DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Girişimciler ve küçük ölçekli şirketler için evden çalışmanın faydaları

Girişimciler ve küçük ölçekli şirketler için evden çalışmanın faydaları

Girişimcilik son yıllarda Türkiye’de de oldukça ilgi görmeye başlayan alanlardan biri oldu. Her şeyi bir kenara koyup kendi işini kurma fikri ilk başlarda güzel bir fikir olsa da, internet üzerinden satış yapan başarılı bir şirket kurmak bazı zorlukları ve masrafları da beraberinde getiriyor.

Küçük ölçekli firmalar ve girişimciler bu işlerini hayata geçirebilmek için bazı masraflarını kısmak zorunda kalıyor. Bunu yapabilmenin de entkin yollarından biri de ofis masraflarını en aza indirgemek. Bu nedenle evden çalışmak birçok girişimci için öne çıkan fikirlerden biri oluyor. Evden çalışmak, kurumsal hayat geçmişi olan birçok kişinin hayallerini de süslüyor. Peki, evden çalışmanın size ne gibi faydaları var?

Kendi çalışma saatlerinizi belirlemek

Evden çalıştığınız zaman, kendi iş saatlerinizi belirleyebilirsiniz. Gün içinde hangi saatler arasında daha verimli çalışıyorsanız, bu saat aralıklarına göre kendinize bir mesai saati belirleyebilirsiniz. Sabah saatlerinde çalışmak size iyi hissettirmiyorsa, bu saatleri esneterek çalışmaya daha geç saatlerde de başlayabilirsiniz.

Trafik ve yolda geçen süre size kalır

İstanbul gibi büyük şehirlerde yaşayanlar trafikte geçen sürenin ne kadar kıymetli olduğunu bilirler. Burada harcanan zaman bir yana, bir de trafikte yaşanan stres, iş yorgunluğu ile birleşince daha da çekilmez olabiliyor. Bunun yanı sıra toplu taşıma kullanırken yaşanan çekişmeyi de buna eklememiz gerekiyor.

Ancak evden çalıştığınızda işinizle eviniz arasındaki mesafe yan odaya geçmek kadar olabiliyor. Durum böyle olduğunda da trafikte yaşadığınız stres ve yolda kaybettiğiniz zaman tamamen size kalmış oluyor. Bu zamanı dilerseniz çalışarak ya da kendinize ayırarak harcamak sizin elinizde oluyor.

Gününüzü dilediğiniz gibi planlama özgürlüğü

Evden çalıştığınız zaman zamanınızı dilediğiniz gibi düzenleme özgürlüğüne sahipsiniz. Yapmanız gereken işleri tamamladığınızda günün geri kalanını başka işlere ayırabilir veya kendinize zaman ayırabilirsiniz.

Bunun yanı sıra işiniz dışında vakit ayırmanız gereken bir durum olduğunda, işlerinizi daha önceden tamamlama ya da daha ileri bir saate erteleme imkanınız da olur. Belli bir mesai saatiniz ve ofisiniz olmadığı için, gündüz kişisel işlerinizle ilgilenirken, gece şirketiniz için yapmanız gereken işlere vaktinizi ayırma imkanınız doğar.

Dilediğiniz yerde çalışma özgürlüğünüz olur

Belli bir ofisiniz olduğunda tam saatinde masanızın başında çalışmanız gerekiyor. Ancak evden çalıştığınız zaman, bilgisayarınızı ve gerekli belgelerinizi yanınıza aldığınızda herhangi bir yerde çalışma imkanınız doğar. O gün evde çalışmak istemediğinizde internet bağlantısı olan bir yere gidip dilediğiniz kadar çalışabilir bir yandan da kahvenizi içebilirsiniz.

Tabii ki bunu yapabilmek için işinizin internet üzerinden halledilebiliyor olması gerekiyor. Eğer böyle bir işiniz yoksa, sadece plan program yapmak ve işinizi geliştirmek için kendinize zaman ayırmak istediğiniz zamanlarda dahi dışarı çıkıp bir yandan dinlenip bir yandan projenizi geliştirmek için çalışabilirsiniz. Eve, yani ofisinize döndüğünüzde de bu planları uygulamaya geçirebilirsiniz.

Uzun toplantılar ve dikkat dağıtan etkenlere maruz kalmazsınız

Uzun ve ardı arkası bitmeyen toplantılar iş yerindeki en büyük dikkat dağınıklıklarının sebeplerinden biri. Devamlı olarak toplantıların düzenlenmesi ve bu toplantıların da uzun sürüyor olması işteki verimliliğinizi oldukça düşürüyor. Kimi zamanlarda yapılan toplantılar sonrasında çalışmaya dahi vaktiniz kalmayabiliyor. Evden çalıştığınız dönemlerde böyle uzun toplantılardan kaçınmış oluyorsunuz.

Bir ekip halinde bu işi yapıyorsanız internet üzerinden ya da telefon ile bu görüşmelerinizi yaparak ve en önemlisi bu toplantıları kısa tutarak verimliliğinizi artırabilirsiniz.

Şirketinizi büyütmek ya da küçültmek daha kolay

Kendi işiniz için bir ofis tuttuğunuzda, ofisinizin belli bir kapasitesi olacak ve işleriniz beklediğinizden iyi gittiği zaman çalışan sayınızı artırmanız gerekebilir ve bu durumda da sahip olduğunuz ofis size küçük gelebilir. Kira kontratı imzaladığınız için belli bir süre ofisten çıkamayabilirsiniz. Bu durumda da yeni çalışanlara yer bulmanız zorlaşabilir.

Bu durumun tersi de mümkün. İşler beklediğiniz gibi gitmedi ve küçülmeye gitmeniz gerektiğinde daha küçük ve ucuz bir ofise ihtiyaç duyduğunuzda yine kira kontranız yüzünden oradan çıkamayabilirsiniz.

Fakat evden çalıştığınızda ve ekibinizin de bu şekilde çalışması durumunda bu tür büyüme ve küçülme ekstra masraflara neden olmayacak.

Masraflarınız azalar

Evden çalıştığınızda masraflarınız büyük ölçüde azalmaya başlayacak. Bir ofisiniz olmadığı için, ofis harcamalarına ekstra bir bütçe ayırmanız gerekmeyecek. Ofis kirası, su, elektrik, internet, ofis giderleri, ofis mobilyası ve benzeri masraflar olmayacağı için bu bütçeyi işinizi geliştirmek için harcayabilirsiniz.

Evinizdeki giderleri ve kira bedelini, şirket giderleri olarak gösterebileceğiniz için vergi konusunda da size yardımı dokunacaktır.

Yeni projeleri test etmenize olanak sağlar

Emin olmadığınız ve size nasıl bir getirisi olacağını tahmin edemediğiniz projeleri denemeniz için de evden çalışmak oldukça verimli bir yöntem. Bu projeler için sıfırdan bir ofis tutmak, masraf yapmak yerine evde çalışarak bu projeleri hayata geçirebilirsiniz.

Eğer proje beklediğiniz getirileri sağlamaya başlarsa ve istediğiniz sonuçları elde etmeye başlarsanız, bu durumda işi büyütmeyi düşünebilir ve kendinize bir ofis tutmayı göze alabilirsiniz. Ancak bu projenin altından kalkamayacağınızı ya da bu işin tutmayacağını düşündüğünüz takdirde işi iptal etme şansınız olur. Projenin kurulumu dışında bir yatırım ve masraf yapmadığınız için kaybınız da bir o kadar aza indirgenmiş olur.

Ailenize ve sevdiklerinize daha fazla vakit ayırabilirsiniz

Trafikte ve yolda geçirceğinize sürenin azalmasıyla beraber sevdiğiniz insanlarla daha çok vakit geçirebilirsiniz. Evde çalıştığınız için gün içerisinde de onlara vakit ayırarak işlerinizi bu sürece göre ayarlayabilirsiniz. Aile ilişkilerinizin iyi durumda olması, işinize daha da asılmanız konusunda size yardımcı olacaktır.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıE-ticaret Girişimciliği
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!