DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Facebook’a reklam veren e-ticaret sitelerinin Audience Insights hakkında bilmesi gerekenler

Facebook’a reklam veren e-ticaret sitelerinin Audience Insights hakkında bilmesi gerekenler

Facebook’un Mayıs 2014’te tanıtımını yaptığı, reklamverenlere hedefleme konusunda fayda sağlayacak bir araç olan Facebook Audience Insights, firmaların hedef kitleyle ilgili her türlü öngörüye hakim olmalarını sağlıyor. Bu özelliğiyle reklamverenlerin işlerini kolaylaştıran ve Facebook reklamlarında daha etkili bir yol izlemelerini sağlayan Facebook Audience Insights, henüz yeni yeni kullanılmaya başlanan bir araç olduğu için merak uyandırmaya devam ediyor.

Facebook Audience Insights ile reklamverenler hedef kitlelerine iletmek istedikleri mesajı potansiyel müşterilerine daha isabetli olarak ulaştırmalarını sağlıyor. Siz de e-ticaret sitenizin bilinirliğini artırmak ve ürün tanıtımı konusunda destek almak için Facebook reklamlarından yararlanıyorsanız ve Facebook Audience Insights’ın kullanım alanları ve koşullarına dair bilgi almak istiyorsanız, gelin Facebook’un bu faydalı reklam aracına yakından bakalım…

Facebook Audience Insights neden bu kadar kullanışlı?

Facebook reklamlarından faydalanan firmalar, daha önce bazı araçlar yardımıyla hedef kitleleri belirleyebiliyor, ancak onlara doğrudan yolları kendileri keşfediyorlardı. Facebook Audience Insights, bunu daha da kolaylaştırarak, reklamverenlerin hedef kitlenin görüşleri, hangi konulara ilgi duydukları ve belli bir ilgi alanı için takipçi yüzdeleri gibi bilgiler edinmelerini sağlıyor.

Örneğin, bir moda sayfasının takipçileri hedef olarak alındığında, bu moda sayfasını takip eden kişilerin yüzde 70’inin kadın, yüzde 30’unun erkek olduğu bilgisine ulaşılabiliyor. Ayrıca, yine aynı sayfadaki insanların yaş yüzdeleri de Facebook Audience Insights ile kolayca elde edilebiliyor.

Peki verilere nasıl ulaşılıyor?

Facebook Audience Insights, Facebook üzerinden belirlenen yüzdelere Facebook Audience Insights iki şekilde ulaşabiliyor.

1- Facebook’ta kullanıcıların kendi paylaştığı veriler üzerinden bilgi elde edilebiliyor. Facebook profilinde bulunan kişisel bilgiler formlarında doldurulan kısımlar, yaş, cinsiyet, yaşam biçimi, eğitim seviyesi, ilişki durumu, iş ünvanı gibi bilgilerden yola çıkılarak kaynak oluşturuluyor.

2- Özel şirketler tarafından elde edilen kişisel bilgiler, Facebook kullanıcı ID’lerine yönlendirilerek eşleşme sağlanıyor. Bu sayede, kişisel bilgileri ve Facebook hesapları birbirine uyumlanınca, yine yaş ve cinsiyet gibi almak istenilen yüzde bilgilerine ilişkin özellikler elde ediliyor.

Facebook Audience Insights ile hedefleme

Tüm bunların dışında Facebook Audience Insights ile ürün ya da markaya bağlı özel bir kitle oluşturulabilir. Örneğin kozmetik ürünleri için kadınları, ama özellikle bir krem için belli bir yaşın üzerindeki kadınları hedef belirlemek gerekiyorsa bu hedeflemeyi Facebook Insights aracılığıyla yapmak çok kolay.

Bu anlamda ürün ya da markaya göre seçilebilecek hedef kitle,

1- Facebook’taki herkes

2- Belli bir sayfayla ilgili olan herkes

3- Kişiselleştirilmiş kitle olarak belirlenebilir.

Daha sonra, kullanılan özel şirket bilgileri ile yer, yaş, cinsiyet, ilgi alanları, bağlantılar ve ilişki durumu, dil, siyasi görüş, finansal durum gibi daha özel bilgilere ulaşılabiliyor. Bu şekilde hedef kitlenin bağlantılı olduğu ve takip ettiği bütün alanlar, yüzdeleriyle birlikte reklamverene sunuluyor.

Ayrıca, belli bir ilgi alanını takip eden ve beğeni, paylaşım gibi etkileşimlerde bulunan kişileri, ortalama Facebook kullanıcılarından ayıran filtreleme seçenekleri de bulunuyor.

Sayfaların kategorilerine göre etkileşimler

Facebook’ta oluşturulan sayfalar; ünlüler, yaşam tarzı, moda gibi çeşitli kategorilere ayrılıyor. Bu kategorilere göre Facebook’ta hedeflenen kitlenin en çok hangi kategorideki sayfaları beğendiğini, bu sayfalardaki paylaşımların kitle tarafından ne oranda beğenildiğini veya paylaşıldığını da öğrenmek mümkün.

Ayrıca tüm bu veriler ışığında hedeflenen kitle, Facebook Audience Insights tarafından kayıt altına alınabiliyor. Böylece, sonraki reklamlarınızda tekrar tekrar aynı işlemlerin gerçekleştirilmesine ve verilerin girilmesine gerek kalmadan, hedef kitle gözlemlenmeye devam edilebiliyor.

Eğer Facebook’tan daha fazlasını alabilmek, e-ticaret siteniz için yeni müşterilere ulaşmak ve için Facebook’tan yararlanmak istiyorsanız IdeaSoft’un akıllı e-ticaret paketleri ile tanışma zamanınız gelmiş demektir. Gelin siz de ücretsiz demo hesabınızı bugünden oluşturun ve IdeaSoft’un size sosyal medya, SEO, ürün sayfaları, gelişmiş ödeme seçenekleri gibi konularda ne gibi kolaylıklar sağlayacağını kendiniz test edin…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaSosyal medya pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!