DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret satışlarınızı artıracak en etkili 3 Twitter yarışma yöntemi

E-ticaret satışlarınızı artıracak en etkili 3 Twitter yarışma yöntemi

​Twitter’ın sosyal medyadaki yeri gün geçtikçe önem kazanıyor. Bu yüzden hem büyük markalar hem de küçük iş sahipleri, takipçi sayılarını artırmak ya da var olan takipçileriyle etkileşime girmek amacıyla Twitter’da ödüllü yarışmalar düzenliyor.

Twitter yarışmaları, markaya dikkat çekiyor ve marka sadakatini güçlendiriyor. Yani, Twitter’da düzenlediğiniz yarışmalar sayesinde, yeni takipçiler edinmek, marka bilinliğinizi büyütmek ve sağlamlaştırmak mümkün.

O zaman gelin, Twitter’da başarılı olmuş ve e- ticaret satışlarınızı artırma amacıyla düzenlenen 3 yarışma türüne birlikte göz atalım…

1. Fotoğraf yarışmaları

Twitter’da tek bir fotoğraf, bazen 140 karakterden çok daha fazlasını anlatabiliyor. Bu tür yarışmalarda Twitter kullanıcılarından, bazen belirlenen bir ‘hashtag’ ile bir fotoğraf göndermeleri isteniyor ve genellikle karşılığında küçük bir hediye ya da bir hediye çeki kazanma şansı veriliyor.

2. Yaratıcı cevap yarışmaları

Bu formatta, kullanıcılar genellikle bir “hashtag” kullanarak yarışmayı organize edenlerin bir sorusunu cevaplıyor. Cevaplarda mümkün olduğu kadar yaratıcı olmaları bekleniyor ve kazananlar yine organizatörler tarafından seçiliyor. Kelime limiti vererek yarışmacılardan yaratıcı cevaplar beklenen bu tür yarışmalar, aslında geleneksel medyada yıllardır denenmişti. Yarışma organizatörleri, tweet’lerde zaten karakter sınırlaması olduğu için, bu formatı kolayca Twitter’a uyarladı. Yenilikçi bir formatı olmasa da bu tür yarışmalar, sık sık ve yeterince uzun süre yapılıp gelenekselleştirildiğinde, kullanıcıların soruları kontrol etmek için Twitter hesabınızı ziyaret etmelerini sağlıyor.

3. Çekiliş yarışmaları

Kazananların, rastgele ya da kurayla belirlendiği ve düzenlemesi kolay bir yarışma. Değişik biçimleri var. Kazanmak için retweet, twitter’da bunlardan en popüler olanı. Bu çekiliş formatında çoğunlukla kullanıcıların kazanma şansı elde etmek için, yarışmayı organize eden şirketin belirlediği bir tweet’ini retweet etmesi gerekiyor. Yarışmanın süresi sona erdikten sonra, kazananlar rastgele seçiliyor. Kazanmak için hem retweet, hem de takip istenerek de uygulanabiliyor.

İyi bir yarışma organize etmek için, önceden her şeyi netleştirmiş ve hazırlıklı olmak gerekiyor. Bu nedenle, yarışmaya katılma koşulu olarak; “yalnızca bir kez retweet etme” kuralı koymanız faydalı olabilir. Eğer şirketiniz ilk kez bir Twitter yarışması düzenliyorsa, her şeye hazırlıklı olabilmeniz ve yarışmanızı sağlam temeller üzerine kurmanız için, bir “uygulama” kullanmanızı ısrarla öneriyoruz.

Sosyal medyada ses getiren ve başarılı bir yarışma düzenleyerek sanal mağazanızın bilinirliğini ve trafiğini artırmak gördüğünüz gibi çok da zor değil. Fakat bundan daha önemlisi elde edeceğiniz bu trafiği satışa dönüştürmek. Bunun için ihtiyacınız olan tüm özellikler IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerinde. Siz de hemen IdeaSoft demo hesabına başvurarak, 15 gün boyunca ücretsiz olarak kullanma şansını kaçırmayın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaPazarlamaSosyal medya pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!