DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Facebook etkileşiminizi artıracak 6 yöntem

Facebook etkileşiminizi artıracak 6 yöntem

Sosyal medya pazarlamasından etkili bir şekilde yararlanabilmek için Facebook etkileşimlerinizi artırmanız gerekiyor. Devamlı değişen algoritmalar ve diğer etmenler Facebook sayfanızdan daha verimli bir sonuç almanızı zorlaştırabiliyor. Bu nedenle Facebook sayfanızın yönetimini yaparken bazı stratejiler belirlemeniz ve etkileşiminizi artırmanız gerekiyor.

Zamanlama çok önemli

Facebook sayfanızdaki paylaşımlardan yüksek verim alabilmek için gönderilerinizi hangi saat ve günlerde yaptığınızın oldukça büyük bir önemi var.

Bu zamanları belirlemenin en uygun yöntemi, Facebook İstatistikleri sayfasından takipçilerinizin Facebook’ta en etkin olduğu saatleri ve günleri incelemek olacaktır. Bunun yanı sıra “sosyal medyada paylaşım için en doğru zaman” isimli yazımıza bakarak, yapılan analizlere göre en uygun gün ve saatleri inceleyebilirsiniz.

Facebook’un algoritmasını iyi anlamanız gerekiyor

Facebook’un sayfalar için geliştirdiği algoritma da değişiklikleri hem yakında takip etmeli hem de iyi anlamanız gerekiyor. Facebook, yayınladığınız içerikleri organik olarak sadece sayfanızın belli bir kısmına gösteriyor. Bu da genellikle yüzde 10’luk bir dilime denk geliyor.

Böyle bir durumda 10 bin takipçili sayfanız olsa dahi gönderilerinizin organik olarak erişeceği maksimum kişi sayısı 1000 oluyor. Bu sayıyı artırmak için gönderilerinizin etkileşiminin artması gerekiyor.

Gönderi etkileşimi artıkça, Facebook bu gönderiyi değerli bir içerik olarak ele alıyor ve daha çok kişiye göstermeye başlıyor.

İçeriğin değeri nasıl anlaşılıyor ve hangi öğe etkileşimi daha çok artırıyor? Burada değişen birkaç unsur bulunuyor. Öncelikle gönderilerinizin “Beğeni” alması gerekiyor. Beğenilerin yanı sıra “Yorum” alan içerikler etkileşimin daha da artmasını sağlıyor. Etkileşimi en çok artıran unsur ise içeriğin paylaşılması. İçerik kullanıcılar tarafından paylaşılmaya başladığında değeri daha da artıyor.

Bu unsurları göz önünde bulundurmanız oldukça önemli. Aynı zamanda Facebook’un algoritmalarını yakından takip ederek, değişikliklere kısa zamanda adapte olmanız gerekiyor.

Facebook’a video yükleyin

Facebook son dönemlerde videoya yatırım yapmaya başladığı için video gönderilere oldukça önem vermeye başladı. Youtube ile bu konuda rekabete girdiği için Facebook, kendi alanına yüklenen videolara değer veriyor. Hatta bunun önüne geçmek için Youtube linki paylaşımlarında etkileşimi çok fazla artırmamaya çalışıyor.

Bu nedenle şirketiniz, ürününüz ya da hizmetinizle ilgili videolarınız varsa bunları Facebook sayfanızda paylaşabilirsiniz. Video içeriklerin etkileşimi ve gösterilme sayısı çok daha fazla oluyor.

İlgili yazı: E-ticarette video kullanımının önemi

Facebook reklamlarından yararlanın

Facebook etkileşiminizi artırabilmek için reklamlardan da yararlanmanız gerekiyor. Devamlı olarak viral olabilecek içerikler üretmeniz oldukça zor. Bu nedenle de reklamlara yönelmeniz gerekebiliyor.

Reklamlarda doğru anahtar kelimeler kullanmak ve hedefleme yapmak oldukça önemli.

İlgili yazı: Facebook reklamlarını doğru kullanma

Link kısaltma servislerini kullanmayın

Bu aslında oldukça tartışılan konulardan biriydi; ancak son dönemlerde yapılan araştırmalar “Bitly” gibi link kısaltma servislerinden yararlanmanın etkileşimi düşürdüğünü ortaya koyuyor.

Bunun nedeni olarak ise kullanıcıların tıkladıkları linkin nereye yöneleceğini görmek istemeleri. Spam ya da virüs olma ihtimaline karşı internet kullanıcıları bu tür linklere tıklamaktan çekinebiliyorlar. Bu yüzden uzun URL kullanmak, takipçilerinizin onları hangi sayfaya yönlendirdiğini görmelerini sağlar.

Ne yapmak gerekiyor? Uzun link kullanmak istemiyorsanız, kendinize özel bir kısaltılmış URL sistemi kurabilirsiniz. Birçok yabancı ve Türk yayıncı kuruluş bu sistemi zaten kullanıyor. Uzun URL kullanmak istemiyorsanız böyle bir çözümden faydalanabilirsiniz.

Gönderileriniz Facebook’a “Embed” edin

Son dönemlerde Facebook, fotoğraf ve link paylaşımı yapılmasındansa linklerin embed edilmesini ya da “içeri gömülmesini” daha çok istiyor.

Embed etmek derken anlatmak istediğimiz ise şu: Facebook gönderi alanına bir link kopyaladığınızda Facebook otomatik olarak site üzerinden bir görsel ve metni çekiyor. Böylelikle linklerinizi embed etmiş oluyorsunuz.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıSosyal medya
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!