DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Etkili bir varış sayfası yapmanın 3 önemli aşaması

Etkili bir varış sayfası yapmanın 3 önemli aşaması

Varış sayfaları, (Landing Page) e-ticaret siteleri için oldukça önemli sayfalar arasında yer alıyor. Varış sayfaları üzerinden siteniz ya da ürününüzle ilgili bir odak noktası seçerek, kullanıcılara vermek istediğiniz mesajları iletebilirsiniz.

Varış sayfaları, blog yazısı ya da ana sayfa değildir. Belli bir ürünü, hizmeti ya da mesajı ziyaretçilere daha net vermek amacıyla hazırlanan ve bu amaca özel olarak hazırlanmış sayfalardır.

Varış sayfalarının etkili olabilmesi için ayrıca çalışmalar yapmak gerekiyor. Etkili bir varış sayfasının ise 3 aşaması bulunuyor. Başlangıç, tasarım süreci ve sonraki süreç olarak bu adımları isimlendirebiliriz.

Birçok firma bu sürecin ikinci aşaması olan “tasarım sürecine” odaklanıp, önceki ve sonraki aşamayı görmezden geliyor. Fakat tasarım süreci kadar, işe başlangıç ve sonraki süreç de oldukça önemlidir. Neden önemli olduğunu da aşağıda sizinle paylaşıyor olacağız.

Başlangıç süreci

Varış sayfalarını tasarlamaya başlamadan önce yapılması gereken bir takım işler vardır. İlk önce yapmanız gereken şey ise, bu varış sayfasının amacına karar vermek olacaktır.

Varış sayfasının tek bir amacı olur ve sizin de bu amaca karar vermeniz gerekiyor. Birden fazla amacın yer alması, varış sayfasını kullanım alanı dışına çıkmanıza neden olabilir.

Bir varış sayfası hazırlamadan önce amacınızı belirlemeniz bu nedenle önemli. Aşağıda bu amaçlardan bazılarını örnek olarak paylaşacağız. Siz de kendi ihtiyacınızı karşılayan bir amaç belirleyebilirsiniz.

Ziyaretçilerimin:

 • Facebook sayfamı beğenmesini istiyorum.
 • E-posta bültenime abone olmasını istiyorum.
 • Yeni videomu izlemesini istiyorum.
 • … kampanyam hakkında bilgi sahibi olmasını istiyorum.
İşinizi E-ticarete Taşıyın.

Bu örnekler çoğaltılabilir. Ama önemli olan belli bir amacınız olması ve bu amacın gerekliliklerini ilk etapta belirlemenizdir.

Tasarım süreci

Tasarım sürecinde ele alınması gereken 5 ana element bulunuyor. Şimdi sırasıyla bu elementleri ele alalım.

1. Başlık

Varış sayfanızdaki en önemli elementiniz başlık olacaktır. Her 10 kişiden 8’i bu başlıkları okuyor ve diğer iki kişi ise başlık yerine doğrudan içeriği okumaya başlıyor.

Burada yapmanız gereken önemli çalışmalardan biri dikkat çeken ve çarpıcı bir başlık seçmek olacaktır. Ziyaretçilerin ilgisini çekmek ve onları bu sayfada tutmak için bu tür bir başlık kullanmanız gerekiyor.

Yaratıcı metinler oluşturmakta sıkıntı çekiyorsanız, başka firmaların ya da yabancı firmaların bu tür varış sayfalarında nasıl ifadeler kullandıklarını inceleyebilirsiniz. Bire bir bu kalıpları kopyalamak doğru olmayacağı için, siz kendinize uygun bir hale getirerek bu başlıklardan referans alabilirsiniz.

Bu başlıklarda, amacınızın ne olduğuna bağlı olarak, aşağıdaki mesajları vermeye çalışabilirsiniz.,

 • …’nın kullanıcıya ne yararı olacak?
 • Kullanıc bu sayfada ne öğrenebilir? (Rehber yazıları ya da bilgilendirici içerik sunuluyorsa.)
 • Doğrudan bir şahsa hitap eden kalıplar kullanın
 • Çarpıcı bir eyleme çağrı ifadesi kullanın.

Tabii ki burada vermek istediğiniz mesajların sayısı artırılabilir. Yukarıda bahsettiklerimiz birkaç örnek olarak düşünülmelidir.

2. Ara başlıklar

Varış sayfalarınız birden fazla bölümden oluşabilir ve bu bölümlerdeki mesajlarınızı ortaya koymak ve ziyaretçilerin dikkatini çekebilmek için ara başlıklara ihtiyacınız olacaktır.

Ara başlıklar sadece varış sayfalarını bölümlere ayırmak için değil, aynı zamanda her bir bölümü öne çıkartma açısından da oldukça önemli bir role sahiptir. Bu nedenle de ara başlıklarınızın da çarpıcı olması ve mesajınızdaki önemli noktaları ziyaretçilere sunmalıdır.

3. Metin bölümleri

Metin bölümlerinizde de dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor. Çok uzun metinler kullanmamanız, sayfanın rahat bir şekilde mesajını vermesini sağlar.

Uzun metinler, ziyaretçilerin dikkatini bozabilir ve birçok kişi burada yazanları okumayabilir.

Metin bölümlerinde, bu ürün, hizmet ya da amacınız ne ise, kullanıcıların bu eylemi gerçekleştirerek ne kazanacaklarını yansıtmalı. Onlara bir fayda sunmanız ya da onların hayatını kolaylaştırcak bir hizmet vermeniz, varış sayfanızın etkinliğini artıracaktır.

Aynı zamanda, bu metin kısımlarında tüketicilerin neler düşündüğüne de yer verebilirsiniz. Bunun için:

 • Kullanıcı yorumları,
 • Bloglarda yapılan yorumlar,
 • Kullanıcıların sıkça sordukları soruları ve yanıtları,
 • Sosyal medya gönderilerini bu metin kısımlarında kullanabilirsiniz.

4. Kanıtlar

Kanıtlardan yararlanmak da varış sayfalarınızın etkisini artıracaktır. Sunduğunuz ürün, hizmet, kampanya ya da diğer faydalardan daha önce yararlanmış olan kişilerin, bunlar hakkında ne düşündüklerini paylaşmanız, sayfayı ziyaret edenlerde olumlu bir etki bırakacaktır. Bunu yapmak için, kullanıcı yorumlarından yararlanabilirsiniz.

Kullanıcıların yaşadıkları sorunları dile getirip, sizin bu sorunu nasıl çözdüğünüzü ve onların bu çözüm sonrasında neler düşündüklerini burada paylaşmak, vermek istediğiniz mesajı destekleyen bir kanıt sunacaktır.

5. Eyleme çağrı

Tabii ki varış sayfalarınızda dikkat çeken bir eyleme çağrı ifadesi kullanmak da oldukça önemli. Eğer bir kampanya tanıtımı yapıyorsanız, kampanyaya katılım için bir eyleme çağrı ifadesi kullanabilirsiniz. Eğer e-posta bültenine kayıt yaptırılmasını istiyorsanız, bunu destekleyen bir ifadeye başvurabilirsiniz.

Amacınıza uygun bir ifade kullanmak, sayfayı ziyaret edenleri bir eyleme geçmeye teşvik edecektir.

Sonraki süreç

Birçok firma bu aşamada işlerin bittiğini düşünüyor; ancak aslında bu aşamada, bundan önceki çalışmalarınızın etkili olmasını sağlayacak aşamadır.

Amacınızı belirledikten sonra, bu amaca en uygun tasarımı ve içerikleri hazırladıktan sonra bu sayfa ile etkileşime geçen ve geri dönüşüm sağlayan kişilere ulaşmanız gerekiyor.

Bu sayfada, eyleme geçen ziyaretçilere bir teşekkür mesajı ile beraber, verdiğiniz hizmetle ilgili bilgilerin yer aldığı bir gönderi yapabilir ya da onları bu mesajın yer aldığı başka bir sayfaya yönlendirebilirsiniz.

Bu tür küçük işlemler, aslında oldukça etkilidir; çünkü müşterilerinizle bire bir iletişim kurmanıza olanak sağlayacağı gibi, onların da hoşuna gidecektir.

Bu aşamayı yapmak için, eyleme çağrı ifadesine tıkladıktan sonra, ziyaretçilerinize istedikleri şeyi hemen verin ve sonrasında da onlara teşekkür etmeyi unutmayın. Bunu yaparken de içten ve samimi bir dil kullanmak, bu kişilerle olan bağınızı kuvvetlendirecektir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıTasarım
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!