DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret satışlarınızı artıracak Call-to-Action hazırlamanın 5 yolu

E-ticaret satışlarınızı artıracak Call-to-Action hazırlamanın 5 yolu

Bir pazarlama terimi olan call-to-action (CTA), dijital mecrada potansiyel müşterileri, bağlantılar yoluyla, satın alma ya da form doldurma gibi eylemlere yönlendirmek amacıyla kullanılan yazılı, sözlü veya görsel elemanlara verilen isim. CTA’ların bu anlamda, potansiyel müşteriyle satış arasındaki en güçlü köprü olduğunu düşünmek mümkün. Siz de stratejik ve etkili Call-to-Action’lar ile e-ticarette satışlarınızı artırabilirsiniz.

Potansiyel müşterileri eyleme geçmeye çağıran CTA’lar, e-ticarette içerik pazarlamasının en önemli araçlarından biri. İyi bir CTA’nın, okuyan kişinin neden o bağlantıyı kullanması gerektiği, bahsi geçen ürün veya servisin sağlayacağı fayda ile marka kalitesine ilişkin vaatleri en kestirme yoldan hedef kitleye iletebilmesi gerekiyor.

Etkili bir Call-to-Action oluşturmak için nelere dikkat etmek gerekir? İşte önerilerimiz…

1. İhtiyaçlara cevap vermek

CTA’ların etkili olabilmeleri için öncelikle okuyucu ihtiyaçlarına cevap veren nitelikte bir öneride bulunmaları gerekiyor. CTA hazırlarken, kullanıcıların arama alışkanlıklarını dikkate almak ve yaşanan muhtemel bir problemi tespit ederek çözüme yönelik ifadelere yer vermek, etkisi kanıtlanmış stratejiler arasında.

2. Açık ve anlaşılır ifadeler kullanmak

CTA, kullanıcıların oluşturduğunuz içerikte en net ve hızlı şekilde algılaması gereken bölüm. Bu sebeple yalın ifadeler ve semboller kullanmak oldukça önemli. Satın almada CTA yoluyla ileteceğiniz mesajın, potansiyel müşterinin ürün veya hizmetten elde edeceği faydayı açık bir şekilde vurgulayabilmesi gerekiyor. Bu nedenle CTA’larda sektörel veya teknik terimler kullanmaktan kaçınmak daha doğru. Örneğin “sponsor link’ine tıklayarak indirme işlemine başlayın” gibi belirsiz bir ifade yerine “ücretsiz e-kitabınızı aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz” gibi net bir vaat, istenen davranışı teşvik etmede daha etkili olabilir.

3. Sınırlama belirtmek

İnternette araştırma yapan kullanıcıların çoğunlukla, karşılaştıkları bir ürün veya hizmeti, ikinci ziyaretleri ve sonrasında satın alma eğiliminde oldukları biliniyor. Potansiyel müşterilerin anında satın alma kararı vermelerini kolaylaştırmak için onlara ürün veya hizmetin sınırlı olduğuna ilişkin bir teklifte bulunmayı deneyebilirsiniz. CTA’da ürün veya hizmetin sınırlı sayıda olduğunu ya da teklif edilen fiyatın belirli bir süre için geçerli olduğunu belirtilmek, satın alma eyleminin cazibesini artırabiliyor.

4. Eylemi kolaylaştırma

Kullanıcılar CTA yoluyla verdiğiniz mesajı benimsemiş durumda ve satın alma eğilimindeyse, ihtiyacı olan tüm bilgilere hemen ve kolayca ulaşabilmesi gerekiyor. Bu, özellikle kullanılabilirliğin ön planda olduğu mobil ziyaretler için daha da önemli. Örneğin belli bir adrese yönlendirme amacı taşıyan butonların, küçük telefon ekranlarında bile kolayca tıklanabilir olması gerekiyor. Dijital ile bağlantılı geleneksel mecralarda da, benzer şekilde, örneğin paylaşacağınız bir QR kod yardımıyla, akıllı cihaz kullanıcılarının istenen bilgilere -örneğin işletmenizin iletişim bilgilerine- erişimini kolaylaştırabilirsiniz.

5. CTA’ları tekrar etmek

Son olarak, üreteceğiniz içeriğin uygun bölümlerinde, yazılı veya grafik elemanlar yardımıyla CTA’ların farkındalığını artırmak da, etkili bir strateji. Uzun bir içerik içerisinde gözden kaçabilecek tek bir CTA yerine çeşitlili formatlarda ve birden fazla CTA kullanmak, kullanıcı için gezintiyi güçleştirmediği ve dikkat dağıtıcı olmadığı sürece işe yarayabilir.

Ziyaretçileri müşterilere dönüştürmek, e-ticarette en önemli pazarlama hedeflerinden biri. İster e-posta veya video, ister web siteniz veya yönetici olduğunuz sosyal medya topluluklarında; paylaşacağınız içeriklerde kullanacağınız CTA’lar, bu hedefi gerçekleştirmenin en etkili yolu.

Eğer siz de işinizi internete taşıyarak gelirlerinizi artırmak ya da yeni bir e-ticaret işi kurmak istiyorsanız, sıradaki CTA sizin için geliyor: IdeaSoft’un akıllı e-ticaret paketleri ile siz de güvenilir ve gelişmiş bir e-ticaret altyapısına sahip olabilirsiniz. Dijital ekonomideki yerinizi sağlama almak için ücretsiz demo hesabınızı bugünden oluşturun ve kazanmaya hemen başlayın!

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaİpuçları
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!