DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret siteleri için işe yarar pazarlama yöntemleri ve ipuçları

E-ticaret siteleri için işe yarar pazarlama yöntemleri ve ipuçları

Bir e-ticaret siteniz var ama bu tek başına yeterli değil. Sitenizi ve sunduğunuz ürünleri potansiyel alıcılarınıza duyurabiliyor olmanız gerekiyor. E-ticaret pazarlaması için kullanılabilecek sayısız farklı yöntem arasından sizin için en doğru olanı seçmek ise her zaman için kolay bir iş olmayabilir.

Farklı platformlar, farklı yaklaşımlar ve farklı araçlar arasından sizin e-ticaret pazarlamanız için en uygun olanı, müşterilerinize mesajınızı en etkili şekilde aktarabilecek olanları ayırt edebilmek ve bunları en sağlıklı şekilde bir arada kullanabilmek için de her şeyden önce tüm alternatiflerinizi yakından tanıyor olmanız gerekiyor.

İşte her e-ticaret sitesi için işe yarar pazarlama yöntemleri ve bunlarla ilgili bilmeniz gereken ipuçları…

  • Kişiselleştirme: Kullanıcı profiline, davranışlarına ve geçmiş deneyimlerine dayanarak müşterilere ilgilenebilecekleri ürünler sunmak.
  • E-posta yoluyla yeniden pazarlama (remarketing): Daha önce sitenizi ziyaret etmiş ama satın alma gerçekleştirmemiş üyelere yeni teklifler veya hatırlatıcı e-postalar göndermek..
  • E-posta promosyonları: İzinli e-posta gönderimleri.
  • Çevrim içi reklamlar yoluyla yeniden pazarlama: Bir ziyaret veya eylemin ardından kullanıcılara farklı internet sitelerinde hedefli görüntülü reklamlar sunmak.
  • Açılır pencere (pop-up) teklifleri: Sepetteki ürünlere ve geçmiş alışverişlere bakarak, açılan pencereler yardımıyla çapraz satışa veya daha yüksek fiyatlı ürünlere yönelik teklifler sunmak.
  • SMS reklamları: Mobil cihazlara izinli kısa mesaj gönderimi.
  • Üyelere özel: Alışveriş öncesinde, kullanıcıların e-posta ya da sosyal medya hesaplarıyla sayfaya üye olmalarını sağlamak.
  • Açılır pencereden sohbet: Kullanıcıların site içerisindeki davranışlarına bağlı olarak, müşteri hizmetleriyle canlı görüşme teklifleri sunmak.

Yukarıdaki belli başlı 7 dijital pazarlama yönteminin, kazanç ve dönüşüm açısından kanıtlanmış başarıları bulunuyor. E-ticarette bu yöntemlerin tamamına pazarlama stratejilerinde yer veren girişimler olduğu gibi, içlerinden yalnız bir veya birkaçını kullanarak verim alabilen siteler de mevcut. Peki, dengeli bir strateji nasıl oluşturulur?

Müşterilerinize saygı duyun

Genel olarak tüm dijital pazarlama araçlarında dengenin, “ölçülü olmak” ile eş anlamlı olduğunu düşünebiliriz. Herhangi bir aracın kullanımında -örneğin açılır pencereler veya SMS’ler- aşırıya kaçmak, potansiyel müşteri üzerinde beklenenin tam aksi bir etki oluşturabilir. Siteyi ilk kez ziyaret eden bir müşteriyi istemediği bir eyleme zorlamak, satışı kapatma ihtimalinizi düşürecektir. Ayrıca, kullanıcıları bilgilendirmeksizin gerçekleştirilen abonelikler, daha önce alışveriş yapmış olsa bile, müşteriyi siteden soğutabilir.

Daha önce sitenizden alışveriş yapmış kullanıcılara, ilgilenebilecekleri; geçmiş satın almalarıyla bağdaşan teklifler sunmak da önemlidir. Bu, müşterinin kendisini daha değerli hissetmesini sağlayarak markanızla duygusal bir bağ kurmasına yardımcı olabilir.

Tüketici – pazarlama dengesini gözetin

Hedef kitle reaksiyonlarının ölçümlenmesi ve yeni eğilimler hakkında tahminler yürütmek, e-ticarette strateji geliştirme sürecinin doğal bir parçasıdır. Stratejik planlama, elde edilen veriler ve trendler yardımıyla yapıldığında, başarı ihtimali artacaktır. Pazarlama faaliyetleri ürün veya hizmet odaklıdır; ancak müşteri odaklı çalışmalar da, işinizin sürdürülebilirliği için önemlidir. Tüketici tepkilerini gözlemlemeye ve yorumlamaya dayalı dengeli bir iletişim, uzun vadede gelirlerinizi artırmanıza yardımcı olabilir.

Pazarlama araçlarınızı bu hassas dengeye göre yönetirken size faydası olabilecek bazı ipuçlarını ele alalım:

Web analizlerini inceleyin.

Site ziyaretlerinizden elde edeceğiniz geri bildirimler önemlidir. Kullanıcılar hangi aşamada satın almaktan vazgeçiyor veya siteden ayrılıyorlar?

Testler yapın.

A/B testi gibi karşılaştırmalı analizlerle farklı stratejilerin satın alma davranışı üzerindeki etkisini gözlemleyin.

E-posta üyelerinize sorun.

Kullanıcıların ele aldığınız konular ve reklam sıklığı hakkındaki düşüncelerine başvurun; geri bildirimler alın.

Alternatif sunun

Bir kullanıcının, sitenizle iletişime geçtiği araçlardan birini kullanmayı bırakması halinde ona alternatifler sunun. E-posta yerine SMS gibi.

Anketlerden yararlanın.

Pazarlama taktiklerinizin müşterileriniz tarafından nasıl karşılandığını, anketler yardımıyla test edin.

Size en uygun pazarlama yöntemlerini belirleyerek, e-ticaret sitenizden çok daha yüksek gelir elde edebilirsiniz. IdeaSoft’un güçlü altyapısı ile sitenizden daha fazla verim alabilir ve web analizlerinize ilişkin sağlıklı geri bildirimler alabilirsiniz. Bu kolaylıklardan ve daha fazlasından hemen yararlamaya başlamak için siz de demo hesabınızı bugünden oluşturun ve e-ticarette rekabet gücünüzü artırın.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaPazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!