. Ancak dilerseniz, istediğiniz bir zaman aralığını da seçebilirsiniz.

Bir alt sekmede, bugün itibariyle toplam sayfa beğenilerini bulabilirsiniz. Üst sekmedeki zaman aralığına göre buradaki ayalarıda değiştirebilirsiniz. Bir alt sekme de ise net beğenileri göreceksiniz. Burada organik olarak sayfanızı beğenen, reklamlarla sayfanızı beğenen ve sayfanızı beğenmekten vazgeçenleri görebilirsiniz. Son sekmede ise sayfa beğenilerinizin nerede gerçekleştiğini görebilirsiniz.

Erişim

erisim

Bu bölümde de sayfanızda paylaştığınız içeriklerin kaç kişiye eriştiğini inceleyebilirsiniz. İlk bölümde yine haftalık, aylık ya da çeyreklik olarak seçim yapabildiğiniz gibi, dilerseniz de istediğiniz bir zaman aralığını da girebilirsiniz. Bu zaman aralığını seçtiğinizde aşağıdaki istatistikler de bu zaman aralığına göre değişecek.

İkinci sekmede “Gönderi Erişimi” kısmını görebilirsiniz. Burada, seçtiğiniz zaman aralığı içinde içeriklerinizin organik ya da reklamlarla kaç kişiye ulaştığını ölçümleyebilirsiniz. Bir sonraki sekmede ise yine seçtiğiniz zaman aralığındaki beğenmeler, yorumlar ve paylaşımların istatistikleri yer alıyor.

Dördünce sekmede içeriklerinizi gizleyen ya da spam olarak işaretleyenlerin oranlarını görebilirsiniz. Bu bölüm oldukça önemli çünkü eğer buradaki aktivite fazlaysa, sayfanızda yaptığınız paylaşımları gözden geçirmeniz gerekiyor. Çünkü kullanıcılar bu içeriklerden rahatsız oluyorlarsa bu sizin markanız için pek de iyi olmayacaktır.

Son sekmede ise toplam erişim rakamlarınızı görebilirsiniz. Burada organik olarak ya da reklamlarla içeriklerinizin kaç kişiye eriştiğinin ölçümlemesini yapabilirsiniz.

Ziyaretler

ziyaretler

Ziyaretler sekmesinde sayfanıza ziyaret eden kullanıcıların nereden geldiklerini ve sayfanızda hangi bölümlere baktıklarını inceleyebilirsiniz. Diğer sekmelerde olduğu gibi dilediğiniz zaman aralıklarını burada da seçebilirsiniz. İkinci bölümde Facebook sayfanızda hangi sekmelerin ziyaret edildiğini görebiliyorsunuz. Bir alt sekmede ise Facebook dışından (Youtube, Google vb) gelen ziyaretlerin ölçümlemesini yapabilirsiniz.

Gönderiler

gonderiler

Bu bölüm Facebook İstatistikleri’nin en önemli bölümlerinden biri. Burada yaptığınız tüm paylaşımların erişim ve etkileşim oranlarını görebilirsiniz. Her bir gönderinin ne kadar paylaşım, yorum, beğeni aldığını ve kaç kişiye ulaştığını görebilirsiniz. Böylelikle paylaşımlarınızı inceleyerek hangi içeriklerin daha çok ilgi gördüğünü analiz edebilirsiniz. Ayrıca organik ve reklamla gelen erişim rakamlarına da bu bölümde ulaşabilirsiniz.

Üst sekmede aynı zamanda takipçilerinizin günün hangi saatlerinde ve haftanın hangi günlerinde daha aktif olduğunu ölçümleyerek içerik gönderimlerinizi buna göre zamanlayabilirsiniz.

Gönderiler bölümünde ayrıca “Gönderi Türü” diye bir seçenek göreceksiniz. Burada da ne tür paylaşımları daha sık yaptığınızı ve bu içeriklerin ne kadar kişiye eriştiğini görebilirsiniz. Buradan çıkaracağınız sonuçlara göre ilerleyen zamanlardaki içerik tiplerinizi de buna göre seçerek, Facebook üzerinde daha çok kişiye ulaşabilirsiniz.

Kişiler

kisiler

Kişiler bölümünde ise sayfanızı takip edenlerin bir demografik istatistiğini görebilirsiniz. Hayranlarınızın kadın ve erkek dağılımını, hangi şehirlerden geldiklerini ve yaş aralıklarını bu sayfa üzerinde ölçümleyebilirsiniz.

Aynı zamanda Sayfanızdaki içeriklerin eriştiği kişilerin ve içeriklerinizle etkileşime giren kullanıcıların da demografik bilgilerine yine bu sayfa üzerinde ulaşmanız mümkün.

Facebook İstatistikleri neden önemli

Yukarıda paylaştığımız bilgilerin analiz edilmesi sosyal medya pazarlamasına önem veren şirketler için oldukça önemli. Buradaki araçları kullanarak, Facebook’taki aktifliğinizi artırabilir ve hayranlarınızın ilgisini çeken içerik tiplerini bularak, daha çok etkileşim alacak içerikler hazırlayabilirsiniz.

Bu tür çalışmalar ve analizler yapmak, ilerleyen dönemlerde daha geniş kitlelere ulaşarak, marka bilinirliğiniz artırmada size yardımcı olacaktır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıSosyal medya pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!