DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret sitenizin tasarımında nelere dikkat etmelisiniz?

E-ticaret sitenizin tasarımında nelere dikkat etmelisiniz?

​Potansiyel müşteriyi gerçek müşteri haline getirmek, e-ticaret hayatına yeni başlamış siteler için zorlu süreç. Dijital pazarlama tekniklerinin etkili kullanımı sayesinde web sitenize ihtiyacınız olan trafiği çekmeniz mümkün. Fakat bu noktadan sonra aşmanız gereken ikinci bir zorluk daha var: Sitenizi ziyaret etmeye gelen potansiyel müşterilerinizi alışveriş yapmaya ikna edebilmek. Bunun için de satın alma kararlarını verene kadar onların sitenizde vakit geçirmelerini sağlayabilmeniz gerekiyor.

Site tasarımının önemi de işte bu noktada ortaya çıkmaya başlıyor. İyi düzenlenmiş bir fiziksel mağaza müşterinin karar verme sürecine nasıl olumlu etki ediyorsa, kullanım kolaylığına önem veren iyi bir site tasarımıda aynı etkiyi oluşturuyor. E-ticaret sitesi işletmecisi olarak tasarım konusunda dikkat etmeniz gereken bazı ayrıntılar var. Gelin bu ayrıntıların bazılarına birlikte göz atalım…

Sade ve yalın tasarımın cazibesi

Karmaşık yapıdaki ürün sayfaları potansiyel müşteriler için caydırıcı özellik taşıyabiliyor. Bu sebepten ürün sayfalarında bilgi kirliliğinden uzak durmanız gerekir. Ürün bilgisi, fiyat ve ödeme seçenekleri gibi konuları mümkün olduğunca sade biçimde sunmaya özen göstermelisiniz. Eticaret Referanslarımızı inceleyebilir ve sade e-ticaret tasarımı örneklerimize bakabilirsiniz.

Müşterileriniz sitede kaybolmasın

Potansiyel müşterilerinizin aradıkları kategoriyi e-ticaret sitenizde hızlı bir biçimde bulmalarını sağlamanız önemli. Müşterilerinizin hangi sayfada olduklarını bildirecek bir kategori çubuğu etkili bir çözüm. Bunun yanında ürünleri kategorilere ayırırken dikkatli davranmanızı öneririz.

Hızlı yükleme

İnternet hızının artışıyla ters orantılı olarak kullanıcıların sabrı her geçen sene azalıyor. Artık internet kullanıcıları bir web sitesinin yüklenmesini birkaç saniyeden fazla beklemiyor. Bunu dikkate alarak e-ticaret sitenizin hızında iyileştirme yapmanız yararınıza olacaktır. Özellikle web sitenizin mobil versiyonunda hızlı yüklenme konusu önemli hale gelmiştir.

Ana sayfa tasarımı

Potansiyel müşterileriniz ana sayfanızı ziyaret ettikleri zaman onları herhangi bir ürüne yönlendirebilmek için tasarımın gücünü kullanabilirsiniz. Ürünlerinize ve kampanyalarınıza e-ticaret sitenizin ana sayfasında en çekici şekilde yer vermeniz, müşterilerinizde merak uyandıracaktır. Böylelikle müşterilerinizin ürün sayfalarınızı tıklamalarını sağlamış olursunuz.

Tasarım oldukça geniş bir konu. Satışları artırabildiği gibi azaltabilme riski de bulunuyor. E-ticaret sitesinin sayfa tasarımları yapılırken; estetik güzellik kadar kullanıcı dostu bir arayüz de gerekiyor. Bu can alıcı noktaların ciddiye alınması sizin için hem ziyaretçi trafiğini, hem de ürün satışlarınızı artırabilir.

Neyse ki IdeaSoft kullanıcıları için bu bir sorun değil. IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerinin sizlere pek çok hazır teması sunuyor. Tüm önemli tasarım kriterleri göz önünde bulundurularak oluşturulan bu temalar, e-ticaret sitenizin tasarımı konusunda işinizi son derece kolaylaştıracaktır. Ayrıca özel bir tasarıma ihtiyacınız olduğu durumlarda da IdeaSoft yanınızda. Siz de IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerinin avantajlarından faydalanmak için 15 gün boyunca ücretsiz kullanabileceğiniz demo hesabınızı şimdi oluşturabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: TasarımWeb sitesi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!