DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Etkili doğum günü e-postaları ile dönüşümleri artırmanın yolları

Etkili doğum günü e-postaları ile dönüşümleri artırmanın yolları

Doğum günleri genellikle en özel günlerin başında gelir. Ayrıca, insanların doğum günlerinde daha fazla harcama yapma ve satın alma eğiliminde oldukları da bir gerçek. Bu nedenle; dikkat çekici, orjinal ve özenli bir doğum günü e-posta kampanyasıyla, bu özel günleri e-ticaretiniz için fırsata dönüştürebilir ve başarınızı kolaylıkla artırabilirsiniz.

E-ticarette, potansiyel ve varolan müşterilerinizin marka sadakatini ve dönüşüm oranlarınızı artırmanız için; onlarla ilişkinizi güçlü bir temele oturtmanızı sağlayan, doğum günü e-postalarını etkin bir biçimde değerlendirmeniz çok önemli. Bu anlamda, dikkat çekici ve orjinal fikirlerle yola çıktığınız sürece bunu rahatlıkla gerçekleştirebilir; yenilikçi, tutarlı ve özenli bir doğum günü e-posta kampanyasıyla, e-ticaret sitenizin ROI (yatırım getirisi) oranlarını hızla artırabilirsiniz.

Peki, etkili bir doğum günü e-posta kampanyası oluşturmanın incelikleri nelerdir?

Doğum günü bilgilerine ulaşma

Varolan ve potansiyel müşterilerinizin doğum günü bilgilerine ulaşmak için yapmanız gereken; doğru zamanda ve uygun bir biçimde, doğum tarihlerini istemek.

Bunun için, e-ticaret sitenizin üyelik kayıt formuna doğum tarihi için bir alan ekleyerek; potansiyel müşterilerinizin doğum günü bilgilerini kolayca toplayabilirsiniz. Bu sayede; doğum günlerinde onlara bir hediye sunacağınıza dair bir izlenim vereceğiniz için, potansiyel müşterilerinizi sitenize üye olmaya teşvik etmiş de olursunuz. Ayrıca, Facebook gibi sosyal platformlar aracılığıyla e-ticaret sitenize ulaşılmasını sağlayarak da; otomatik olarak, potansiyel müşterilerinizin temel üyelik bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Etkili bir doğum günü e-posta kampanyası oluşturma

Doğum günü e-postaları dikkatli ve özenli hazırlandığında, potansiyel müşterilerinizle aranızdaki ilişkiye; samimi ve sürdürülebilir bir değer katabilir. Bu nedenle, etkili bir doğum günü e-posta kampanyası gerçekleştirebilmek için; e-postanızı hazırlarken, şu önemli noktalara özen gösterebilirsiniz:

1. Konu satırı

Öncelikle; içeriği ne olursa olsun, e-postanızın önemli bir parçası olan konu satırıyla potansiyel müşterilerinizin dikkatini çekebilmeniz çok önemli. Bu noktada, konu satırını okuyan potansiyel müşterinizin; e-postanızın ne hakkında olduğuna dair bir fikir edinmesi son derece önemli. Doğum günü e-postasını hazırlarken de konu satırında o kişiye, doğum gününe özel bir sürpriz, bir hediye sunduğunuzu hissettiren ve merak uyandıran bir cümle ekleyebilirsiniz.

2. İçerik

Doğum günü e-postalarınızı satış alanına dönüştürmekten kaçınmanız; e-postalarınızı gönderdiğiniz potansiyel müşterilerinizle samimi bir bağ kurabilmeniz ve onları gerçekten düşündüğünüzü onlara hissettirebilmeniz açısından son derece önemli. Bunun için de e-postalarınızda potansiyel müşterilerinize; onların ilgilenebileceği konularda güzel teklifler sunmanız daha doğru bir yöntem olarak değerlendirilebilir.

Ayrıca, marka imajınızı pekiştirebilmek için doğum günü mesajınızı kurumsal kimliğinize uygun bir biçimde tasarlamanızda da yarar var.

3.Teklif sunma

Doğum günü e-postalarınızda ilgi ve özeninizi yansıtan güzel bir teklif sunmanız son derece etkili olabilir. Bu bağlamda, örneğin; bir hediye veya ürününüzün bir örneğini ücretsiz olarak göndermek gibi daha cazip ve teşvik edici yollar bulmanızda da büyük yarar var.

4. Otomasyon

Potansiyel ve varolan müşterilerinizin doğum tarihlerini öğrenmenizin ardından; üç temel adımda ve otomasyon sayesinde, onlar için ideal bir doğum günü e-posta kampanyası oluşturabilirsiniz.

a.Doğum günü öncesinde

E-posta kampanyanızda başarı şansınızı artırmak için, potansiyel müşterilerinizin doğum günlerinin iki hafta öncesinden e-posta göndermeye başlamanızı öneririz.

b.Doğum gününde

Potansiyel müşterilerinizin doğum gününde; içerisinde hediye veya özel teklifinizin de bulunduğu, sıcak bir kutlama e-postası gönderebilirsiniz. Ayrıca, bu teklifinizin; doğum günü sonrasında en az 2 hafta süreyle geçerli olmasında da büyük yarar var.

c.Doğum günü sonrasında

E-ticaret sitenizin üyeleri, genellikle onlara sunduğunuz tekliflerin süresini unutma eğiliminde oldukları için; teklifinizin geçerli olduğu tarih sona ermeden bir hafta önce onlara yeni bir teklif sunmanızı öneririz.

Paylaştığımız ipuçlarından yola çıkarak, siz de e-ticaret siteniz için etkili doğum günü e-posta kampanyaları düzenleyebilir ve dönüşüm oranınızı artırabilirsiniz. IdeaSoft, satışlarınızı ve kârlılığınızı artıracak her konuda size özel ve akıllı çözümleriyle her zaman yanınızda. Gelin siz de demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile kazanmaya hemen başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-posta PazarlamaE-ticaret İşletmeciliği
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!