DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Facebook hashtag’leri e-ticaret pazarlamasında nasıl kullanılabilir?

Facebook hashtag’leri e-ticaret pazarlamasında nasıl kullanılabilir?

Eğer Twitter veya Instagram gibi sosyal ağ sitelerini kullanıyorsanız bazı anahtar kelimelerin başında # işareti ile birlikte kullanıldığı, hashtag adı verilen yapıları görmüşsünüzdür. Yıllardır kullanılmakta olan hashtag yapısı sayesinde kullanıcılar ilgi alanlarına giren konulardaki etkileşimleri pratik bir şekilde takip edebiliyor ve kolaylıkla sohbete katılabiliyorlar.

 

Fakat hashtag’ler sadece kullanıcılar için değil, e-ticaret sitesi sahipleri için de büyük önem taşıyor. Söz konusu e-ticaret işinizin pazarlaması ve müşterilerinizi daha yakından tanımak olduğunda hashtag’ler son derece pratik bir araç haline dönüşebilir.

 

Yakın zamana kadar Twitter ve Instagram tarafından kullanılmakta olan hashtag yapısının artık 2,3 milyar kullanıcıya Facebook tarafından da benimsenmiş olması ise işin ciddiyetini bir kat daha arttırıyor. Peki Facebook hashtag’lerini e-ticaret işinizi büyütmek için nasıl kullanabilirsiniz ve kullanırken nelere dikkat etmelisiniz? Bu soruları IdeaSoft sizin için yanıtlıyor…

 

Hedef kitlenizi daha yakından tanıyın

E-ticaret sitenizin ilgi alanına giren konulardaki Facebook hashtag’lerini takip ederek hedef kitlenizin tam olarak nelerle ilgilendiğini ve hangi konularda konuştuğunu yakından görebilirsiniz. Bu sayede de hedef kitlenize daha uygun e-ticaret pazarlaması stratejileri geliştirebilirsiniz. Ayrıca dönemsel olarak müşterilerinizin aynı konulardaki farklı eğilimlerini de yine hashtag’ler yardımı ile takip edebilirsiniz.

 

Görünürlük kazanın

Hedef kitlenizin yoğun olarak kullandıkları hashtag’leri tespit ettikten sonra, aynı hashtag’i kullanarak konuyla ilgili ve konuya değer katan paylaşımlarda bulunmanız, bu hashtag’i takip eden kişiler tarafından görülmenizi sağlaması açısından önemlidir.

 

Doğru anahtar kelimeleri seçin

Hashtag’ler aslında sosyal ağ sitelerindeki tıklanabilir anahtar kelimeler gibidir. Mümkün olduğu kadar kendi e-ticaret pazarlaması konseptiniz içerisinde kalacak anahtar kelimeler ve hashtag’ler seçip, kullanmalısınız. Sizinle ilgisi olmayan hashtag’lere ağırlık vermek doğru hedef kitleye ulaşamamanıza ve çabalarınızın boşa gitmesine neden olacaktır.

 

Aşırı kullanımdan kaçının

Arama motoru optimizasyonu konusunda daha önceki çalışmalarınızdan hedeflenen anahtar kelimelerin belli bir sayıda kalması gerektiğini biliyorsunuz. Aynı durum hashtag’ler için de geçerli. Bir paylaşımda 1 veya 2 farklı hashtag kullanmak yeterlidir. Bazı durumlarda üçüncü hashtag de eklenebilir ama bunun üzerine çıkmaya başladığınızda hem okuyucunun dikkatini dağıtacak ve odaklanamamasına neden olacaksınız, hem de paylaşımınız giderek bir reklam panosuna benzemeye başlayacak ve itici olacaktır.

 

Hashtag ile müşteri hizmetleri

Müşterilerinize desteğe ihtiyaç duyduklarında kullanabilecekleri hashtag’ler duyurarak, yardıma ihtiyaçları olduklarında onları sosyal medyada daha kolay ayırt edebilirsiniz. Tüm Facebook konuşmalarını takip etmeye çalışmak yerine sadece ilgili hashtag’leri takip ederek zamandan ve kaynaklarınızdan tasarruf edebilirsiniz. Fakat olası olumsuz yorumların da bu yöntem ile başkaları tarafından görülebileceğini hesaba katmayı unutmayın ve bu ihtimale karşı hazırlıklı olmaya çalışın.

 

E-ticaret pazarlaması için Facebook hashtag’leri oldukça etkili bir yöntem olabilir. IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerinde sunmakta olduğumuz pek çok özellik ile bu yöntemi birleştirdiğinizde ise çok daha karlı bir e-ticaret işi sürdürmeniz mümkün olacaktır. O yüzden şu adresi ziyaret ederek siz de IdeaSoft’un ücretsiz demo hesabınıza başvurun ve akıllı ticaret paketlerinin avantajlarını kendiniz görme şansı yakalayın…

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaSosyal medya pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!