Evde E-Ticaret Yaparak Başarılı Olmanın Yolları ve Önerileri

evden e ticaret

Günümüzde evden ürün satmak isteyen pek çok girişimci vardır. Her ne kadar bu zor gibi dursa da sadece ne yapmanız gerektiğini bilmek gereklidir. Bundan sonra oldukça kısa sürede sektöre adım atılabilmektedir.

Ancak e-ticarete başlamak ve başarılı şekilde siteyi yöneterek büyük kazançlar sağlamak tamamen farlı konular olmaktadır. Bu bakımdan evden e-ticaret yapmak istiyorsanız, nelere dikkat etmeniz gerektiği bilinmelidir. Bu yazımızı inceleyerek, konu hakkında merak ettiğiniz pek çok sorunun cevabını alabilirsiniz.

E-Ticaret Nedir ve Evde Nasıl Yapılır?

Evden satış yapmak zor gibi dursa da sadece ne yapmanız gerektiğini bilmek gerekmektedir. Bunlar adım adım genel anlamda aşağıda olduğu gibidir:

 1. Hedef kitleye karar vermek
 2. Nasıl e-ticaret yapacağınıza karar vermek
 3. Şirket kurmak
 4. Gerekli anlaşmaları yapmak
 5. Altyapıyı seçmek ve siteyi kurmak

İnternet üzerinden e-ticaret yapmak istiyorsanız tüm bunları gerçekleştirerek sektöre girilebilmektedir. Evde e ticaret yapmak da böylece mümkün olmaktadır.

Hedef Kitleye Karar Vermek

Eğer evden satış yamak istiyorsanız, ilk olarak hangi hedef kitleye hitap edeceğinizi belirlemeniz tavsiye edilmektedir. Özel hedef kitle seçmek hem daha kolay ürün bulmanıza hem de pazarlama sürecini, reklam verme sürecini daha iyi şekilde yönetmenize olanak tanımaktadır.

Hedef kitlenizin farkında olursanız sitenizi kurduktan sonra içeriklerinizi onlara en iyi hitap edecek şekilde hazırlamanız mümkün olabilmektedir. Ayrıca reklam kampanyaları da onlara göre planlanarak daha iyi sonuçlar verebilmektedir.

Örnek olarak hedef kitle olarak 18-30 yaş aralığındaki kişileri seçmek tercih olabilmektedir. Bunun yanı sıra sadece futbol sporu ile ilgilenen kişileri hedef olarak belirlemeniz mümkündür.

Nasıl E-Ticaret Yapacağınıza Karar Vermek

Hedef kitlenizi belirledikten sonra, internetten satış yapmak istiyorsanız sonraki adımı nasıl bir e-ticaret yapmak istediğiniz gelmektedir. Her ne kadar bilinmese de günümüzde birbirinden farklı seçenekler yer almaktadır:

 1. Business-to-Consumer (B2C). İşletmelerin tüketicilere doğrudan mal yahut hizmet satışı yapmasıdır.
 2. Business-to-Business (B2B). İşletmelerin diğer işletmelere mal ya da hizmet satışı yapmasıdır.
 3. Consumer-to-Consumer (C2C). Tüketicilerin birbirine ya da veya hizmet satışı yapmasıdır. Örnek olarak eBay ve Etsy gibi platformlar verilebilir.
 4. Consumer-to-Business (C2B). Tüketicilerin işletmelere ürün yahut hizmet satışı yapmasıdır.

Tüm bunları tek tek incelerseniz sektörde pek çok örneğini bulmanız mümkün olmaktadır. Ardından size en uygun olan hakkında ayrıntılara bakmak ve aralarından buna göre tercih yapmak önerilmektedir.

Şirket Kurmak

Eğer evden ürün satmak istiyorsanız, bilmeniz gereken ayrıntılardan biri de şirket kurmaktır. E-ticaret yapmak istiyorsanız, bu unutmamanız gereken önemli bir konudur. Bu konuda Anonim, Limited ve Şahıs şirketleri kurulabilmektedir.

Şirket türleri değiştikçe özellikleri, nasıl kuruldukları ve gereksinimleri de farklılaşmaktadır. Bu nedenle tümünü birer birer incelemek, aralarından size en uygun olanlarına karar vermek önerilmektedir.

Gerekli Anlaşmaları Yapmak

Eğer evden e ticaret nasıl yapılır diyorsanız buradan çıkartılabilecek temel anlam bir girişimci olduğunuzdur. Bu durumda satacağınız ürünler de yer almamaktadır. Dolayısıyla şirket kurduktan sonra sırada tedarikçilerle anlaşmak bulunmaktadır.

Günümüzde farklı sektörlerde hizmet veren çok sayıda tedarikçi bulunmaktadır. Eğer başarılı şekilde hareket etmek istiyorsanız, şu gibi konulara özen göstermek önerilmektedir:

 1. Tedarikçinin ürünleri, müşterilerin beklentilerini karşılayacak kalitede olmalıdır.
 2. Tedarikçinin ürün fiyatlandırması, pazardaki rakiplerle karşılaştırıldığında uygun olmalıdır. Ancak kalitenin fiyatı etkilediği, düşük kalitede ürünleri kimsenin istemeyeceği de unutulmamalıdır.
 3. Tedarikçinin teslimat süresi, müşterilerin siparişlerinin zamanında teslim edilmesini sağlamalıdır. Bu ayrıca stoklarınızı hızlı şekilde yenilemek, müşterileri bekletmemek için de önem taşımaktadır.
 4. Tedarikçinin minimum sipariş miktarı, işletmenin ihtiyaçlarına uygun olmalıdır. Tedarikçiye göre en az kaç ürün sipariş edilebildiği ve iki sipariş arasında geçmesi gereken süre değişmektedir.
 5. Tedarikçinin ödeme koşulları, işletmenin bütçe planlaması için önemlidir. Ödeme koşulları, işletmenin nakit akışını dikkate alarak belirlenmelidir.

Bu gibi konulara özen gösterirseniz, daha iyi bir tedarikçi seçebilirsiniz. Evden satış yapmak istiyorsanız doğru bir tedarikçi müşterilerinizi daha mutlu etmenize yardımcı olabilmektedir.

Altyapıyı Seçmek ve Siteyi Kurmak

Şirket belirledikten ve tedarikçi seçtikten sonra sadece e ticaret sitesi kurmak kalmaktadır. Genel anlamda e-ticaret sitesi hazır paketler yardımıyla ya da sıfırdan hazırlanabilmektedir. Sıfırdan hazırlanmasını istiyorsanız buna yönelik hizmet veren firma ile iletişime geçerek ihtiyaçlarınızı söylemeniz yeterli olmaktadır.  Ardından buna yönelik çalışmalar da gerçekleştirilmektedir.

Ancak bu esnada müşterilerin her gereksinimleri, istedikleri her yazılım ayrı olarak kurulmaktadır. Bu nedenle hem masraf hem de sitenin hazırlanması için gerekli süre uzayabilmektedir. İkinci seçenek olan hazır paketler ise birden fazla özelliği, yazılımı ve modülü size bir arada sunmaktadır.

Bu sayede hem kısa sürede sitenizi elde etmenize hem de daha fazla tasarruf elde etmenize olanak tanımaktadır. Seçtiğiniz başlangıç paketi ne olursa olsun ilerleyen tarihlerde gereksinim duyarsanız yükseltmeniz mümkün olmaktadır.

Hangi Ürünleri Satabilirsiniz ve Hangileri En Çok Satıyor?

Evden satış yapmak istiyorsanız, bu çerçevede satabileceğiniz çok sayıda ürün yer almaktadır. Bunlar arasından tercih yaparken şu gibi konulara dikkat etmeniz önerilmektedir:

 1. İşletmelerin seçtiği ürünlerin, müşteriler tarafından talebi olmalıdır. Bunun için öncelikle pazar araştırması yapmak, müşteri ihtiyaçlarına göre ürün seçmek daha doğru olacaktır.
 2. İşletmelerin satmak için belirlediği ürünlerin kaliteli olması, müşteri memnuniyeti açısından önemlidir. Müşteriler kalitesiz ürünlerden uzak durmak isteyecektir.
 3. İşletmelerin seçtiği ürünler, uygun fiyatlandırma ile sunulmalıdır. Bu nedenle ürünün piyasası incelenmelidir.
 4. İşletmelerin seçtiği ürünlerin stok yönetimi, müşteri memnuniyeti açısından önemlidir. Satışların hızlıca gerçekleştirilmesi, stok yönetiminde titiz çalışma gerektirir.
 5. İşletmelerin seçtiği ürünleri hızlı şekilde gönderimi, müşteri memnuniyetini etkileyen faktörlerden biridir. Hızlı ve güvenilir kargo hizmeti sunmalıdır.
 6. İşletmelerin seçtiği ürünlerin yasalara uygun olması gerekmektedir. Yasalara uygun olmayan ürünlerin satışı kesinlikle yapılmamalıdır.

Tüm bunlar e-ticarette ürün belirlerken unutulmaması gereken konular olmaktadır. Evden e ticaret yapmak istiyorsanız günümüzde şu gibi ürünler sık sık satmaktadır:

 1. Oyuncaklar
 2. Hobi ürünleri
 3. Kişisel bakım ürünleri
 4. Ev ve bahçe ürünleri
 5. Moda ve giyim ürünleri
 6. Aksesuar parçaları
 7. Elektronik ürünler
 8. Anne ve bebek ürünleri

Bunların dışında tercih edebileceğiniz farklı seçenekler de yine yer almaktadır. Evden ürün satmak istiyorsanız, bunlar ayrıntılı olarak incelenmelidir.

Evde E-Ticaret Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Evden e-ticaret nasıl yapılır diyorsanız bu süreç oldukça kolaydır. Ancak dikkat etmeniz gereken bazı konular da yer almaktadır. Genel anlamda bunlar aşağıda olduğu şekilde olup detaylı şekilde incelenmelidir:

 1. E-ticaret yaparken, ürünlerin satışı, ödeme işlemleri, vergilendirme, tüketici hakları ve şirketler arası iş birliği gibi birçok konuda hukuki mevzuatı öğrenmek çok önemlidir. Bu nedenle avukatla çalışarak ve hukuki mevzuatı öğrenerek yasal sorunlar yaşamadan işinizi yürütebilirsiniz.
 2. Evde e-ticaret yaparken, özellikle müşteri bilgileri gibi hassas verilerin güvenliğini sağlamak için güvenli internet bağlantısı ve güvenli ödeme yöntemleri kullanılmalıdır. SSL sertifikası gibi güvenlik sertifikaları da olmalıdır.
 3. E-ticarette ürün seçimi çok önemlidir. Müşteri taleplerini ve trendleri takip ederek doğru ürün seçimleri yapılmalıdır. Sağlam, kaliteli ve müşteri beklentilerine uygun ürünler satmaya özen göstermelidir.
 4. Müşteri hizmetleri, e-ticaret işiniz için hayati önem taşır. Hızlı ve etkili müşteri hizmetleri sunarak müşterilerinizi memnun etmeye önem vermelidir. Siparişlerinizi zamanında gönderin ve müşteri sorularına hızlı ve yardımcı yanıtlar vermelidir.
 5. E-ticarette dürüstlük ve şeffaflık, müşterilerin güvenini kazanmak için gerekmektedir. Ürün açıklamaları doğru ve açık şekilde yapılmalı, fiyatlandırmayı adil şekilde belirleyin ve müşteri memnuniyetine önem verilmelidir.
 6. E-ticarette pazarlama stratejileri doğru şekilde uygulandığında işinizi büyütmek için büyük etki sağlamaktadır. Sosyal medya reklamcılığı, e-posta pazarlama, influencer pazarlaması ve arama motoru optimizasyonu gibi stratejileri kullanarak işinizi tanıtmak, böylece müşteri tabanınızı genişletmek önerilmektedir.

Evden ürün satmak istiyorsanız tüm bunlar dikkat etmeniz gereken başlıklar içerisinde bulunmaktadır.

E-Ticaret Sitesi Nasıl Açılır ve Hangi Platformları Kullanabilirsiniz?

Günümüzde e-ticaret sitesi açmak isteyenlerin kullanabileceği çok sayıda seçenek bulunmaktadır. Doğru seçeneğe karar vermek sonuçlarından hem sizin hem de müşterilerinizin memnun kalmasına yardımcı olmaktadır.

Eğer evden e-ticaret yapacaksanız, bunun anlamı sektöre yeni olduğunuzdur. Tüm adımlarınızı planlı, dikkatli ve doğru açmak istiyorsanız, eticaret.com size ücretsiz şekilde başlamanıza olanak tanımaktadır. Bunlar başlangıç paketleri seviyesinde olduğu için sektörü tanımanıza ve bilgi sahibi olmanıza olanak sunmaktadır. Bu kapsamda şu gibi seçenekler sunulmaktadır:

 1. 25 tane ürün ekleme olanağı
 2. 100 GB yıllık trafik ve sunucu kullanımı
 3. Eğitim dokümanları
 4. 1 adet ödeme sistemi entegrasyonu
 5. Kapıda ödeme ve havale ile ödeme
 6. Anlaşmalı kargo fiyatları
 7. Kullanım için hazır tema şablonları
 8. Yazılım güncellemeleri

E-ticaret sitenizi büyütmeye başlamışsanız midi ve maksi paketler sayesinde sitenizi daha iyi desteklemeniz mümkündür.

Sosyal Medya ve Diğer Kanallarla Nasıl Satış Yapabilirsiniz?

E-ticaret sitesini büyütmek, daha fazla ürün satmak herkes tarafından istenmektedir. Bunun için sosyal medya oldukça önemli ir kaynak olmaktadır. Böylece hedef kitlenize daha kısa sürede ulaşmanız, sitenizi tanıtmanız ve satış için onları ikna etmeniz mümkündür. Ayrıca şu gibi artıları da yine vardır:

 1. Sosyal medya platformları, potansiyel müşterilerinize ulaşmak için mükemmel bir araçtır. Hedef kitlenizin hangi sosyal medya platformlarını kullandığını belirledikten sonra ve bu platformlarda markanızı tanıtmak için içerikler paylaşmak önerilmektedir.
 2. Sosyal medya müşterilerinizle etkileşim kurmanıza olanak tanır. Müşterilerinizin yorumlarına ve sorularına cevap verme ve onlarla etkileşim halinde kalma tavsiye edilmektedir.
 3. Sosyal medya ağları markanızın daha fazla görünürlüğünü sağlar. Paylaştığınız içerikler sayesinde potansiyel müşterileriniz, markanızı daha fazla tanımaktadır.
 4. Sosyal medya platformları, reklam vermenize olanak sağlamaktadır. Reklam vererek, hedef kitlenize daha hızlı şekilde ulaşmanız mümkündür.
 5. Sosyal medya e-ticaret sitenize daha fazla trafik çekmenizi sağlar. Paylaştığınız içerikler, müşterilerinizi e-ticaret sitenize yönlendirebilmektedir.

Böylece evden ürün satmak da daha kolay hale gelmektedir.

Ödeme ve Kargo Süreçleri Nasıl Yönetilir?

Evde e ticaret yapmak istiyorsanız yukarıda verdiğimiz adımları takip ederek buna başlamanız mümkün olmaktadır. Müşteri size sipariş verdiğinde bunu kargo ile ona ulaştırmanız gerekmektedir. Bu süreçte sizin için en doğru kargo firması ile anlaşmış olmak tavsiye edilmektedir. Her firmanın yapacağı tekliflerin değişik olabileceği unutulmamalı, aralarından size en uygun olan seçilmelidir. Ayrıca ödeme yöntemleri de güvenli olmalı, sorunsuz şekilde gerçekleştirilebilmelidir.

Başarı İçin Öneriler ve Gelecekteki Büyüme Planları

E-ticaret sitesi kurduktan sonra hızlı şekilde büyümek istiyorsanız e-ticaret siteniz için sosyal medya hesabı açmak önerilir. Bir Instagram, Twitter ya da Facebook hesabı potansiyel müşterilerinize daha kolay ulaşmanıza yardımcı olmaktadır.

Bununla sınırlı kalmadan Influencer anlaşmaları da önem taşımaktadır. Onların sizi tanıtması, hedef kitlenizin sizin hakkında olumlu düşüncelere sahip olmanıza yardımcı olabilmektedir.

Diğer Yazılar

Ferad Osman Sali
21 Mayıs 2023

Sosyal medya pazarlama günümüzde markanın hem kendisini hem de ürünlerini daha etkili şekilde yönetmesine olanak tanımaktadır. Kurumsal sosyal medya hesabı açmak zor gibi dursa da aslında oldukça kolaydır. Ancak bu durum anında binlerce, milyonlarca kişiye hitap edeceğiniz ve çok sevileceğiniz anlamında değildir. Bu bakımdan sosyal medya yönetimi büyük önem taşımaktadır. Doğru şekilde yönetilen kurumsal sosyal…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
4 Mayıs 2023

E-ticarette tahmin edilebileceği üzere müşteriler bir ürün satın aldığında, kendisine gelmeden neye benzediğinden tam bilemez. Ürün fotoğraf çekimi bu nedenle büyük bir önem taşımaktadır. İnsanlar bir ürün alacağı zaman emin olabilmek için fotoğrafı ayrıntılı olarak incelemekte, buna göre bir karar vermektedir. Eğer potansiyel müşteriyi gerçek müşteri yapmak istiyorsanız, kaliteli fotoğraflar çekmek gerekmektedir. Böylece ürün tanıtımı…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
24 Nisan 2023

Sosyal medya paylaşımlarınızın daha ilgi çekici olmasını istiyorsanız, kaliteye önem vermeniz gerekmektedir. Grafik tasarım bu bakımdan en önemli konulardan bir tanesi olmaktadır. Sosyal medyayı ister tanınmak isterseniz sitenizi, e-ticaret sayfanızı ya da firmanızı tanıtmak için kullanın, istediğiniz başarıları elde edebilmek için kaliteli paylaşımlar yapmak gerekmektedir. Bu insanların ilgisini çekeceği için beğeni ve takipçi gibi istatistiklerinizi…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
19 Nisan 2023

Günümüzde evden ürün satmak isteyen pek çok girişimci vardır. Her ne kadar bu zor gibi dursa da sadece ne yapmanız gerektiğini bilmek gereklidir. Bundan sonra oldukça kısa sürede sektöre adım atılabilmektedir. Ancak e-ticarete başlamak ve başarılı şekilde siteyi yöneterek büyük kazançlar sağlamak tamamen farlı konular olmaktadır. Bu bakımdan evden e-ticaret yapmak istiyorsanız, nelere dikkat etmeniz…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
12 Nisan 2023

E-ticaret sitesi olan herkes doğal olarak daha fazla satmayı talep etmektedir. Bu konuda tavsiye edilen pek çok öneri yer almaktadır. Açıklama yazma bunlardan sadece bir tanesi olmaktadır. Geleneksel ticaret ve e-ticaret arasındaki en büyük fark satışların nasıl gerçekleştiği olmaktadır. Geleneksel ticarette satışlar mağaza aracılığıyla yapılmaktadır. Mağazada görevli olan satış görevlileri pek çok konuda müşterilere yardım…(Continue Reading)