DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Online mağazanız için doğru sosyal medya stratejisi

Online mağazanız için doğru sosyal medya stratejisi

​Sosyal medya, tüm firmalar için gün geçtikçe vazgeçilmez ve daha önemli hale geliyor. İşletmeler sürekli olaak sosyal medyayı daha etkin ve verimli bir şekile kullanmanın yollarını arıyorlar.

Sosyal medyada ‘etkin’ bir şekilde yer alabilmek, size bu olanağı sunan bir alt yapı ve doğru bir ekip ile mümkün. Sosyal medya pazarlamanızı web siteniz ile uyumlu ve pratik bir şekilde yönetebilmeniz için de, öncelikle bir strateji planınız olmalı.

O zaman gelin, sosyal medya stratejinizi oluştururken üzerinde durmanız gereken ve stratejinizin sağlamasını yapmanızı kolaylaştıracak bazı başlıklara beraberce göz atalım.

Kimlere hitap ediyorsunuz?

Potansiyel müşterilerinizin ihtiyaçlarını, beklentilerini, kişiliklerini; ne okuyup ne izlediklerini, hangi sosyal ağları kullandıklarını tespit edin.

Hedefleriniz Ne?

Hedefiniz, marka bilinirliğinizi mi yoksa satışlarınızı artırmak mı? Ölçülebilir hedefler belirleyip onları sıralamaya koyarak işe başlayın. Bu size, stratejilerinizin doğruluğunu gösterecek ve yanlış stratejilerinizi değiştirme şansı verecek.

Sosyal medya ekibiniz var mı?

İçerik üretmekten sorumlu olacak ekibinizi en başında kurun. Bu, içerik konusunda bir aksama olmamasını sağlayacak ve aynı tarzda, birbiriyle tutarlı içerikler üretebilmenize yardım edecektir.

Sosyal medyada sizi temsil eden ekibinizle iletişiminizi iyi kurun ve bunu sürekli hale getirin. Bu, sizi temsil eden ekibin potansiyel müşterilerinize yaklaşımlarına da yansıyacaktır.

Mesajınızın ve içeriğinizin dilini netleştirdiniz mi?

Mesajınız hedef kitlenizin ilgisini ve dikkatini çekmeli; onlara bir fayda sağlamalı. Kullandığınız sosyal ağın karakteristiğine uygun bir dil kullanmalısınız. Hedef kitlenize seslenme biçiminizin ne kadar “resmi” ya da “samimi” olması gerektiğini netleştirmelisiniz. Duygusal bir tonun işe yarayacağını ya da aksinin itici gelebileceğini aklınızdan çıkarmayın.

İnteraktif ve proaktif misiniz?

Sosyal medyada sadece mesajınızı iletmekle yetinmeyin. İnteraktif bir iletişimi tercih edin ve takipçilerinizi de yorum yapmaları için cesaretlendirin.

Beklenmedik soruların gelme ihtimali karşısında, olumlu ve olumsuz senaryolar üretin. Aniden bir soru ile karşılaştığınızda, önceden hazırladığınız senaryoların faydasını göreceksiniz. Proaktif olmak, sosyal medyanın hızlı doğasına uyum sağlamanızı da kolaylaştırır.

Hangi sosyal medya kanallarında hangi yaklaşımı kullanacaksınız?

Mümkün olduğunca çok sosyal ağda yer alın. Her sosyal ağda aynı hesap ismini kullanmaya dikkat edin.

Potansiyel müşterilerinizin yer aldığı ‘her sosyal platforma özel bir taktik’ geliştirmeye özen gösterin. Örneğin; Facebook beğenilerinizi artırıp, markanızı ve içeriğinizi Facebook haber kaynaklarında daha fazla sayıda insana ulaştırabilirsiniz. Bloğunuzda ve internet sitenizde içerik yayımlayarak Facebook ve Twitter’da öne çıkarabilir ve markanız hakkında “uzman” algısı oluşturabilirsiniz.

Paylaşım sıklığınızı belirlediniz mi?

Kullanacağınız sosyal paylaşım sitesinin doğasını göz önünde bulundurarak ne sıklıkla paylaşımda bulunacağınızı netleştirin. Bu sayede pasif görünme ya da aşırı paylaşımda bulunarak izleyenlerinizi bunaltma riskine karşı korunmuş olursunuz.

Ölçümleme yapıyor musunuz?

Sosyal medya stratejinizi gelişime sürekli açık hale getirmelisiniz. Sosyal medya paylaşımlarınıza ilgi, beğeni ve cevapları inceleyerek hangi paylaşımların size fayda sağlayacağını ölçümleyebilirsiniz.

IdeaSoft yukarıdakilerden çok daha fazlasını hayata geçirmenize destek olacak özelliklerle donatılmıştır. Hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturun ve siz de sosyal medyayı etkin kullananlardan olun.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaSosyal medya pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!