DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticarette etkili bir operasyon yönetiminin önemli ipuçları

E-ticarette etkili bir operasyon yönetiminin önemli ipuçları

E-ticarette, operasyon süreçlerinin her birini daha etkin ve verimli bir hale getirmek mümkün. Operasyon yönetimi adı verilen bu süreç, işlerin doğru ve düzenli yapılmasını ve tüm iş süreçlerinin optimize edilerek tasarlanmasını amaçlıyor. Yani operasyon yönetimi; tüm iş süreçlerini önceden tasarlamayı, planlanmayı ve yönetmeyi içeriyor.

Her e-ticaret şirketi daha kısa sürede ve daha az kaynak kullanarak, işlerinde daha verimli sonuçlara ulaşmayı ve bu sayede kâr oranlarını artırmayı ister. Fakat bu ancak, operasyon yönetiminin temel bileşenlerini iyi kavramakla ve onları doğru uygulamakla mümkün olabiliyor.

IdeaSoft, operasyon süreçlerinizin her birini gözden geçirerek, e-ticaret işinizi daha hızlı ve kârlı bir hale getirebilmeniz için sizlere; etkili operasyon yönetimi hakkında önemli ipuçları sunuyor.

Tedarik zinciri

‘Geleneksel tedarik yönetimi’ ürünün tedariği, depolanması ve sevk edilmesi aşamalarından oluşuyordu. Fakat günümüzde müşterilerin sayılarının artarak değişmesi ve rekabetin çoğalması sonucu, tedarik zinciri aşamaları ve yönetimi daha fazla strateji gerektiren bir alan haline geldi.

Bugün tedarik zinciri yönetimi; doğru ürünün müşteriye doğru zamanda ve miktarda, mümkün olan en uygun fiyatla teslim edilebilmesi için, tedarik zinciri üzerindeki bileşenlerin entegrasyonunu sağlayan yaklaşımları ve yöntemleri içeriyor. Yani kendi ürününüzü üretmiyorsanız bile; e-ticaret ürünlerinizi doğrudan üretici, dağıtıcı veya toptancı kanallarından birisi aracılığıyla tedarik edebiliyorsunuz. Fakat her şekilde ürünlerinizin üretimini ve/veya onu nasıl en düşük maliyetle tedarik edeceğinizi planlamanız gerekiyor. Müşterilerinize kesintisiz hizmet sunabilmek amacıyla, birden fazla tedarikçi üzerinden ürünlerinizi temin etmek gibi ‘akılcı stratejiler’ benimsemeniz başarı şansınızı artırabiliyor.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

Lojistik

E-ticarette lojistik yönetimi; ürünlerin taşınması, envanteri, depolanması, idaresi ve paketlenerek müşteriye ulaştırılmasının etkin ve verimli bir şekilde planlanmasını, uygulanmasını ve kontrolünü kapsayan süreçlerin bütününü içeriyor.

İnsan gücü, araç ve fiziki depolama alanı gerektiren lojistik işlemleri, şirketler için önemli masraf kalemleri olma özelliği taşıyor. Bu yüzden özellikle yatay modelde çalışan şirketler, mümkün olan durumlarda stoklarını kendileri depolamak yerine tedarikçiler üzerinden yöneterek lojistik maliyetlerini minimuma indirme yolunu tercih ediyor. Fakat stok maliyetlerine girmeden satış yöntemi, bir çok e-ticaret şirketi için uygun olsa da, kontrolünüzde olmadığı için geciken teslimat sürelerinden dolayı dezavantaj yaratabiliyor. Bu nedenle büyük e-ticaret şirketleri, çok satan ürünlerini doğrudan stoğa alarak teslimat sürelerini azaltma yoluna gidiyor.

Kargolama

E-ticaret operasyon sürecinin son adımı ürünlerin kargolanmasını içeriyor. Ürünlerini aynı gün ulaştırmak zorunda olan şirketler dışında çoğu şirket, ürünlerini kargo şirketleri aracılığıyla müşterilerine ulaştırıyor. Ürünlerin sipariş hacmine göre kargo şirketleriyle yapılan anlaşmalar sonucunda, kargo şirketleri özel indirimli fiyatlar sunabiliyor. Bu ücretler belli bir satış limitine kadar müşteriden tahsil edilebiliyor. Belirli bir tutarın üzerindeki siparişlerin kargo ücretleri çoğunlukla e-ticaret şirketi tarafından karşılanıyor.

Başarılı bir tedarik zinciri yönetimine, büyük ölçüde verimli bir operasyon yönetimi sayesinde ulaşılabiliyor. E-ticaret şirketlerinin operasyon verimliliklerini ölçmeleri ise onları, tedarik zincirleri konusunda daha iyi kararlar alarak kazanmaya yöneltiyor. IdeaSoft e-ticarette başarılı olabilmeniz ve kârlılığınız artırabilmeniz için, her zaman size en uygun altyapı ve çözümleri sunuyor. IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleriyle tanışmak için demo hesabınızı oluşturabilir, siz de kazanmaya hemen başlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğiLojistik
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!