DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Ürün tanıtımlarında etkili video kullanımının 5 yolu!

Ürün tanıtımlarında etkili video kullanımının 5 yolu!

Online mağazalarda ürün tanıtımı için video kullanımı yeni olmasa da, henüz yeterince yaygın olduğunu söylemek güç. E-ticaret girişimleri pazarlama aracı olarak videoyu, müşteride güven hissi oluşturma ve satışları artırma amaçlı kullanıyor. Son birkaç yıl içerisinde, özellikle Vine ve Instagram gibi sosyal ağlar sayesinde popülerlik kazanan kısa video formatı, satıcılara ürünlerini hızlı ve etkili bir şekilde, geniş kullanıcı kitleleriyle buluşturma olanağı sunuyor.

Ürün tanıtımında video kullanımıyla ilgili araştırmalardan çıkan şaşırtıcı bir sonuç; videoların izlense de, izlenmese de satışları artırma potansiyeline sahip olduğu yönünde. Yani, bir ürünün videosu olması, başlı başına bir satış noktası. Araştırmacılar video süresinin ve içeriğinin, bu potansiyeli artırmada etkili olduğunu belirtiyorlar.

Ideasoft olarak, ürün satışlarınızı artırmanıza yardımcı olabilecek tanıtıcı videoların 5 önemli özelliğini sizler için listeledik:

1- Sade ve anlaşılır bir dil

Sitenizi ziyaret eden kullanıcılar farklı yaş, cinsiyet ve meslek gruplarına mensup; farklı eğitim seviyelerine sahip ve ayrı bölgelerde yaşıyor olabilirler. Videoda kullanacağınız dilin genele hitap etmesi; zorunlu olmadıkça diyalog kullanmamak, ürün satışlarınızı olumlu yönde etkileyebilir. Mesajın sadeliğini koruyarak ürünü ve ürünün kullanımını öne çıkaran videoların, satın alma oranlarını artırdığı düşünülüyor.

2- Kısa ve etkili bir anlatım

Mobil kullanım alışkanlıklarının gelişmesi ile internet kullanıcılarının ortalama dikkat süresi de kısaldı. Bu nedenle mesajın sadeliği kadar videonun süresi de, onun izlenme oranı üzerinde etkili olabiliyor. Yaratıcı bir sunum ile saniyeler içerisinde ürününüz hakkında birçok bilgi vermeniz mümkün. Kısa süreli videolar ayrıca müşterilerinize birçok farklı ürüne bakabilme fırsatı da tanıyarak, sitenizde geçirilen ortalama süreyi artırmanıza da yardımcı olabilir.

3- Mizahi öğeler ve kişiselleştirme

Ürün tanıtımında videonun içeriği ve içeriğinde kullanacağınız birkaç mizahi öğe, izlenme ve paylaşılma sayısında büyük bir artışla sonuçlanabilir. Samimi ve içten bir dil, potansiyel müşterileriniz üzerinde, bir ürüne dair olumlu etki oluşturmanın en iyi yolları arasında sayılabilir. Binlerce, hatta milyonlarca kişiye ulaşan viral videolar, potansiyel müşteri kitlenizi genişletmenizi sağlayacak güçlü pazarlama elemanlarıdır. Paylaşılırlığı artırmak için kullanıcıların videolarınızı kişiselleştirmelerin izin verecek akıllıca stratejiler kurgulamayı da düşünebilirsiniz.

4- Dağıtım kanalları

Bir dakikadan daha az bir videonuz var; anlaşılır, sade ve içerisinde mizahi öğeler de bulunuyor. Peki videonuzu kimler izleyecek ya da siz kaç kişiye ulaşmayı hedefliyorsunuz? Çoğu e-ticaret sitesinde videolar yazılı veya görsel bağlantılar veya ürün sayfasına gömülü şekilde görüntülenir. Araştırmalar gömülü videoların satışa dönük potansiyelinin daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor. Bu nedenle siz de ürün sayfalarınızda, sosyal video ağlarına yükleyeceğiniz videolara gömülü bir şekilde yer verebilir; videoların, organik aramalarda üst sıralarda listelenmesinin avantajından faydalanabilirsiniz. Videonun avantajlarından sonuna kadar yararlanabilmek için, güçlü bir etiketleme çalışması yapmanız gerekeceğini de hatırlatalım.

5- Kaliteli biçim ve içerik

İnternetteki diğer tüm içerik çeşitleri için geçerli olan kural, videolar için de geçerli: Kalite! Kullanıcı deneyimini zenginleştirmek için sitesine yatırım yapan bir satıcı olarak algılanma düzeyiniz, üreteceğiniz video içeriğinizin kalitesiyle belirlenir. Ürünlerinizi her boyutuyla sergilerken yapım kalitesini, yani biçimsel olarak belli bir standardı korumanız gerekiyor. Ürünü farklı açılardan göstermek, detay planlar ve iyi bir ışıklandırma için gerekiyorsa profesyonel yardım almayı düşünebilirsiniz.

Görsel bir pazarlama aracı olarak online videolar, müşterilerinizin ürününüzü daha iyi tanıyıp anlamasına yardımcı oluyor; güven duygusunu pekiştirerek satış potansiyelinizi artırmanıza yardımcı oluyor. IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerinde profesyonel içerik ve görsel yönetim çözümleri, optimizasyon araçları sizleri bekliyor. Demo hesabınızı bugünden oluşturun, e-ticarette avantaj sağlayın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret Sektörüİpuçları
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!