DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Etkili bir B2B e-ticaret için 3 önemli ipucu

Etkili bir B2B e-ticaret için 3 önemli ipucu

e-ticaret en kısa tanımı ile müşterin son kullanıcı değil, diğer firmalar olan ve internet üzerinden gerçekleşen ticaret olarak tanımlanabilir. Türkiye’de B2B e-ticaret pazarı, satışları daha verimli hale getirmek, kârı artırmak ve yeni müşterilerin dikkatini çekmek isteyen üretici ve distribütörler için büyük fırsatlar sunuyor.

Her ne kadar büyük farklılıkları var gibi görünse de her geçen gün daha fazla B2B satıcısı e-ticaret sitelerini B2C sitelerine benzer bir şekilde tasarlamaya başladı. Amazon Supply ve Grainger gibi B2B alanındaki dünya çapındaki önemli şirketler aynı B2C’de olduğu gibi müşteri deneyimini ön planda tutan yaklaşımlara ağırlık veriyorlar.

Bu konudaki en önemli örnekleri inceleyen IdeaSoft B2B e-ticaret yapan veya yapmayı düşünen girişimcilerin dikkat etmesi gereken 3 önemli ipucunu bir araya getirdi…

1. B2B e-ticaret sitenizin, B2C yaklaşımı ve işlevselliğini yakalamasını sağlayın

Genellikle B2B e-ticaret siteleri teknoloji, fonksiyon, yeterlilik, tasarım vb. gibi konularda B2C’ler kadar başarılı değil. Çokuluslu ve büyük üreticilere yönelik büyük B2B sitelerinin bazıları maalesef sadece Internet Explorer’dan incelenebiliyor; Firefox, Chrome vb. gibi başka tarayıcılarda ise çalışmıyor.

Bu, B2B e-ticaret müşterilerinin aynı zamanda B2C e-ticaret müşterileri olduğunu ve bu deneyime alışık olduğunu göz ardı etmenin neden olduğu önemli bir sorun. Bu nedenle bir B2B e-ticaret sitesinin en azından, başarılı bir B2C e-ticaret sitesindeki görsel ve işlevsel özellikleri yakalaması gerekiyor.

2. Sipariş işlemlerinizin birinci sınıf olmasına özen gösterin

B2B ve B2C e-ticaret arasındaki en önemli fark; alışverişin, B2B e-ticaret müşterisinin günlük işininin bir parçası olması. Bu anlamda; B2B e-ticaret sitelerinden alışveriş yapanlar aksilik ve olumsuzluklarla daha sık karşılaşıyorlar.

Potansiyel müşterinin deneyimi olumluysa, o alışveriş yapanların tekrar aynı siteden sipariş etme ihtimalleri de artıyor. Bu nedenle sipariş işlemleriyle ilgili yaklaşımların ve iletişimin birinci sınıf olması gerekiyor.

3. Satış temsilcilerinizin önemini göz ardı etmeyin

B2B e-ticaret siterinin yeni müşteriler kazanabilmesinde satış temsilcilerinin başarısı son derece önemli. Satış stratejilerini doğru uygulayan satış temsilcileri yeni müşteri kazanmanın yanı sıra var olan müşterilerin sadakatini de artırabiliyorlar. Bunun için de bazen sadece kısa bir telefon görüşmesi yeterli olabiliyor. B2B satışlarınızı e-ticaret üzerinden gerçekleştiriyor olsanız bile satış temsilcilerinin önemini göz ardı etmeyin.

Eğer B2B e-ticarete adımınızı atmaya hazırlanıyor ya da işinizi geliştirmek istiyorsanız ücretsiz IdeaSoft demo hesabınızı hemen oluşturabilir ve siz de e-ticaret paketlerimizden 15 gün boyunca ücretsiz yararlanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret Sektörüiş modelleri
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!