DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Pazarlama stratejinizde neden Instagram’a yer vermelisiniz?

Pazarlama stratejinizde neden Instagram’a yer vermelisiniz?

E-ticarette müşterilerin ürüne dokunmak gibi bir olanağı olmadığı için, sitenizin ürünü satın almaya teşvik edecek en önemli araçlarından biri de ürün fotoğrafları. E-ticarette kaliteli fotoğraflar dikkat edilmesi gereken ve satışları etkileyebilecek potansiyeli olan çok önemli bir faktör. Ayrıca ürün fotoğraflarını site dışındaki sosyal medya platformlarında paylaşmak da sitenize daha fazla trafik kazandırmanızı ve satışlarını artırmanızı sağlayabilir.

 

Instagram bu amaç için işinize yarayabilecek son derece etkili bir platform. Sizlere daha önce bahsettiğimiz Pinterest de görsel paylaşımı yapabileceğiniz önemli bir sosyal medya sitesi. Fakat Instagram, Pinterest kadar doğrudan görsele vurgu yapmak yerine fotoğrafın arkasındaki hikayeyi paylaşmanıza da olanak sağlıyor. Bu nedenle görsel hikayeleştirmek ve kullanıcıları satın almaya teşvik etmek için Instagram’ın diğer sosyal medya platformlarından daha etkili olduğunu söyleyebiliriz.

 

Peki, Instagram nasıl bir platform ve e-ticaret işinize ne gibi katkılar sağlayabilir?

 

1. Facebook trafiğinin düşmesi

Firmaların fazla sayıda potansiyel müşteriye ulaşmak için ağırlık verdikleri Facebook’un organik trafiği algoritma değişiklikleri ve diğer platformlara yönelen kullanıcı gibi sebeplerden dolayı azalıyor. 2014 yılında Facebook’taki firma sayfalarına ait organik trafiğin yüzde 6 oranında düştüğü belirtiliyor. Bu nedenle e-ticarette ürün görsellerini paylaşmak için sadece Facebook’a odaklanmak yerine diğer platformları da aktif olarak kullanmak gerekiyor.

 

2. Instagram’ın yükselişi

2012 yılında Facebook tarafından satın alınan Instagram en hızlı büyüyen sosyal medya platfomu olarak biliniyor ve 200 milyon civarında kullanıcıya sahip. Şu ana kadar 20 milyarın üzerinde fotoğrafın paylaşıldığı Instagram’a her gün yaklaşık 60 milyon yeni fotoğraf yükleniyor ve kullanıcılar tarafından günde 1,6 milyar fotoğraf beğeniliyor. Bu rakamlar Instagram’ın potansiyel müşterilerinize ulaşmak ve satışlarınızı artırmak için ne kadar aktif bir platform olduğunu ortaya koyuyor.

 

3. Pazarlamaya yönelik yeni bölümler

Instagram’ın yakında zamanda reklam alanlarına ve pazarlamaya yönelik yeni bölümlere sahip olması bekleniyor. Böylece daha önce Instagram’da yer almayan birçok firma da bu mecraya yönelebilir. Rakiplerinizden önce bu alanda bulunarak marka imajınız için avantaj yakalayabilirsiniz.

 

4. Pazarlama dostu Instagram

Instagram Facebook gibi çeşitli algoritmalarla görünürlüğü kısıtlamıyor. Paylaştığınız her fotoğraf takipçileriniz tarafından görüntülenebiliyor ve fotoğraf galerinizde arşivleniyor. Bu nedenle Instagram pazarlama dostu ve sınırsız tanıtım imkanı sağlayan özgür bir platform.

 

Online mağazanız için kaliteli ürün fotoğraflarına sahip olmak ve bu fotoğrafları uygun platformlarda paylaşmak satışlarınıza önemli katkı sağlayabilir. Etkili ürün fotoğraflarıyla sanal mağazanızda daha fazla trafiğe ve satışa yol açabilmeniz için IdeaSoft, size en uygun altyapı ve çözümleri sunuyor. Ürünlerinizin internetten satışını kolaylaştıran mobil destekli ve benzersiz IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleriyle tanışmak için, hemen demo hesabınızı oluşturabilirsiniz.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaSosyal medya pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!