DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticarette satışları indirim mi, yoksa ücretsiz kargo mu artırıyor?

E-ticarette satışları indirim mi, yoksa ücretsiz kargo mu artırıyor?

E-ticaret siteleri pek çok farklı yöntemle satışları artırmanın yollarını arıyorlar. Bu yöntemlerden en sık kullanılan ve satışları artırmak konusunda en etkili olanlardan biri ücretsiz kargo teklifleri. Diğer yandan sunulan indirimler yıllardır hem geleneksel perakendede, hem de e-ticarette satışları artırmak konusunda en sık başvurulan yöntemlerden biri.

 

Peki siz kendi e-ticaret sitenizde bu yöntemlerden hangisini kullanarak daha çok verim alabileceğinizi biliyor musunuz? Bu konuyla ilgili olarak 100 milyon alışveriş sitesinden alınan verilerle yapılan bir araştırma bu soruya cevap verebilir.

 

İşte sanal mağazanızdaki satışları artırmak için bu yöntemleri hangi durumlarda ve nasıl uygulamanız gerektiğine dair ipuçları…

 

Karşılaştırma yapmak için rakam gerekiyor

Benzer ürünleri pazarlayan e-ticaret siteleri arasında seçim yapan müşteriler, ürünün fiyatının düşük olmasından tahmin edildiği kadar çok etkilenmiyor. Müşterilerin online alışverişte, satın almak istediği ürünün yer aldığı sitelerden birini tercih ederken, ürünün hızlı teslim edilmesine fiyattan daha çok önem verdikleri göze çarpıyor.

 

Öte yandan farklı ürün gamları pazarlayan e-ticaret sitelerinde ürünlerde yapılan indirim kampanyaları müşteriler tarafından karşılaştırmaya tabi tutulduğu için satışta çok etkili bir rol oynuyor. Ürün fiyatlarına ilişkin kampanyalar her zaman ücretsiz kargo avantajının önüne geçiyor. Bir üründe yapılan 4 liralık bir indirim çoğu zaman 10 liralık kargo ücretinden daha önemli bir tercih nedeni olabiliyor. Siteden birden fazla ürün alındığında, teslimatın tek kargo ücretine tabi olması, bu durumu ortaya çıkaran faktör olarak gösteriliyor.

 

Fiyat farkındalığı teorisi

E-ticaret sitelerinde ürün arayan müşterilerin çoğu, aradıkları ürünün fiyatıyla ilgili aşağı yukarı bir fikre sahip oluyor. Bunun en önemli nedenlerinden biri ürünü hem internet üzerinden sorgulamış olmaları, hem de algılarının bu ürünle ilgili her türlü bilgiye açık olmasından kaynaklanıyor.

 

Müşteri zaten aradığı ürünün bedelini tahmin edebildiği için, kargonun ücretsiz olmasından çok, tahmin ettiği bedelden daha ucuz olması onu hemen satışa yönlendiriyor. Bu duruma fiyat farkındalığı teorisi adı veriliyor.

 

Yapılacak kampanyaların kurgusu; “kargo dahil 15 lira” yerine, “10 TL + 5 TL gönderim ücreti” şeklinde kurgulandığı zaman burada ilk olarak ürünün fiyatındaki değişim müşteriyi ilgilendiriyor. Böylelikle kargo ücreti satışlarda etkisiz kalıyor.

 

Öte yandan, ücretsiz kargo kampanyalarında müşteri genellikle kargo ücretinin bir şekilde ürünün içerisine eklendiği düşüncesini taşıyor. Bu yüzden ürün indirimleri tüketici tarafından  daha önemli kampanyalar olarak benimseniyor.

 

Eğer fırsat kampanyaları konusunda müşterilerinize başka ne gibi seçenekler sunabileceğinizi merak ediyorsanız bunları daha yakından görmek için IdeaSoft e-ticaret paketlerini incelemenizi
ve bu konuda size sunduğumuz alternatiflere göz atmanızı öneririz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: LojistikTeslimat
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!