DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret sitenizin rengi başarısını belirliyor olabilir mi?

E-ticaret sitenizin rengi başarısını belirliyor olabilir mi?

Facebook’un neden mavi renkte olduğunu hiç düşündünüz mü? Bu soru Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’e sorulduğunda, verdiği yanıt beklenenden çok daha basit olmuştu. Zuckerberg Facebook’un rengi ile ilgili olarak renk körü olduğunu ve en net görebildiği rengin mavi olduğunu söylemişti. Facebook mavi rengini belki biraz da tesadüfi bir şekilde elde etmiş olabilir ama çoğu marka ve web sitesi kullanılacak renklere çok daha ciddi araştırma sonucunda karar veriyor.

 

Birçok web sitesi doğru renk seçimiyle daha fazla kişiye ulaşmayı ve potansiyel müşterilerini alışverişe yönlendirmeyi hedefliyor. KissMetrics tarafından yapılan bir araştırmaya göre online alışveriş yapan müşterilerin arasında rengin etkili olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 85. Ayrıca yapılan araştırma, rengin markanın akılda kalıcılığını yüzde 80 oranında artırdığını ortaya koyuyor. Peki e-ticaret sitenizde kullanacağınız renkleri seçerken nelere dikkat etmek gerekiyor? İşte renklerin pazarlama üzerindeki etkisine ilişkin bilmeniz gerekenler…

 

Renkler ve satın alma ilişkisi

Web sitenizi ya da ürünlerinizin görsellerini düzenlerken renklerin müşterilerinizde ifade ettiği duyguları düşünmek faydalı olabilir. Müşterilerinizi sadece renkleri kullanarak, onları herhangi bir baskı yapmadan satışa yönlendirebilirsiniz. Bunun için öncelikle renklerin pazarlama açısından taşıdığı anlamları bilmek faydalı olacaktır.

 

Hangi renk neyi ifade ediyor?

E-ticaret sitelerinin tasarımında tercih edilen renkler sektöre bağlı olarak farklılık gösteriyor. Peki hangi renk neyi ifade ediyor?

 

Kırmızı: Agresif, dikkat çekici, dinamik ve canlılığı işaret eden bir renk. Bu yüzden e-ticarette kullanım alanları itibari ile popüler olduğu sektörler gıda, teknoloji, motorlu taşıtlara ilişkin siteler.

 

Mavi: Güvenilirlik, odaklanma, sakinlik, güç ve sorumluluk ifade eder. Bu yüzden e-ticarette genellikle enerji, sağlık, teknoloji, finans ve hava yolu sektörlerinde daha yoğun olarak kullanılıyor.

 

Yeşil: Zenginlik, sağlık, doğallık, ve prestij ifadesi taşıyan bir renk olan yeşil; sağlık, enerji, finans, eğitim, gıda gibi sektörlerde tercih ediliyor.

 

Siyah: Prestij, lüks ve değer ifade eden siyah genellikle finans, petrol şirketleri, lüks ürünler sahip kozmetik ve giyim markaları tarafından tercih ediliyor.

 

Hangi renk daha çok tercih ediliyor?

En çok bilinen 100 Marka üzerinde yapılan analizlerin sonuçlarına göre bu markalar logolarında yüzde 29 kırmızı, yüzde 33 mavi, yüzde 28 gri veya siyah ve yüzde 13 sarı rengi tercih ediyor. Markalardan yüzde 95’i logolarında 1 veya 2 renk kullanmayı tercih ederken, yüzde 5’i 2’den fazla renk kullanıyor. Markalar yüzde 41 oranında logolarında sadece yazı olmasını tercih ediyor.

 

Siz de müşterilerinizde yaratmak istediğiniz etkiye bağlı olarak markaların logolarında ya da e-ticaret sitelerinde kullandıkları bu renklerden ilham alarak kendi sitenizin tasarımını belirleyebilirsiniz. E-ticaret siteniz için zengin tema ve renk seçenekleri sunan IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile tanışmak için ilk adımızı bugünden atın ve demo hesabınızı oluşturarak işinizi internete taşıyın.

 

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: PazarlamaWeb sitesi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!