DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Sitenizde video kullanmak ne işinize yarar?

Sitenizde video kullanmak ne işinize yarar?

​E-ticaret sitelerinde ürün tanıtımı için video paylaşımı çok yaygın kullanılmamakla birlikte, aslında son derece önemli bir araç. Sanal mağazaların ürünlerinin farklı yönlerini göstermek için kullandıkları videolar, aynı zamanda müşteride güven hissi oluşturmaya da yardımcı oluyor. Ayrıca ürünü bizzat deneme fırsatı olmayan müşteriler, videolar yardımıyla ürünü derinlemesine inceleme olanağı buluyor. Görsel ve video kullanımının e-ticarette müşteriyi satışa teşvik etmeyi sağlayan en önemli araçlardan biri olması, video paylaşımına izin veren sosyal medya ağlarını da önemli bir mecra haline getiriyor.

 

Google’dan sonra dünyada en çok kullanılan ikinci arama motoru olan YouTube ve 1,3 milyar kullanıcıya sahip olan Facebook’ta paylaşılan videoların yanı sıra, son dönemlerde Vine ve Instagram gibi sosyal ağlar sayesinde kısa video formatı da popülerlik kazandı. Sanal mağazalar bu platformlar aracılığıyla ürünlerini hızlı ve etkili bir şekilde, hedef kitleleriyle buluşturma olanağı buluyor.

 

Peki, e-ticaret sitenizde video paylaşmanın ürün tanıtımı dışında ne gibi avantajları var?

 

1. Satışları artırmak

Ürüne ilişkin ayrıntılı bilgi içeren videolar müşterileri satışa yönlendirmek için son derece etkili. 1000 kişinin katılımıyla yapılan bir araştırmada satın alma öncesi ürüne ilişkin hazırlanmış videoyu izleyen kişilerin yüzde 96’sı, videonun satın alma kararını etkilediğini söylemiştir.

 

Ayrıca 2013 yılında 6 e-ticaret sitesinin incelenmesiyle oluşturulan raporda video kullanımının online satışları yüzde 6 ile 30 arasında artırdığı belirtiliyor.

 

2. Kolay paylaşım

Araştırmalar internet kullanıcılarının yüzde 60’ının yazılı içerik yerine video seyretmeyi tercih ettiğini ortaya koyuyor. Sosyal medyada video içeriklerinin çok daha fazla paylaşılıyor olması da potansiyel müşterilerinizi artırmak için video kullanımının önemini vurgulayan bir nokta. Bir internet kullanıcısının ayda ortalama 186 video izlediği ve Facebook’ta bir ayda yaklaşık 62 milyon video paylaşıldığı bilgisi de araştırmadaki diğer çarpıcı sonuçlardan.

 

3. Arama Motoru Optimizasyonu’na (SEO) katkı

Yapılan incelemeler video tanıtımı olan sitelerin, Google aramalarında ilk sayfada görüntülenme olasılığının yüzde 53 daha fazla olduğunu ve internet kullanıcılarının bu sitelerde ortalama 2 dakika daha fazla süre geçirdiğini ortaya koyuyor. Siz de video içerikleri oluşturarak SEO çalışmalarınıza katkıda bulunabilirsiniz.

 

4. Düşük maliyetli reklam fırsatı

Viral reklamlara olan ilginin oldukça arttığı son dönemlerde, düşük maliyetlerle oluşturulan ilgi çekici videoların milyonlarca kişiye ulaşması artık son derece kolay. Bunun dışında ürün tanıtımı yapılan videolar ve “Nasıl yapılır?” tarzındaki video içerikleri de düşük maliyetlerle e-ticaret sitenize kolayca trafik sağlayarak satışlarınızın artmasına destek olabilir.

 

Görsel bir pazarlama aracı olarak online videolar, müşterilerinizin ürününüzü daha iyi tanıyıp anlamasına yardımcı oluyor; güven duygusunu pekiştirerek satış potansiyelinizi artırmanıza sağlıyor. IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri profesyonel içerik ve görsel yönetim çözümleri, optimizasyon araçları ile bu konuda da yanınızda. Siz de demo hesabınızı hemen oluşturarak, IdeaSoft’un avantajlarından yararlanmaya başlayabilirsiniz.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaPazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!