DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticarette müşteri verileri konusunda sık yapılan 3 hata

E-ticarette müşteri verileri konusunda sık yapılan 3 hata

E-ticaret işletmeleri için, alışverişçilerle ilgili veri toplamak en temel zorunluluklardan birisi. İnternetten ürün satmak için demografik, sosyal ve davranışsal veriler; başarılı pazarlama kampanyaları yapmak, ürün geliştirmek ve daha iyi müşteri hizmetleri sunmak için e-ticaret sitesi sahiplerine ışık tutuyor.

Ancak, doğru bir şekilde gerçekleşmeyen çalışmalar, yarardan çok zarar verebiliyor. Bu nedenle de; çoklu kaynaklar kullanılarak elde edilen bilgileri, birbirleriyle ilişkilendirerek incelemek çok işe yarayabilir. Çünkü bu sayede, daha iyi kampanyalar düzenleyebilir ve onları hayata geçirmek için en etkili stratejileri belirleyebilirsiniz.

IdeaSoft olarak sizlere, e-ticarette müşteri verileri konusunda e-ticaret girişimcilerinin sık yaptıkları 3 yanlışı ve bu yanlışlardan kaçınmak için faydalanabileceğiniz ipuçlarını hazırladık…

1- Fazla ‘saldırgan’ olmak

Bazen bir sanal mağazayı ziyaret ettikten sonra, ziyaretçi alışveriş gerçekleşmeden çıkar ve ardından internette hangi siteye girse o mağazanın reklamlarını görmeye başlar. Yeniden pazarlama (remarketing) reklamları, siteden eli boş bir şekilde çıkmış müşterilere e-ticaret sitemizi hatırlatmak için son derece etkili bir yöntem ama aşırı kullanım markadan soğumaya neden olabiliyor.

Müşteri adaylarınızın, mesajlarınıza her yerde maruz kalmasını önlemek için; yeniden pazarlama (remarketing) reklamlarınıza bir ‘sıklık üst sınırı’ koyabilirsiniz. Böylece müşteri adaylarınızı uzaklaştırmadan, onları müşterilerinize dönüştürebilirsiniz. Benzer şekilde agresif e-posta gönderimleri de aynı etkiye neden olabiliyor.

Pazardaki doğru kanalları ve mesajlarınızı netleştirmek için; sitenizi ziyaret eden müşteri adaylarınız hakkında yeterince veri topladığınızdan emin olmanızı ve her platformu veya kanalı vurgulamamanızı öneririz. Yani, müşteri adaylarınıza ulaşmak için ‘en etkili’ yolun ne olduğunu önce kendinize sorun. Örneğin; Facebook reklamları, potansiyel müşterilerinize ulaşmak için en iyi yol mu? Ya da sadece bir e-posta göndermek yeterli mi? Mobil reklamları kullanmalı mısınız?

2- Müşteriler ile doğrudan iletişim kurmamak

Davranışsal hedefleme konusundaki teknolojik gelişmeler, potansiyel müşterilere doğrudan iletişim kurmadan analitik veri toplamanıza olanak sağlıyor. Yani onlarla konuşmadan ya da bir anket yapmadan, müşterilerin ürünü sevip sevmediğini belirleyebiliyorsunuz.

Hızlı ve kullanışlı olsa da, teknolojik ve pasif veri toplama çalışmalarının aşırıya kaçması müşterileri yabancılaştırabilir. Mümkün olduğu her durumda müşterilerinizin doğrudan iletişim kurmanız; anket veya sohbetler yoluyla onlardan görüş almanız çok önemli. Bu anlamda her zaman algoritmalara güvenerek pasif bilgi toplamaktansa; mümkün olan durumlarda müşterileriniz ile doğrudan bağlantı kurmak daha faydalı olabilir. Bu aynı zamanda onlarla ilişkinizi de güçlendirir ve onları önemsediğinizi hissettirir.

3- Diğer verilerle karşılaştırma yapmamak

Farklı kayanklardan elde etmiş olduğunuz verileri birbirleri ile karşılaştırmamak eksik veya yanlış sonuçlara varmanıza yol açabilir. Ziyaretçilerin sosyal medya verilerine dayanarak, onların ne düşündüğünü bildiğinizi varsayabilirsiniz; ancak canlı sohbet kayıtları, e-posta açma oranları veya web sitesi trafiği farklı verileri de hesaba katmak büyük resmi görmenizi ve daha sağlıklı varsayımlarda bulunmanızı mümkün kılabilir.

Var olan ve potansiyel müşterileriniz ile ilgili en sağlıklı ve en doğru verilere ulaşmak önemli ama en az bunun kadar önemli olan bu verileri en doğru şekilde kullanarak müşterilerinize daha iyi hizmet vererek, satışlarınızı artırabilmek. Bunun için ihtiyacınız olan tüm özellikler IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerinde mevcut. Gelin siz de demo hesabınızı bugünden oluşturun ve IdeaSoft’un farkını 15 gün boyunca hiç bir ücret ödemeden test etme şansı yakalayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: CRMmüşteri ilişkileri
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!