DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret sektöründe kalıcı olmanızı sağlayacak 3 ipucu

E-ticaret sektöründe kalıcı olmanızı sağlayacak 3 ipucu

İnternet üzerinden satış yapmak, şirketlerin hedef kitlesine ulaşmasını ve firmalarını büyüterek markalaşmasını kolaylaştırıyor. İnternetin olduğu her yerde alışveriş yapabilme olanağına sahip olan müşteriler ürün bilgisine kolayca ulaşmanın yanı sıra fiyat, teslimat, ürün karşılaştırma gibi birçok avantaj elde ediyor. Böylece e-ticaret hem firmalar, hem de müşteriler için fayda sağlayan bir mecra haline geliyor.

 

Sizlerle daha önce paylaştığımız gibi yapılan araştırmalar Türkiye’deki ticaret hacminin 2013 yılı sonu itibariyle 14 milyar TL’ye ulaştığını ve büyümeye devam ettiğini ortaya koyuyor. Bu büyümeyle birlikte sektörden faydalanmak isteyen birçok firma e-ticarete adım atıyor. E-ticaret büyüdükçe sektördeki rekabet de artıyor. Bu rekabete ayak uyduramayan firmalar uzun süre hayatta kalamıyor. IdeaSoft olarak e-ticaret sektöründeki rekabetten karlı çıkmak ve sektörde kalıcı olmak için sizlere 3 önemli ipucu hazırladık…

 

1. Ucuz teslimat

Online alışverişin tercih edilmesini sağlayan en önemli nedenlerden biri fiyat avantajı sağlaması. Çoğu zaman e-ticaret siteleri rakiplerine göre fark yaratmak adına ürünleri daha düşük fiyatla satıyor. Ancak düşük fiyatla satış yapmak, tedarikçiden daha fazla ürün satın alarak stok yapmayı gerektirebiliyor. Bu da stok maliyetini artırarak firmaların kârını azaltıyor. Böyle bir riske girmek yerine müşterilere fiyat dışında farklı avantajlar sunmak gerekiyor. Teslimat süresini kısaltmak ve daha uygun teslimat ücreti sunmak bu avantajlar arasında sayılabilir.

 

Müşteriler de artık ürünü ucuza almak yerine, kısa sürede ve daha uygun teslimat ücretiyle almayı tercih edebiliyor. Bu nedenle benzer ürünleri satan e-ticaret siteleri arasından sıyrılabilmek için siz de ürünlerinizi uygun şartlarda ve kısa sürede teslim etmeyi hedefleyebilirsiniz.

 

2. Ulaşılabilir ve güvenilir olmak

Çoğu e-ticaret müşterisi birbirinden farklı e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmak konusunda hala çekingen. Hatta bu kişiler farklı bir siteden ürün almak yerine güvenilir bulduğu sitedeki ürüne daha fazla ödeme yapabiliyor. Bu nedenle güvenilirlik konusunda internet kullanıcılarını ikna etmek rekabette öne geçmenin şartlarından biri.

 

E-ticaret sitenize olan güvenini artırabilmek için müşterileriniz ürün veya hizmet konusunda sizinle iletişime geçmek istediklerinde bir firma yetkilisiyle karşılaşmalarını sağlamak gerekiyor. Olumlu bir müşteri hizmetleri deneyimi sizi rakiplerinizden bir adım öne geçirebilir. Ayrıca ürünler hakkındaki soru ve şikayetlere kısa sürede cevap vermek ve her an ulaşılabilir olmak rekabet avantajı sağlayacak diğer önemli gereklilikler.

 

3. Müşterilerin ürünlerle ilgili yorum yapmalarını sağlamak

E-ticaret sitelerinde ürün hakkında yapılan müşteri yorumları ürünü inceleyen potansiyel müşterileri kolayca satın almaya ikna edebiliyor. Ancak müşteriler genellikle sorunlar ve olumsuz görüşler hakkında yorum yapmaya eğilimli olabiliyor. Bu nedenle e-ticaret siteleri olumlu müşteri yorumlarının satışa olan etkisinden yararlanamıyor. Siz de bu etkiden yararlanmak istiyorsanız sitenize yorum yapan ya da sosyal medyada ürünle ilgili paylaşım yapan müşterilerinize indirim uygulamak gibi yöntemlerle onları yorum yapmaya motive edebilirsiniz. Bu yorumların SEO açısında da etkili olduğunu unutmamak gerekiyor. Arama motorları kullanıcı yorumlarının bulunduğu siteleri daha değerli olarak algılıyor ve bu sitelere arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer veriyor.

 

Siz de bu önerileri değerlendirerek sektöründeki artan rekabetten fayda sağlayabilirsiniz. IdeaSoft e-ticaret işinizle sektörde fark yaratmanıza yardımcı olacak tüm altyapı özellikleri ve fazlasıyla her zaman yanınızda. Ürünlerinizin internetten satışını kolaylaştıran mobil destekli akıllı e-ticaret paketleriyle ve gelişmiş sosyal medya entegrasyonu seçenekleriyle, e-ticarete sağlam bir temelle adım atabilirsiniz. Gelin siz de hemen ücretsiz e-ticaret demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft’un size sağlayacağı tüm gelişmiş özellikleri kendiniz görün…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret SektörüRekabet
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!