DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Facebook gönderilerinizde hedefleme ayarlarınızı nasıl yapabilirsiniz?

Facebook gönderilerinizde hedefleme ayarlarınızı nasıl yapabilirsiniz?

Sosyal medya pazarlama çalışmaları yaparken, hedefli reklamlar oluşturmak içeriklerinizin daha doğru bir kitleye ulaşmasını sağlar ve böylelikle harcadığınız reklam bütçesinden daha iyi ve daha fazla geri dönüşüm sağlayabilirsiniz. Reklamlarınızda hedefleme yapmak, doğrudan sizinle ilgili olan kişilere ulaşmanızı sağlayacağı için oldukça önemlidir.

Facebook gönderileri oluşturma aşamasında, gönderilerinize hedeflemeler ekleyerek, bu içerikleri sadece belirlediğiniz hedef grubun görmesini sağlayabilirsiniz. Facebook’un reklam yönetim paneline girmeden de bu hedefleme işlemlerinizi yapabiliyor oluşunuz daha hızlı bir şekilde içeriklerinizi yayınlamanıza da olanak sağlıyor. Peki bu hedefleme işlemlerini nasıl yapabilirsiniz?

1. Adım: Yeni bir gönderi oluşturun

Öncelikle Facebook’taki marka sayfanıza giriş yapın ve sonrasında yeni gönderi oluşturmak için bir seçenek belirleyin. Aşağıdaki görselde de olduğu gibi farklı içerik türlerinden birini seçerek, yeni bir gönderi oluşturmaya başlayabilirsiniz.

facebook-hedefleme1

2. Adım: Gönderiyi öne çıkar butonuna tıklayın

Paylaşmak istediğiniz içerik türünü seçtikten ve gönderi ile ilgili ayarlarınızı ve metinlerinizi oluşturduktan sonra “Paylaş” butonunun solunda yer alan “Gönderiyi Öne Çıkar” butonuna tıklamanız gerekiyor.

facebook-hedefleme-2

3. Adım: Hedefleme ayarlarınızı belirleyin

Bu aşamada ise üst tarafta bulunan “Hedeflemeyi seçtiğin kişiler” bölümünün yanında bulunana “Düzenle” butonuna tıklayarak bu gönderi için istediğiniz hedef kitleyi belirlemeye başlayabilirsiniz. Aşağıda bulunan “Yeni Hedef Kitle Oluştur” seçeneğine basarak, ilerideki gönderilerde kullanmak için kaydedebileceğiniz bir hedef kitle ayarı yapabilirsiniz.

facebook-hedefleme3

4. Adım: Hedef kitlenizi belirleyin

Yeni açılan pencerede ise hedef kitlenizi detaylı bir şekilde ayarlayabileceğiniz alanları göreceksiniz. Burada yaş, ilgi alanı, davranışlar, konum, cinsiyet gibi farklı ayarlar yapabilir ve bunların yanı sıra bazı hedeflemeleri dışarıda tutmak için ayırabilirsiniz.

facebook-hedefleme4

5. Adım: Gönderi paylaşımı

Hedefleme ayarlarınızı yapıp kaydet butonuna tıkladıktan sonra, reklamınız için bütçe ayarlarınızı girerek, gönderinizi tamamlayabilirsiniz. Bütçeyi seçerken, gönderinin ne kadar süre yayında kalacağını da belirlemeniz aslında oldukça önemlidir. Günlük bir bütçe girdikten sonra, gönderi için bitiş tarihi koymazsanız, bu reklamı unutabilir ve sonrasında da bu reklam için ayırdığınız bütçeden fazlasını harcayabilirsiniz. Bu sebeple de gönderinin reklam olarak görüneceği tarihi limitlemek bir hayli önemlidir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!