DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticarette başarılı bir halkla ilişkiler planı oluşturmanın yolları

E-ticarette başarılı bir halkla ilişkiler planı oluşturmanın yolları

Halkla ilişkiler en temel hali ile markanın mesajını daha fazla müşteriye ulaştırmak ve dolayısıyla daha fazla satış elde etmek konusunda firmalara pek çok önemli katkısı var. Yani ‘başarılı bir halkla ilişkiler planı’ aslında, haberlerinizin medyada mümkün olduğunca fazla yer almasından’ çok daha fazlasını içeriyor.

Fakat genellikle halkla ilişkiler kampanyaları çok geniş kapsamlı ve karmaşık olarak algılanabiliyor. Çünkü stratejik planlama, yaratıcı düşünce, akıllı bütçeleme ve önceden öngörülemeyen durumlarda hızlıca adapte olabilmek gibi farklı yaklaşımlar gerektiriyor.

Buna rağmen e-ticaret siteleri için bu konu tahmin ettiğiniz kadar ulaşılmaz değil. İşte IdeaSoft’tan başarılı bir halkla ilişkiler planında yer alması gerekenler ve bu konuda sizi başarıya götürebilecek önemli ipuçları…

Ulaşılabilir ve ölçülebilir hedefler belirleyin

Kısa ve uzun vadeli hedeflerinizi tanımlayarak, halkla ilişkiler planınıza başlayabilirsiniz. E-ticaret girişimcileri, daha fazlasına ulaşmak istediklerinde genellikle hedeflerini, “farkındalığı artırmak” olarak tanımlıyor. Bir işletme sahibi olarak işinizin, bilinçlendirmekten daha fazlasını yapmak ve ana hedefinizin satışlarınızı, kârınızı artırmak olduğunu unutmamanızı, bu hedefinizi planınızın odak noktasına koymanızı öneriyoruz.

Hedef kitlelerinizi tanımlayın

Hedef kitlelerinizi belirleyerek, onları detaylı olarak tanımlamakla planınıza devam edebilirsiniz. Halkla ilişkilerde hitap ettikleriniz sadece medyayı değil; mevcut müşterileri, potansiyel müşterileri, tedarikçileri, diğer satıcıları, topluluk üyelerini, sivil toplum liderlerini ve çalışanlarınızı içeriyor. Kampanyanız süresince onlara farklı nedenlerle defalarca ulaşmanız gerekeceği için; hedef kitlelerinizin iletişim bilgilerinin yer aldığı bir veritabanı oluşturmanız da son derece faydalı olacaktır.

Strateji ve taktiklerinizi geliştirin

Sırada, her hedef kitlenize uygun strateji ve taktiklerini geliştirme aşaması var. Bu aşamada strateji ve taktik arasındaki ayrımı doğru yapmak önemli. Örneğin, şirketinizin yeni bir binasının ‘büyük açılışının’ tanıtımını yapmak stratejileriniz; bir ‘kurdele kesme töreni’ düzenleyerek var olan müşterilerinize, yerel medya ve hükümet yetkililerine ev sahipliği yapmak ise taktikleriniz arasında bu da yer alabilir.

Her bağımsız hedef kitle için ayrı mesajlar geliştirin

Artık halkla ilişkiler planınızın ana mesajlarının taslağını hazırlayayabilirsiniz. Ana mesajlarınızın birbirleriyle tutarlı olmasına ve her hedef kitlenize yönelik ayrı bir mesaj geliştirmeye özen göstermeniz gerekiyor.

Gerçekçi bir bütçe taslağı oluşturun

Halkla ilişkiler planınız için gerçekçi bir bütçe taslağı oluştmanız ve beklenmedik durumlar için mutlaka, bütçenin yüzde 10’u biraz para ayırmanız doğru bir yaklaşım olabilir.

Ayrıntılı bir görev dağılımı yapın

Halkla ilişkiler taktiklerinizi maksimum verimlilikle uygulayabileceğiniz, mutlaka ayrıntılı bir görev listesi ve takvim geliştirmeniz gerekiyor. Halkla ilişkiler planının başarısı büyük ölçüde, önceden belirlediğiniz tarihlerde hedeflerinizi gerçekleştirebilme yetinizle doğrudan ilgili oluyor.

Mutlaka bir acil durum planı yapın

Planınızda “kriz planlaması” konusunda seçenekler sunduğunuz bir bölümün olmasında yarar var. Örneğin açık havada düzenlediğiniz bir etkinlikte, aniden bir fırtınanın çıkmasıyla planlarınızın altüst olabileceğini öngörerek, mutlaka bir acil durum planı oluşturmanızı öneririz.

E-ticaret şirketlerinin kurumsal itibar kazanması ve bunu marka sadakatine dönüştürerek satışlarına yansıtabilmesi için, halkla ilişkiler planlarının çok önemli işlevleri bulunuyor. IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerinde, halkla ilişkiler dahil tüm pazarlama karmasına dair, her konuda beklentilerinizi karşılayacak benzersiz özellikler yer alıyor. Eğer IdeaSoft’un işinize nasıl katkıda bulunabileceğini merak ediyorsanız, siz de hemen ücretsiz demo hesabı oluşturabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğiİpuçları
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!