DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret şirketleri Facebook ile trafik ve satışlarını nasıl artırabilirler?

E-ticaret şirketleri Facebook ile trafik ve satışlarını nasıl artırabilirler?

Kullanıcı bazında bakıldığında Facebook, sosyal mecralar arasında halen ilk sırada yer alıyor. Dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi olarak değerlendirilen bir mecra olması tabii ki bu durumu da meşru kılıyor.

E-ticaret yapan firmaların pazarlama çalışmalarında da Facebook’un önemli bir yeri bulunuyor. Hem satışlarını hem de yönlendirme trafiklerini artırmak için birçok marka bu platforma başvursa da istenen sonuçlar kimi zaman elde edilemiyor.

Doğru sosyal medya stratejilerinin belirlenmemiş olması ya da bu mecra üzerinde neler yapılacağına dair herhangi bir fikir sahibi olunmaması, bu alanda yapılan yatırımların boşa gitmesine sebep olabiliyor. Yeni yılda Facebook’tan daha fazla dönüş almak ve bu dönüşleri satışlarınıza yansıtabilmeniz için size bir takım ipuçları vereceğiz.

Video ve fotoğrafın gücünden yararlanın

Tek bir resim bin kelimeye eşdeğer olsa da 10 saniyelik bir video bundan daha fazlasını anlatmaya yeterli olabilir. Görselin gücünden yararlanmak, Facebook stratejinizi oluştururken ilk önceliğe sahip olmalıdır.

Anlatmak ya da vermek istediğiniz mesajı daha iyi karşı tarafa ulaştırmasının yanı sıra stratejik olarak da bu içerik türlerinin önemi bulunmaktadır. Facebook’un organik içerik dağıtım algoritması bir süredir, markaların canını sıkmaya başladı. Bu nedenle de daha fazla etkileşim sağlayabilecek içeriklere odaklanmayı tercih ediyorlar.

Fotoğraflı paylaşımlar bir süredir dikkat çekiyor olsa da, son birkaç aydır Facebook üzerine yüklenmiş videoların organik olarak eriştiği kitle sayısı diğer içerik türlerine göre daha fazla olmaya başladı. Bu nedenle de Facebook üzerine yüklenen videolar daha fazla da etkileşim getiriyor diyebiliriz.

Bu nedenle de 2016’da görsel ve özellikle video ağırlıklı bir içerik stratejisi oluşturmaya özen göstermeniz sizin yararınıza olacaktır.

Ürünlerinize bir stil katın

İnternet siteniz üzerinden kıyafet satışları yapıyorsanız, beyaz arkaplan önünde çekilmiş modellerin fotoğraflarıyla paylaşıyorsanız, etkileşiminizin düşük olmaması gayet normal olabilir. Tüketiciler bu tür ürünleri her gün defalarca görüyorlar. Spor ve sporcu ürünleri sunuyorsanız, onlara sadece bu ürünleri sunmayın. Tüketicilere bir stil ve yaşam biçimi sunmaya özen gösterin.

Gece kıyafetleri ya da iç giyim ürünleri satıyorsanız bu konseptlerle ilgili bir stil oluşturun. Sporcu ürünleri satıyorsanız, sporun bir yaşam tarzı olduğunu gösteren çalışmalar hazırlayarak ürünlerinizi bu şekilde kullanıcılara sunun.

Görselliğin ve orijinal fikirlerin değerli olduğu bir dönemde, kullanıcıların kendi stillerini yaratmalarını sağlayarak ya da onlara bu konuda öncülük ederek fikir verdiğinizde sizinle daha çok etkileşime gireceklerdir.

Ürünlerinizi bir tema ile özdeştirin

Ürünlerinizi bir tema ile sunmak da Facebook üzerinde ilgi görmenizi sağlayabilir. Düz ve çekiciliği olmayan bir şekilde ürün fotoğrafları paylaşmak yerine, ürünlerinizle ilgili olabilecek bir tema oluşturabilirsiniz.

Sezonsal değişimlere göre temalar hazırlayabileceğiniz gibi seyahat, tatil, spor, iş ortamı gibi farklı konseptler üzerinden ilerleyerek de ürünlerinizi bu konseptlerin içinde tanıtabilirsiniz.

Özel günler ya da belli tatil dönemleri için de konseptler ve temalar oluşturabilirsiniz. Bu şekilde temalar hazırlayarak ürünlerinizin kullanım alanlarını daha iyi bir şekilde kullanıcılara göstermiş olursunuz. Bu tür çalışmalar da tabii ki daha çok ilgi çekecektir.

Zaman limitli kampanyalar sunun

Etkileşiminizi artırmak ve sitenize trafik çekmek için belli zaman dilimini kapsayan reklam kampanyaları hazırlayabilirsiniz. Facebook üzerinden bu kampanyaları duyurduğunuzda, tüketiciler indirimden yararlanmak için sitenizi ziyaret edebilirler. Belli bir zaman aralığı içinde geçerli olacağı için tüketiciler kampanyayı kaçırmamak için sayfanızı takip edeceklerdir ve internet sitenizi ziyaret edeceklerdir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasısosyal medya pazarlaması
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!