DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticarette başarının anahtarı Drop shipping olabilir mi?

E-ticarette başarının anahtarı Drop shipping olabilir mi?

E-ticaret işinizi kurmaya karar verdiniz, ürünlerinizi belirlediniz ve kendi üretmediğiniz ürünler için bazı tedarikçiler buldunuz. Peki bu ürünleri müşterilerinize nasıl ulaştıracaksınız? E-ticarette tedarik ettiğiniz ürünleri müşterilerinize ulaştırmak için en uygun yöntemlerden biri de “Drop shipping

 

Drop shipping, e-ticaret siteleri için lojistik ve stok maliyetlerine alternatif olarak geliştirilen bir sistem. IdeaSoft olarak bu avantajlı yöntemi sizler için tüm ayrıntılarıyla inceledik…

 

Drop shipping nedir?

Türkçe “stoksuz satış” anlamına gelen Drop shipping; stok tutmak yerine, gelen siparişleri anlaşmış olduğunuz tedarikçi firmaya yönlendirerek, ürünleri tedarikçinin deposundan doğrudan müşteriye ulaştırmak üzerine kurulu bir iş modeli. Bu sistemle ürünleri satıştan önce değil sonra tedarikçiden alıyorsunuz. Böylece Drop shipping yöntemiyle stok maliyetlerinden kurtulduğunuz bir tedarik zinciri kurmuş oluyorsunuz. Bu tanıma da dayanarak “Drop shipping”  yöntemini “Önce sat sonra al sistemi” olarak da tanımlamak mümkün.

 

Drop shipping karlı mı?

Drop shipping ile ne kadar kar edilebileceği sorusunun yanıtı tamamen işletmenin inisiyatifinde. Bu yöntemle farklı stratejiler izleyerek kazanç maksimize edilebilir. Örneğin, piyasa değeri yüksek ürünler tercih ederek sadece bir üründen yüksek kazanç elde edilebilirken; düşük fiyatlandırmayla sürümden kazanmayı da tercih edebilirsiniz.  Unutulmaması gereken ise Drop shipping sisteminde, tedarikçinin ürün ve lojistik konusunda pek çok yükü e-ticaret sitelerinin üzerinden alıyor olması.

 

Peki “Drop shipping” yöntemiyle çalışırken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Drop shipping tüm avantajlarına rağmen dikkatle uygulanması gereken bir sistem.  Bu sistemi sürdürülebilir kılmak için şu noktalara önem vermek gerekiyor;

 

Tedarikçinin güvenirliği: İnternet üzerinde fazla çaba harcamadan birçok tedarikçi firma bulmanız mümkün. Fakat bu konuda ilk karşınıza çıkan firmaya hemen güvenmemeniz yararlı olabilir. Tedarikçi belirlerken detaylı ve derinlemesine araştırma yapmanız ileride oluşması muhtemel sorunları engelleyebilir.

 

Ürünün garanti durumu: Üründe çıkabilecek herhangi bir sorunda alıcı için ürünün nereden geldiği sorusunun cevabı firmanız olur. Bu nedenle herhangi bir problem çıktığında sorumlu konumunda bulunduğunuzu unutmamanız gerekir. Bu yüzden ürünü satmadan önce garantili olup olmadığını ve garanti şartlarının ne olduğunu incelemek gerekiyor. Tedarikçiyle yapacağınız anlaşmada ürünlerde oluşacak hasarın giderilmesi için kimin sorumlu olduğunu da açıkça belirtmeniz de faydalı olabilir.

 

Kargo standartları: Tedarikçinizin sattığı ürünleri hangi ülkelere gönderdiğine dikkat etmeniz gerekiyor. Örneğin Almanya’ya gönderisi bulunmayan bir ürünü Almanya’da ikamet eden bir müşteriye sattığınızda tedarikçinizin bu ülkeye daha önce ürün göndermemiş olması sorun yaratabilir.

 

Fiyat politikaları: Drop shipping’de kârınız; müşteriye verdiğiniz fiyattan tedarik masraflarınızı çıkardığınızda size kalan bakiyeden ibaret. Bu sistemde kâr marjları ürün tipine göre değişmekle birlikte, ortalama yüzde 5 ile 20 civarında seyrediyor. Zarar etmeden bir satışı tamamlamanız için fiyatlandırmayı doğru şekilde yapmanız gerekiyor.

 

Siz de bu sistemin avantajlarından yararlanmak ve Drop shipping yöntemiyle, kendi e-ticaret işinizi kurmak istiyorsanız, ihtiyacınız olan tüm iş çözümleri IdeaSoft’ta. IdeaSoft’un akıllı e-ticaret paketlerini, 15 gün boyunca ücretsiz bir şekilde kullanabilmek için demo hesabınızı siz de hemen oluşturun.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Drop shippingE-ticaret GirişimciliğiE-ticaret İşletmeciliği
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!