DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret siteleri için bayram öncesi son kontrol listesi

E-ticaret siteleri için bayram öncesi son kontrol listesi

E-ticaret sitelerinin satışlarını artırmaları için önemli bir fırsat dönemi olan bayramlar, sitelerin çeşitli hazırlıklar da yapmasını gerektiriyor. Daha önce sizlerle e-ticaret sitenizi bayrama hazırlamak için neler yapmanız gerektiğini paylaşmıştık.  Birçok e-ticaret sitesi çeşitli promosyon ve kampanyalar düzenleyerek, bayram için özel ürün kategorileri belirleyerek bayram öncesi gerekli hazırlıkları gerçekleştirdi.

 

Bayrama çok az bir süre kala yaptığınız hazırlıkları kontrol etmek ve son düzenlemeleri yapmak için artık uygun bir zaman. Bu yoğun dönemi herhangi bir aksaklık yaşamadan atlatmak ve satışlarınızı artırmak için e-ticaret sitenizin her türlü duruma hazırlıklı olduğuna emin olmak gerekiyor. Biz de IdeaSoft olarak bayrama sayılı günler kala sizlere, sitenizin durumunu belirlemek için kullanacağınız bir kontrol listesi hazırladık…

 

1. Stok kontrolü

Bayram dönemi için oluşturduğunuz kampanya ve promosyon sürelerini stoklarınıza göre belirlemeniz gerekiyor. Eğer e-ticaret sitenizde hala yayında olan kampanyalar olmasına rağmen o ürüne ilişkin yeterli stokunuz yoksa ürünleri yayından kaldırmanız ya da kampanyaları farklı ürünlere yönlendirmeniz yararlı olabilir.

 

2. Lojistik

Yoğun satış döneminde ürünlerinin müşteriye zamanında ulaşmasını sağlamak önemli konulardan biri. Bu konuda herhangi bir aksaklık yaşanmaması için çalıştığınız kargo şirketleriyle iletişimde olmanız faydalı olabilir.

 

3. Personel

Bayramlar gibi özel dönemlerde çalışanlarınızın varlığı çok daha fazla önem kazanıyor. Müşterilerinize bu özel dönemlerde de kaliteli hizmet sunmaya devam edebilmek için, e-ticaret işinizin her aşamasında çalışan personel sayısının yeterli olduğuna dikkat etmek gerekiyor.

 

4. Hediye paketi

Bayramlarda yapılan alışverişlerin büyük çoğunluğu hediye amaçlı gerçekleşiyor. Bu nedenle hediye paketi seçeneğinizin bu dönemde sık sık tercih edileceğini unutmamak gerekiyor. Son kontrolleri yaparken hediye paketine ilişkin alternatiflerinizi ve malzemelerinizi gözden geçirmeniz yararlı olabilir. Eğer bu konuda yeterli hazırlığınız yoksa sitenizde hediye paketi alternatifini sunmamanız yerinde olabilir. Böylece müşterilerinizin beklentilerini karşılayamamış olmazsınız.

 

5. Müşteri hizmetleri

Her zaman olduğu gibi özel dönemlerde de müşteri hizmetlerini önemsemek marka imajınız ve müşteri sadakati sağlamak için son derece önemli. Özellikle bayram gibi tüketicilerin satın aldıkları ürünler için daha hassas olduğu zamanlarda yaşanan herhangi bir problemi kısa zamanda çözmek ve müşteri taleplerine özen göstermek gerekiyor.

 

6. Altyapı

Sorunsuz ve profesyonel bir teknik altyapı e-ticaretin olmazsa olmazlarından biri. Özellikle yoğun alışveriş dönemlerinde müşterilere kaliteli bir online alışveriş deneyimi sunmak sizi rakiplerinizden ayıran özelliklerden biri olabilir. Bu maddeyle birlikte, kontrol listenizi altyapınızın herhangi bir aksaklığa sebep olmayacağından emin olarak tamamlayabilirsiniz.

 

Her zaman olduğu gibi bayram gibi özel dönemlerde de IdeaSoft e-ticaret işinizden daha fazla kazanmak için hep yanınızda. IdeaSoft ile teknik bilgi gerekmeksizin, kendi e-ticaret işinizi kurup yönetebilirsiniz. Ürünlerinizin internetten satışını kolaylaştıran, mobil destekli benzersiz IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile tanışmak için demo hesabınızı hemen oluşturun.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğiİpuçları
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!