DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticarette CTA’lardan daha fazla faydalanmanın yolları

E-ticarette CTA’lardan daha fazla faydalanmanın yolları

E-ticaret sitelerinin potansiyel müşterilerini, ürünlerini satın almaya ikna etmeleri giderek zorlaşıyor. Bu nedenle bazı e-ticaret sitesi sahipleri, call-to-action (CTA)’ların artık eski gücünü yitirdiğini düşünüyor. Fakat doğru kullanıldığında blog’lar, açılış sayfaları ve videolar gibi; e-ticaret sitenizdeki içeriklerle etkileşimin ardından gelen CTA’lar da çok etkili olabiliyor.

“Harekete geçiren mesaj” anlamında kullanılan bir pazarlama terimi olan call-to-action (CTA), dijital mecralarda potansiyel müşterileri, bağlantılar yoluyla, satın alma ya da form doldurma gibi eylemlere yönlendirmek amacıyla kullanılan araçlara verilen isim. CTA’ların daha etkili olmasının en önemli koşulu ise içerikle ilişkili olmaları. Çünkü aksi halde; içerikle ilgisi olmayan CTA oluşturmanın ziyaretçi dönüşüm sürecine herhangi bir katkısı olmuyor. CTA’ların artık etkisini yitirdiğini düşünen site sahipleri, muhtemelen bu hatayı yaptıkları için CTA’lardan olumlu şekilde yararlanamıyor.

Peki CTA’lardan daha çok faydalanabilmek için, onları nasıl daha etkili kullanabilirsiniz?

CTA’ların içeriğinizle uyumu

E-ticaret sitenizin ziyaretçileri, içeriğinizle ilişkili ve uyumlu olmayan CTA’ları dikkate almayabilir. Bu nedenle, paylaştığınız tüm CTA’ların etkili olabilmesi için; paylaştığınız içerikle uyumlu olmasına, içeriğinizi desteklemesine ve tamamlamasına özen göstermeniz gerekiyor.

Dönüşüm sürecinin çeşitli aşamaları için farklı CTA oluşturma

İçeriğinizi oluştururken dönüşüm sürecinizi planlamanız son derece önemli. E-ticaret sitenizin fark edilebilmesi için neler üretebileceğinizi; daha önce ürün veya hizmetlerinizle herhangi bir deneyim yaşamamış potansiyel müşterilerinize nasıl ulaşacağınızı belirlemeniz, bu anlamda ilk adımınız olabilir.

İkinci adımda, daha fazla ziyaretçiyi sitenize çekebilmek için onlara neler sunabileceğinizi; şirketinizle ve ürünlerinizle bir bağlantı kurmalarına yardımcı olacak söyleminizi ve potansiyel müşterilerinizi nasıl tespit edebileceğinizi netleştirebilirsiniz. Bu adımda, CTA’nızdaki söyleminizi destekleyen bir içerik, ziyaretçilerinizle ilişki kurma konusunda size yardımcı olabilir.

Son adımda ise, satış konusuna geçebilirsiniz. Potansiyel müşterilerle ilişki kurup, bu ilişkiyi güçlendirdikten sonra; “şimdi satın alın” benzeri bir CTA kullanmanızda yarar var. Dönüşüm sürecinizde satın alma aşamasına gelen potansiyel müşterilerinize yönelik CTA’larınızın, yalnızca satın almayla ilgili olması önem taşıyor. Bu adıma gelmiş olsa da, ürün veya hizmeti satın almaya henüz hazır olmayan birkaç potansiyel müşteriniz olabilir. Onlar da, satın alma kararı verene dek diğer adımlara defalarca geri dönebilir, içeriğinizi tekrar tekrar gözden geçirebilir.

Ziyaretçilerinizi sadık müşterilerinize dönüştürme

E-ticaret sitenizde hemen satış yapma ve yeni müşteriler elde etme konusunda heyecanlı olabilirsiniz. Fakat bu heyecanınızı dizginleyerek, ziyaretçilerinizi sürekli satın almaya yönlendirmemenizi öneririz. Bunun yerine; içerik oluştururken her zaman ziyaretçilerinizi müşterilerinize; müşterilerinizi de sadık müşterilerinize dönüştürmeyi hedefleyebilirsiniz.

Bu noktada; en sadık müşterilerinizin e-ticaret sitenizi düzenli olarak ziyaret edenler, içeriğinizi hevesle okuyanlar ve alışverişe ilgi gösterenler arasından çıkacağını hatırlatmak isteriz. Bu anlamda onlara bir değer sunmanız önem taşıyor. Ayrıca, müşterilerinizin yaşam boyu değerini (Consumer Lifetime Value); mükemmel hizmet, kaliteli ürün ve kişiselleştirilmiş pazarlamaya odaklanarak, zamanla artırabileceğinizi unutmamanız gerekiyor.

Paylaştığımız ipuçlardan yararlanarak, e-ticarette CTA’lardan daha çok faydalanıp, içeriklerinizin etkisini artırabilirsiniz. IdeaSoft, yalnız bu konuda değil; tüm sorunlarınızla ilgili size özel çözümler sunuyor. Gelin hemen ücretsiz e-ticaret demo hesabınızı oluşturun; IdeaSoft’un sunduğu tüm gelişmiş özelliklerden,15 gün boyunca ücretsiz olarak yararlanın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaİpuçları
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!