DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret sitenizin sosyal ağlardaki etkinliğini artıracak ipuçları

E-ticaret sitenizin sosyal ağlardaki etkinliğini artıracak ipuçları

Etkili bir sosyal medya stratejisi oluşturarak, sosyal ağları pazarlama hedefinize uygun kullanmanız; e-ticaret sitenize trafik sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda şirketinizin ticari anlamda büyümesine de yardımcı olabilir.

 

300 bin e-ticaret sitesini, yaklaşık dört ay boyunca analiz eden Shareaholic firması tarafından gerçekleştirilen bir araştırma; e-ticaret sitelerine ait genel trafiğin yüzde 30’unun sosyal medya platformlarından geldiğini gösteriyor. Bu orandan yola çıkarak, eğer sitenizin genel trafiğinden memnun değilseniz, sosyal medya stratejinizin ‘etkili’ olup olmadığını sorgulayabilir ve stratejinizi yeniden gözden geçirmeye karar verebilirsiniz.

 

Peki, sosyal ağları daha etkin kullanmak için neler yapabilirsiniz? IdeaSoft olarak, şirketinizin e-ticarette başarılı olması ve ticari anlamda büyümesini sağlamak için sosyal medyada etkinliğinizi artıracak bazı ipuçları hazırladık…

 

Olumlu yaklaşımı tercih etmek

Sosyal medya kullanıcıları; çoğunlukla neşeli ve mutlu paylaşımlar yapmayı ve bu özellikteki içerikleri takip etmeyi tercih ediyor. Yani sosyal medyada, hedef kitlenizin duyarlı olduğu önemli konular hakkında öfke yığınlarına katılmak yerine; genellikle olumlu bir üslup kullanarak, ‘moral yükseltici’ gönderiler paylaşmakta yarar var.

 

Biraz olağandışı olmak

Sosyal medyada sürekli diğer firmaların paylaşımlarına benzer içerikler oluşturmak bir süre sonra e-ticaret sitenizin sosyal ağlardaki imajını sıradanlaştırabilir. Bu nedenle, şirketinizin benzersiz özelliklerini yansıtan; takipçilerinizi ve onların takipçilerini etkileyecek, gülümsetecek veya duygularını harekete geçirecek mesajlar paylaşıp bilinçli olarak daha önce benzeri yapılmamış stratejiler izlemek faydalı olabilir.

 

Sorumluluğu üstlenmek

Sosyal medya platformlarında müşterilerinizle yaşadığınız olumsuz herhangi bir deneyimi gizlemeye veya reddetmeye çalışmanız size fayda sağlamayabilir. Doğrudan, açık ve dürüst bir yaklaşım içerisinde olmanız varsa eğer sorumluluğu kabul etmeniz takipçilerinizin sizi haklı bulmasına ve potansiyel müşterilerinizin zihinlerinde olumlu bir izlenim oluşturmanıza yardımı olacaktır. Ayrıca sosyal medya kullanıcılarının bu konudaki desteğini almanız, size yeni müşteriler kazandırabilir.

 

Farklı sosyal ağ platformlarında yer almak

Etkili bir sosyal medya stratejisine sahip olmak için öncelikle hedef kitlenizin bulunduğu sosyal ağlarda yer almanız gerekiyor. Ayrıca farklı sosyal ağlarda yer alarak bir süre sonra Facebook takipçilerinizi Twitter takipçilerinize dönüştürebilir; LinkedIn bağlantılarınızdaki kişileri Google+ profilinizdeki kişiler arasına da ekleyebilirsiniz. Böylece; gönderilerinizi düzenli bir biçimde bu sosyal ağ platformlarında paylaşarak, takipçilerinizin zihinlerinde kalıcı hale gelebilirsiniz.

 

Facebook grupları

Facebook’un firmaları reklam vermeye yönlendirmek amacıyla gerçekleştirdiği algoritma güncellemeleri şirketlerin Facebook sayfalarına gelen organik trafiği azaltabiliyor. Bu nedenle, Facebook grupları oluşturmayı tercih edebilirsiniz. Facebook’ta gruplar oluşturmanız aynı zamanda size, grubunuza üye olacakları seçebilme ve üyelerinizin güncellenmesi konusunda doğrudan bildirim alabilme avantajları sunar.

 

Farklılaştırılmış tweet’ler

Birçok tweet, zaman çizelgesinin akışı içerisinde gözden kaçabiliyor. Fakat özel biçimlendirilmiş tweet’ler diğerlerinin arasından sıyrılarak, kolaylıkla kullanıcıların dikkatini ve ilgisini çekebiliyor. Siz de tweet’inizin sonuna eklediğiniz veya tweet’inizde benzersiz bir yazı fontuyla dikkat çekici hale getirdiğiniz bir bağlantıyla; kısa mesaj biçiminin yarattığı monotonluğu ortadan kaldırıp, tweet’lerinizi farklılaştırabilirsiniz.

 

Facebook’ta “call to action” kullanımı

Facebook gönderileriniz aracılığıyla web sitenize daha çok tıklanma ve trafik sağlayarak, daha fazla müşteri elde edebilmeniz için, bu platformda “call to action” butonları kullanmanız faydalı olabilir.

 

Dijital pazarlama hedeflerinize ulaşabilmenizde, sosyal medyayı etkin kullanma tekniklerini bilerek uygulamanız büyük önem taşıyor. IdeaSoft, e-ticaret sitenizin yalnız sosyal medyadan elde ettiğiniz trafiğini artırma konusunda değil; dijital pazarlamanın tüm araçlarıyla ilgili tüm sorunlarınıza çözümler sunuyor. IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerinin sunduğu ayrıcalıklarla tanışarak satışlarınızı artırmak için, ücretsiz demo hesabınızı şimdi oluşturun, kârlı çıkın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaSosyal medya pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!